Прочитај ми чланак

РЕВИЗИЈА ИСТОРИЈА, А СРБИЈА ЋУТИ: Британија припрема резолуцију о Сребреници у УН

0
Прозападна организација Жене у црном организовала је у Београду акцију Памтимо у оквиру обележавања 20 година од ратних догађања у Сребреници. (Фото: Танјуг)

Прозападна организација Жене у црном организовала је у Београду акцију Памтимо у оквиру обележавања 20 година од ратних догађања у Сребреници. (Фото: Танјуг)

Британија припрема резолуцију за усвајање у УН којом ће 11. јул бити проглашен за дан сећања на Бошњаке које су српске снаге убиле 1995.

Ово је потврђено Данасу у дипломатским круговима у Београду. Како лист сазнаје, план је да ова резолуција буде усвојена уочи обележавања двадесет година од догађаја у Сребреници.

Такође, Данасу је незванично потврђено да у овој иницијативи, осим Велике Британије, учествују и Холандија и Сједињене Америчке Државе.

Потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавио је да Србија има сазнања о усвајању резолуције о наводном геноциду у Сребреници у Уједињеним нацијама.

„Ми сада имамо информацију да једна велика сила спрема резолуцију о Сребреници а питање је шта ће ту писати“, рекао је Ивица Дачић за Б92.

Одговарајући на питање да ли је било притисака из међународне заједнице на представнике власти у Србији у вези њиховог присуства на предстојећем обележавању 20. годишњице ратних догађаја у Сребреници, Дачић је за ту телевизију казао да Србија „има јасан став према том злочину као и да је ствар процене на ком нивоу ће Србија бити представљена на тој годишњици“. Дачић је подсетио да је парламент Србије донео резолуцију о Сребреници и да је председник Србије пре пар година био у Сребреници.

Наташа Кандић, бивша директорка Фонда за хуманитарно право, истиче за Данас да би усвајање ове резолуције у Уједињеним нацијама имало велику снагу и моћ над начинима на које се (наводни) геноцид у Сребреници представља у појединачним државама.

„Резолуција Савета безбедности Уједињених нација има политичку снагу која отвара простор за правну регулативу, за разлику од националних декларација и резолуција. У овом тренутку, Република Српска је људскија према жртвама Сребренице, али то није признање судских чињеница о геноциду. Ако премијер Србије Александар Вучић оде у Сребреницу, Србија ће морати да отвори питање поштовања судских чињеница“, закључује Наташа Кандић.

Председница удружења Мајке Сребренице Хатиџа Мехмедовић изјавила је недавно да су мировњаци УН дозволили да се у Сребреници догоди убиства Бошњака и да зато ово глобално тело има обавезу да подржи резолуцију.

Медији спекулишу да би поред проглашења 11. јула међународним даном помена на жртве геноцида, резолуцијом било дефинисано да се у образовни систем БиХ и других земаља уврсти градиво које ће сребреничке злочине окарактерисати као геноцид.

Подсетимо, Скупштина Србије усвојила је 2010. године, током власти коалиције ДС и СПС о осуди злочина у Сребреници. Текст Декларације написали су представници ДС с правом истичући да ратна дешавања у Сребреници 1995.г. нису била геноцид.

У тексту Декларације позива се на пресуду Међународног суда правде, којом је утврђено да је у Сребреници јула 1995. извршен наводни геноцид, и у тексту се осуђује злочин на начин утврђен пресудом поменутог суда, без помињања термина геноцид.

Извор: Дана, Србин.инфо