Прочитај ми чланак

Рекао да је ванредно стање неуставно, па остао без функције

0

Заменик омбудсмана града Краљева Иван Петровић оптужио је начелницу Градске управе у Краљеву Јелену Бекчић да је због његових иступа у јавности и давања стручног мишљења, између осталог и телевизији Н1, написала негативно мишљење надлежној Комисији за избор судија и да је на тај начин дискриминисан и онемогућен да дође до судијске функције.

Петровић је пре неколико месеци је говорио за телевизију Н1 да је ванредно стање неуставно, и он је тада рекао да су прекршене неке одредбе Устава.

Ни сам није сумњао да ће се то након неколико месеци његово гостовање појавити у једном документу који је начелница Градске Управе у Краљеву послала суду, односно Комисији за избор судија, јер је управо заменик локалног омбудсмана Иван Петровић конкурисао за судију.

Он је дошао до тог документа, сазнао је да је написано мишљење о њему које је крајње негативно, и сматра да је то утицало да не буде изабран.

– У фебруару када се организовао разговор између кандидата у Високом савету судства пред комисијом која је оформљена, дошао сам до сазнања од председника те Комисије да имам негативно мишљење. Мени је то довело у сумњу да једино начелник, односно начелница Градске управе може да достави такво мишљење и из тих разлога сам поднео захтев за информацијом од јавног значаја. Дошао сам до приступа том документу, а у њему је Јелена Бекчић, начелница Градске управе навела своје лично мишљење, које се није базирало на Закону о судијама. Навела је да сам више пута подносио кривичне пријаве против градоначелника – објашњава Петровић.

Додаје да су кривичне пријаве подношене и против ње.

– Писало је да сам гостовао на Н1, где сам указивао на неуставност ванредног стања. Она је хтела да каже да сам покушао нешто што није било у мојој надлежности, што није тачно. Одлука о Локалном обдусману Краљева предвиђа да он подноси оцену законитости аката којим се ограничавају права грађана. Пошто је одлука о ванредном стању ограничавала кретање, из тих разлога сам и поднео иницијативу за оцену уставности Одлуке о проглашењу ванредног стања – наводи Петровић и сматра да је оцењено да он са таквим документом „није смео да изађе у јавност“.

Додаје да између осталог у спорном мишљењу стоји и да је потребно да се за њега прибави медицинска документација од надлежног органа.

Он сматра да је тиме „директно гађано“ на његов „интегритет и достојност обављања судијске функције“.

– На тај начин је хтела да ме омаловажи и да ми онемогући право да учествујем на конкурсу, односно да будем на судијској функцији у Основном суду у Краљеву – каже он и додаје да није прошао на конкурсу, већ „остали кандидати“.

– Хоћу да кажем да су њени наводи и мишљења дискриминатроног карактера и за остале грађане, не само за мене. Постоји основаност за кривично дело увреде и поднећу тужбу суду опште надлежности. Међутим, постоји и дискриминаторни карактер за остале грађане који конкуришу на наведену функцију… Она по правилу није ни требала да подноси то мишљење, већ је требала Скупштина, која врши права и обавезе, за име функционера, а основана је и комисија која је била дужна да поднесе то мишљење – закључио је он.