Прочитај ми чланак

РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА: 50% запослених у Србији је у вези са особом са посла

0

Везе на послу су чешће него што мислите, а ево и зашто.

Ако вам је радно време од девет до 17 сати, све су шансе да са колегама проводите више времена него са пријатељима, цимерима, па чак и партнером.

Free image Pixabay

Нека истраживања показују да је потребно да са неком особом проведемо око 200 сати да бисмо могли да је сматрамо пријатељем, па није ни чудо што са колегама остварујемо неке присније везе.

Око 17 одсто људи има и „радног партнера“, тј. особу с посла са којом су доста блиски, са којом се дописују, причају о послу, али и о свакодневним стварима.

Неке везе су још и присније – према једном истраживању из 2014. године, скоро 50 одсто запослених у Србији је било или јесте у вези са колегом.

– Већина одраслих проводи минимум 1.680 сати годишње на послу, што значи да са колегама проводите више времена него са било ким другим – каже Дејвид Бруде, оснивач апликације за ментално благостање Ременте.

– Иако не можете да изаберете ко ће вам бити колеге, велике су шансе да имате нека заједничка интересовања.

И тако, свакодневно виђање на послу даје нам прилику да упознамо некога коме иначе не бисмо дали никакву шансу у другим околностима.

– Свакодневни рад са неким значи да ћете видети како та особа реагује на проблем, како се понаша под притиском, како се понаша према другима. Такође, лако почнемо да делимо личне информације и да причамо о потешкоћама на послу, понекад чак и уз ручак или пиће након посла – каже Бруде.

Психолошка саветница Грегори Јенц истиче да то што толико времена проводимо са колегама помаже да се брже „спусти гард“, а резултат тога је неретко романтична блискост.

Иако је неписано правило да не би требало започињати везу са колегом, међу многима се емоције просто јаве након бољег упознавања, па је то вероватно и разлог зашто 76 одсто њих крије везу, а десет одсто оваквих веза заврши се браком.

Ипак, има и оних који никако не би били у вези са колегом јер сматрају да љубав и посао не треба мешати.

– Разлози су бројни – људи се плаше да не изгубе посао, непријатно им је на послу, а сматрају и да би драма око везе уништила њихову пословну репутацију. Знајући то, ако веза не успе, последице могу да буду велике и могу емоционално да уздрмају и вас и колегу са којим сте били у вези – појашњава Бруде.

Људе брине и то да ће осећати већи притисак да буду још професионалнији због везе на послу, а 51 одсто њих брине то што ће друге колеге трачарити.

Уколико сте у вези са колегом с посла или размишљате о томе, имајте на уму да је важно да на почетку поставите јасне границе, да утврдите шта желите од вашег односа и да се договорите да ли ћете то да скривате и како ћете да се понашате пред другима.