Елена Медведева преселила се у Црну Гору у јуну прошле године када је њен супруг добио понуду за посао. Пре тога никада није била у Црној Гори нити је икада чула за њу.
Елена је рођена у Казахстану, а по распаду СССР-а преселила се са породицом у Русију, али на југ земље. Са 18 година одлучује да оде за Москву где је покушала да упише факултет. На факултет можда није упала, али је управо ту упознала будућег супруга. Добили су двоје деце, а Елена је у Москви радила као менаџер за маркетинг у хотелско-ресторанском бизнису.
– Ни у Црној Гори нисам без занимања. Све своје креативне способности и искуства сам посетила свом блогу. И без обзира на то што још увек немам милион пратилаца, много људи ме овде зна, а различите фирме су заинтересоване за сарадњу са мном. Тајна успеха је проста – ја то радим од срца, искрено и никад не лажем. На блогу приказујем свој обичан живот, проблеме, али и радости. Људима је досадило да гледају луксуз, идеалне фотке идеалних људи. Људи желе да виде обичне људе. – почиње Елена своју причу за „Телеграф“.
Како каже, живот у Москви се дефинитивно разликује по много чему од живота у Црној Гори.
– Овде има више предности за живот породице са децом. Увек сам маштала о животу поред мора, благој јужној клими, прелепој екологији, квалитетној храни и тако укусној балканској храни.
Допада јој се и однос људи према Русима, па се у Црној Гори дефинитивно осећа као код куће.
– Највише сам се бринула за ћерку Машу кад смо се преселили јер је требало да иде у школу, а није знала језик. Срећом, језик је брзо научила и спријатељила се са децом из разреда, па јој се сада више свиђа овде него у Русији.
– А мане… Има их јако мало али су веома значајне. Према мом мишљењу, овде је јако слаб здравствени систем, има мало специјалиста и скоро да нема медикамената на које смо навикли. А ту је и шопинг. Понекад имам велику жељу да купим неку нову ствар: хаљину, торбу или нешто друог, али толико је мали избор. Зато сам веома срећна када одемо негде у иностранство. Одмах трчим у шопинг и апотеке, а после је тек на реду културни програм. – истиче.
Што се тиче трошкова, каква је Црна Гора у односу на Русију?
– Скоро у свакој земљи можеш да водиш различит живот, зависно од своје зараде и потреба. Често кажу да је Црна Гора јефтина држава – за туристе вероватно јесте. Али што се тиче цене у продавницама, оне су често упоредиве са московским ценама, а плате су овде знатно ниже. И, наравно, струја. Код нас не кошта ништа. Овде са страхом чекам зимски период, пошто „зимски рачуни“ јако ударају по џепу. Срећом, у Црној Гори је зима кратка.
Елена је имала прилике да посети и Србију у октобру, а овом путовању је маштала јако дуго и одуговлачила га јер је чекала мајку из Русије.
– За њу је Београд још увек главни град бивше Југославије. Искрено да вам кажем, Београд ме је шокирао јер сам га замишљала скроз другачије. Чак не толико Београд колико Срби. У Црној Гори срећем доста Срба који од првог минута када ме виде почињу емоционално да причају колико воле Русију и Путина, па ми показују слике из Москве или мајице са медведима. Очекивала сам да ће тако дочекати када изађем из авиона. – објашњава Медведева.
Будући да је навикла да је у Подгорици препознају као блогерку и одмах је нешто запиткују, Србија ју је у том смислу занемарила.
– Људи у Београду су јако слични људима у Москви, нико их не занима. Чак и да трчиш го по главној улици града са руском заставом, нико те неће погледати. Разумем да је то нормално за велики град, али је у мојој глави слика била скроз другачија.
Допало јој се што у Београду има доста старих зграда које су је подсетиле на Москву, па је намерно више времена проводила по неким местима на којима се крећу обични људи.
– Знате, ја сваки град представљам у облику особе, не само спољашњи изглед већ и његов карактер. Београд је, по мом мишљењу мушкарац у касним 50-им, можда чак и 60-им годинама. По њему се види да је у младости сијао. А сада је некако ослабио због година или га је напало неко мрачно расположење, иако се ненаоружаним оком види да је тај мушкарац веома необичан, интересантан, са дугом и тешком историјом.
– Меци, трагови бомбардовања… Буквално су ми пробијали срце док сам их гледала на зградама у центру града. Као да сам сама прошла рат унутар себе када сам видела њих. Види се да је тај мушкарац проживео тежак живот и да има шта каже.
И грађане Београда је замишљала мало другачије.
– Можда сам навикла да су Црногорци опуштени, насмејани, воле да причају са тобом чак и ако те не познају, увек ће нешто да те питају. У Србији су људи мало затворенији. Тако сам хтела свакога да погледам у очи и питам – ‘Еј, како ви овде живите? Знате колико дуго сам хтела да дођем код вас. Боже, коначно сам у Београду!’, хтела сам да вичем од среће. Али, град ми је одговорио ћутањем. Мени се учинило да људи овде имају сасвим други темперамент, али и да се мање брину о свом изгледу. У Москви се исто не ките, не шминкају се. Зашто би? Нико тебе не зна, никоме није стало до тебе. Можда