Прочитај ми чланак

Расте број оболелих у свим земљама Европе, осим у Шведској

0

Док многе европске земље бележе нови пораст броја случајева на нивоу који нису забележени од врхунца пандемије коронавируса, Шведска има једну од најнижих стопа инфекције на континенту.

Према подацима Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ), ова скандинавска земља имала је у уторак укупну 14-дневну стопу нових случајева од 22,2 на 100.000 становника. За поређење, Шпанија има стопу 279, Француска 158,5, Чешка 118, Белгија 77, Велика Британија 59, а све споменуте земље у пролеће су, за разлику од шведског благог приступа, имале локдаун (закључавање), пише Гардијан.

Foto: Tanjug/AP

Чак 23 од 31 европске земље које прати ЕЦДЦ имале су веће стопе инфекције. Нови случајеви, о којима се одсад у Шведској извештава од уторка до петка, појављују се отприлике с краја марта, а подаци националне здравствене агенције показују да је само 1,2 одсто од 120.000 тестова прошле недеље било позитивно.

Тегнел: Немамо ширење заразе
Шведска такође има мање нових инфекција по дану, него њени нордијски суседи Норвешка и Данска. Тренутно је на интензивном лечењу у шведским болницама 15 пацијената с цовидом-19.

“Немамо ново ширење заразе као што имају многе друге земље. На крају ћемо видети какву разлику чини стратегија која је одржива и која се може дугорочно следити, уместо стратегије која носи локдаун, па отварање, па опет локдаун и тако стално испочетка”, рекао је Андерс Тегнел, главни шведски епидемиолог и архитекта стратегије без локдауна, за француску телевизијску кућу Франце-24, додајући да је његова земља углавном задовољна целокупном стратегијом.

Маске нису препоручене, забрањена окупљања више од 50 људи
За разлику од многих земаља, Шведска је затворила школе за ученике старије од 16 година, али не и за млађе, инсистирајући на похађању наставе. Школе и универзитети сада су поновно отворени. Такође су забрањена окупљања више од 50 људи, а особама старијима од 70 година и ризичним скупинама препоручена је самоизолација. Од шведске 10-милионске популације затражено је, али не и наређено, да се држи физичке дистанце и да ради од куће, ако је могуће, што је већина прихватила. Продавнице, барови, ресторани и теретане остали су отворени, а маске засад нису препоручене.

Шведска стратегија дугорочно одрживија
Тегнел је инсистирао на томе да циљ није брзо постизање имунитета крда, него успоравање ширења вируса како би се здравствене службе могле носити с пандемијом. Међутим, рекао је и како се шведска стратегија показала дугорочно одрживијом. Овај приступ нашао се на удару у земљи и иностранству почетком године, кад је број смртних случајева растао. С 574 преминула од коронавируса на милион становника, Шведска има пет пута већу стопу од Данске и 10 пута већу од Норвешке и Финске, али мању него неке земље које су увеле локдаун, попут Велике Британије, Шпаније и Италије.

Тегнел је за Франце-24 рекао како висока стопа смртности није повезана с целокупном стратегијом, него с неуспехом у спречавању катастрофалног ширења вируса у домовима за старије, у којима се догодила већина од шведских 5.846 смртних случајева. “Наравно, нешто је ту пошло по злу”, рекао је Тегнел.

Влада је у уторак објавила како од октобра укида забрану посета домовима за старије која је уведена још 1. марта. “Ризик је укинути забрану. Желим да сада свако преузме одговорност”, рекла је министарка за социјална питања Лена Халергрен.

Јохан Карлсон, директор шведског Завода за јавно здравство, прошле недеље рекао да је стратегија успешна зато што су поруке јавности биле јасне и конзистентне, па су стављале нагласак на личну одговорност: “Сврха нашег приступа је да људи сами схвате потребу да следе препоруке и смернице. Нема других трикова пре него што медицинске мере, пре свега вакцина, постану доступне. Шведска популација је то примила к срцу.”

“Шведска стратегија била је конзистентна”
“Шведска стратегија била је конзистентна и одржива. Вероватно сада имамо мањи ризик од ширења заразе него друге земље”, рекао је Јонас Лудвигсон, професор епидемиологије на угледном Каролинска Институту у Стокхолму.

Француска је у суботу имала 10.561 нови случај у једном дану, највише откако је почела пандемија. Шпанија је такође забележила алармантан пораст, а почетком септембра постала је прва европска земља с укупно више од 500.000 заражених. Чешка је у недељу пријавила највећи дневни пораст броја новозаражених већ трећи дан заредом, а већи број дневних случајева бележи и Велика Британија.