"Референдум који би расписао Александар Вучић изгледао би као избори које он организује и био би покраден", изјавио је правник Јован Рајић, који је оценио да су протести широм Србије “превентивни” и да представљају упозорење властима да би могло доћи до “радикализације”, уколико у Србији почне пројекат ископавања литијума.
Председник Србије Александар Вучић најавио је могућност да крајем следеће године буде расписан референдум о ископавању литијума.
“Да живимо у нормалној земљи, то би било најлогичније решење. У тим тензичним, кризним ситуацијама логично је да питате народ – то је део онога што зовемо непосредна демократија. Нажалост, ми не живимо у нормалној, демократској земљи. На референдум, пре свега када су у питању бирачки спискови, примењују се одредбе закона који се баве изборима. Тако да би референдум који расписује Вучић изгледао исто као избори које он организује. Дакле, био би покраден и мислим да је то разлог због којег је то најавио тек за крај наредне године. Дакле, са једне стране жели да “скува” један број људи који, и међу његовим присталицама, нису убеђени да је све тако дивно како он говори у вези са тим пројектом. Са друге стране, то би му дало довољно времена да све намести онако како добро зна, да не дозволи никакво изненађење. На нама је да не дозволимо да се под таквим условима тај референдум догоди“, рекао је за Н1 Јован Рајић.
Одговарајући на питање шта би могло да буде проблематично у вези са формулисањем референдумског питања, Рајић је скренуо пажњу на недавно гостовање Милоша Вучевића на РТС-у у где се премијер Србије, како је рекао Рајић, „неспретно излетео” и на неки начин “наговестио да ће референдумско питање формулисати тако да нам подвале”.
“Дакле, он је рекао да питање неће бити – да ли сте за експлоатацију литијума, дакле неће бити питање које се односи конкретно на овај пројекат, него ће питање бити да ли сте за то да искористимо оно што је нама бог дао. Мени то звучи као “аланфордовско питање” – да ли желите да у наредних сто година будемо богати и срећни, или да уведемо мораторујум на ископавање литијума у наредних двадесет и будемо тужни и сиромашни. Ви, дакле већ на самом питању десет одсто грађана који се не информишу или немају могућност да се информишу, уводите у ту причу и сугеришете им како да одговоре”, навео је Рајић.
Он је додао да је важно и то „што онај који расписује референдум може да формулише референдумско питање“.
“Ту се могу очекивати манипулације и они ће у наредном периоду према том питању које већ имају у глави “кувати јавност” и формулисати своју стратегију и сурову медијску кампању и пропаганду, да би одређен проценат људи рекао – да, наравно да желимо да будемо богати И срећни, а не сиромашни и тужни”, казао је Рајић.
„Превентивни протести“
Рајић је навео и да су протести против литијума који се одржавају широм Србије, “превентивни” и да би, када би литијум почео да се ископава у Србији, могли да се радикализују.
“Оно што је другачије у односу на претходне протесте је бројност људи. Очигледно је да људи ово доживљавају као претњу за непосредну егзистенцију. Оно што је другачије и што изазива панику код власти, јесте да су сви претходни протести били реактивни… Сада су ови протести превентивни – они само упозоравају власт шта ће се десити ако почну да копају литијум. Када почну, може се очекивати додатна радикализација и што се тиче броја људи и што се тиче интензитета протеста. Зато мислим да је ово другачија ситуација него све претходне и да власт има разлога да брине“, закључио је за Н1 правник Јован Рајић.
Отказана Дринска регата због Вучићевог контрамитингаhttps://t.co/DSZMd5Kda1
— СРБИН инфо (@srbininfo) July 30, 2024