Прочитај ми чланак

РЕЖИМСКИ МАНИР: Колективна фантомска учлањења УНС у служби победе Радомировића

0

Колективна учлањења у Удружење новинара Србије у служби победе садашњег председника Владимира Радомировића

Врх још увек актуелног руководства Удружења новинара Србије спровео је незапамћену праксу колективног учлањивања читавих редакција пред изборну скупштину заказану за 29. мај.

Шта се то тако драстично променило у УНС-у па се од почетка године за чланство пријавило око 500 људи, од чега је само током априла и маја стигло близу 400 пријава. Оволико медијских радника се не пријави у УНС ни за две, па и три године (2018. година – 158; 2019. година – 214; 2020. година – 127 пријава). Другог објашњења нема – реч је о макијевалистичком приступу у служби победе садашњег председника Владимира Радомировића.

Користећи позицију моћи и ресурсе организације која припада свима нама, челници УНС-а воде изборну кампању налик политичкој борби за власт, очито заборављајући чињеницу да нису политичка странка већ представљају новинарско удружење које мора остати доследно начелима професије – изнад сваке политике.  

Да ли су дилови са ПРОУНС-ом и медијским газдама блиским власти, свакодневни притисци на редакције, колективни спискови за учлањења, чак и без знања колега – принципи новинарске професије? Не, то је живо медијско блато у које УНС полако тоне заједно са принципима на којима је почивао деценијама.

Позивамо Владимира Радомировића да јавно каже шта је договорио са Зораном Величковићем и остатком ПРОУНС екипе, 23.априла у Прес центру Удружења новинара Србије.

Знамо да је након њиховог договора настао прави „ стампедо“ на УНС – пријаве за учлањења стизале су као да је расписана новчана награда за будуће чланове. Знамо и да су ПРОУНС-у заиста обећане неке награде као противуслуга за довођење гласача за Радомировића. Али, не знамо које тачно, колико то кошта и ко ће платити.

Позивамо Вишњу Аранђеловић, чланицу Савета РЕМ-а, да јавности Србије јавно каже да ли је тачно да је за изборне интересе једног дела УНС-а преговарала са представницима медија у Београду и још неким градовима Србије који су у  директној надлежности РЕМ-а? Зна ли да је то флагрантни сукоб интереса, злоупотреба положаја и овлашћења и директно наношење велике штете том регулаторном телу, али и Удружењу новинара Србије које ју је на ту функцију предложило?

Позивамо Љиљану Смајловић и Петра Јеремића да објасне како то чланица Комисије за жалбе Савета за штампу  и председница Суда части УНС-а и један менаџер за етику, могу да погазе сваку етику у свом удружењу тако што као потписници кандидатуре Владимира Радомировића одлучују о дисквалификацији његовог противкандидата Живојина Ракочевића. О самој одлуци ће се изјаснити мериторни органи, али овде је питање – зар етика и част не подразумевају да се повуку из таквог одлучивања јер су у сукобу интереса, а у најмању руку моралном сукобу? 

Као чланови Управе огорчени смо због оваквих поступања и позивамо Владимира Радомировића и његове сараднике да новопридошле колеге не искористе за једнократну употребу, да не омаловаже дугогодишње чланове, већ изборе спроведу у духу досадашњих, без сценарија који би подсећали на партијске изборне борбе .

Позивамо колеге да се одупру притисцима и да се сви заједно изборимо за слободу мишљења и избора. 

Будимир Ничић, потпредседник УНС-а и члан Управе

Чланови Управе:

Слободан Ћирић

Јелена Петковић

Јованка Станојевић

Оливера Милошевић

Зорица Ђоковић

Едиб Хонић

Новка Илић

Драгољуб Јанојлић