Нова протестна акција под називом „Генерални штрајк“ одржава се 7. марта широм Србије на позив студената који блокирају факултете тражећи одговорност за погибију 15 људи у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду.
Студенти су позвали на једнодневну обуставу рада, а акција укључује и бојкот продавница, угоститељских објеката и свих потрошачких делатности, те јавног превоза, пише Радио Слободна Европа (РСЕ).
Студенти у Новом Саду кренули су у протестну шетњу, а протест су најаливи и академци и средњошколци у Београду.
Новосадски студенти у блокади најавили су да ће током протестне шетње обићи 13 јавних предузећа и институција. У протестној поворци су и ученици, просветни радници, ИТ заједница, грађани.
Демонстранти праве буку пиштаљкама, трубама и вувузелама. Носе заставе Србије, као и бројне транспаренте са порукама попут – „Просветни ратници“, „Слобода мирише на лале“, „Ближи затвору него народу“ са карикатуром председника Србије Александра Вучића, премијера у оставци Милоша Вучевића, председнице Скупштине Србије Ане Брнабић и других високих функционера режима.
Подршку студентима најавио је део просветних радника који су раније обуставили наставу у школама незадовољни својим положајем.
Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду позивао је запослене у свим чланицама Универзитета да 7. марта пруже подршку студентима обуставом рада у току дана.
Акцији су се прикључиле Адвокатске коморе Београда и Крагујевца, као и Адвокатска комора Војводине које су саопштиле да на један дан обустављају рад.
Синдикат судске власти саопштио је да је донео одлуку да запослени у судовима, јавном тужилаштву и заводима за извршење кривичних санкција 7. марта ступе у једночасовни штрајк упозорења.
Запослени у Народној библиотеци Србије су од 6. марта донели су одлуку о генералном штрајку. Они траже повећање зарада, а Синдикат Народне библиотеке је саопштио да ће у штрајку бити до испуњења захтева.
У штрајк је претходно ступила и Београдска филхармонија, а од 7. до 9. марта рад је обуставио и Оркестар Народног позоришта.
Штрајку су се прикључили и поједини кафићи и ресторани, као и ланци књижара Лагуна и Делфи.
Они су на друштвеним мрежама објавили да због уговорних обавеза не могу да затворе књижаре унутар појединих тржних центара, али су позвали грађане да одложите куповину 7. марта.
Врата неће отворити ни књижаре Геопоетика, Боока, Беополис.
Акцији су се прикључили и поједини медији који су најавили прекид програма на 15 минута у знак сећања на жртве несреће у Новом Саду.
Део запослених у Радио-телевизији Војводине је у холу зграде покрајинског јавног медијског сервиса развио велики транспарент „Истину у етар“. Како јавља Бета, они су буком подржали акцију „Генерални штрајк“.
За председника Србије ‘све функционише’
Председник Србије Александар Вучић изјавио је 7. марта, поводом акције „Генерални штрајк“, да „све функционише и ради“ и да је само у области просвете, данас око 75 школа мање у потпуној обустави рада него 24. јануара, када је организована идентична акција на позив студената у блокади.
„Данас је између 74 и 78 школа мање у потпуној обустави наставе него 24. јануара, да не причам о школама које су биле у некој другој врсти штрајка“, рекао је Вучић у обраћању новинарима у Председништву Србије.
Први генерални штрајк на који су позвали студенти одржан је 24. јануара.
Десетине хиљада грађана учествовале су у масовним протестима широм државе, а акцији су се обуставом рада одазвали ресторани, кафићи, књижаре, биоскопи.
Акција „Генерални штрајк“ одржава се на таласу протеста који у Србији трају од несреће у Новом Саду 1. новембра.
Власт тврди да је испунила све захтеве студената у блокади и позива на прекид протеста.
Скупштина Србије усвојила је 6. марта измене Закона које предвиђају да буџетско издвајане новца за високо образовање буде увећано за 20 одсто. Тиме је, како наводе представници власти, испуњен и последњи, четврти, студентски захтев.
Група експерата коју је формирао Сенат Универзитета у Београду навела је у извештају 5. марта да нису испуњена прва три студентска захтева.
Група је навела да није објављена сва документација о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, као и да нису идентификоване све особе које су нападале студенте током блокада, што су захтеви академаца и протеста.