Прочитај ми чланак

Рио Тинто није рекао ни „збогом“ ни „довиђења“

0

"Рио Тинто није рекао "збогом", чак ни "довиђења". Они су ту: купују земљу, секу шуму, раде хидрологеолошка истраживања. Није ту само Рио Тинто, ту су и сви други који су одлучили да у Србији експлоатишу литијум, иако за то у свету још нема безбедне технологије", рекао је Јанко Веселиновић, председник Покрета за преокрет.

– Постоји најмање 15 разлога зашто је то тако. Њих смо дошли анализом. Влада Србије није предложила мораторијум или забрану даљих истраживања литијума на целој територији Србије, и послала га на усвајање Скупштини Србије и све је остало на подзаконском акту који може бити поништен у пола ноћи, чак на телефонској седници – истакао је Веселиновић на конференцији за медије, па наставио:

– Пољопривредно земљиште није враћено у претходну намену, већ је остало грађевинско, није укинула Дозволу за примењена хидрогеолошка истраживања алувиона Дрине, код Лознице; није искоришћена законска могућност поништавања дате потврде на Елаборату о резервама, који је кључни документ за експлоатациона права; није забрањен откуп земљишта и непокретности од стране компанија које се баве истраживањем или рударењем литијума; није прописана обавезна санацију терена и довођење земљишта првобитној намени пошто је завршено истраживање, о трошку инвеститора; није се изјаснила о постојању докумената, са Рио Савом, који су урађени по осталим прописима, мимо Закона о рударству и геолошким истраживањима; званично је, писаним актом, забрањен приступ записницима са састанак Тима за имплементацију пројекта Јадар; ниије прописано рашчишћавање урбаног дела насељених места, од полусрушених станбених и других објеката, који сада изгледају као ратна зона, а ометају нормално живљење преосталог становништва; није забрањено даље уништавање преосталих продатих кућа; није забрањена даље уништавање/сеча преосталих шума и воћњака; није смањила власницима земљишта порез на земљиште – нагласио је Јанко Веселиновић.

Представљајући „Нову еколошку и економску политику у области рударства“ геолог и члан Политичког савета Аца Удицки истакао је да је нужно након промене власти хитно донети нови Закон о рударству и геолошким истраживањима. Њиме би се потврдило власништво државе над свим рудама али и на документацији, која сада припада инвеститорима. То је као да је лабораторија присвоји резултате анализе крви, а не човек чија се крв анализира, истакао је он.

– Нужно је да се забрани рударење небезбедним методама, а све, до сада познате, методе рударења литијума су небезбедне. Експлоатација руда треба да се реализује подземним радовима, а да се јаловина враћа и запуњава празан јамски и ходнички простор. „Рудничке воде“ морају да се пречисте до категорије 1 или 2. Посебно је важно да се са система рудних ренти пређе на систем концесија, са јасно дефинисаним типским уговорима – истакао је Удицки и додао:

– Уместо рудне ренте од 3 одсто имали бисмо концесиону ренту у вредности од 50 процената од прихода, а тај новац могао би да буде коришћен за веће плате просвети, здравству, субвенције у пољопривреди – поручио је Удицки и додао да најмање 40 одсто прихода треба да остане локалној самоуправи, а да се од тога половина улаже на подручје насељених места у којима се руда експлоатише.