Прочитај ми чланак

РАСПРОДАЈА СРПСКЕ ЗЕМЉЕ: Након Златара, на продају Матарушка и Богутовачка бања

0

После бање Златар, која је новог власника добила почетком марта, и Врањске и Куршумлијске бање које су продате током претходне две године, сада су се на добошу нашла још два бањска комплекса у Србији. Наиме, фирма "Матарушка и Богутовачка бања" у стечају, у чијем власништву је више хотела, ресторана и туристичких објеката у овим бањским местима, понуђена је на продају по почетној цени од 216,5 милиона динара.

Ово је последња у низу српских бања чија продаја је оглашена, а још десетак њих тренутно чека на приватизацију, попут Рибарске бање у Крушевцу, „Гејзира“ у Сијаринској бањи, Специјалне болнице за рехабилитацију у Бујановцу, Института за лечење и рехабилитацију Нишка бања…

Из Владе Србије раније је истицано да се планира продаја свих 27 бања у власништву ПИО фонда.

„Матарушка и Богутовачка бања“ је фирма која је у стечају од 2016. године, а решење о банкротству донето је 2017. године. Највреднију имовину њеног продајног пакета чине хотели Термал, Минерал и део хотела Жича, ресторани Цвет, Капица и Југославија, виле Козара, Триглав, Столови, објекти Старо и Ново Купатило, депанданси Минерал и Цвет.

Пакет допуњују зграда Поликлинике, стара управна зграда и више осталих објеката, покретна имовина, уметничке слике и право коришћења земљишта, пише Блиц.

„Златар“ продат за 2,5 милиона евра

Претходно је продата и Бања Златар. Овај бањски комплекс у Новој Вароши продат је за нешто више од 2,5 милиона евра. Купац је недавно исплатио уговорену суму, чиме је испунио услов да преузме власништво над овим некада познатим центром за превенцију, лечење и рехабилитацију кардиоваскуларних обољења.

Ова бања је последња у низу српских лечилишта и туристичких комплекса који су продати последњих година, а у плану је и приватизација преосталих, која су још увек у власништву државе.

Нови власник Златара је Метал Инвестменс Europe д.о.о. из Београда, а имовина овог РХ центра продата је за нешто више од два и по милиона евра. Купац је, осим комплекса чија је површина 12.298 квадрата, куповином добио и више од четири хектара земљишта на најлепшем делу планине.

Компанија Metal Investments Europe д.о.о. основана је 2019. године на београдској општини Стари Град. Једини члан друштва је компанија Metal Investments Limited из Хонг Конга, а делатност фирме је неспецијализована трговина на велико.

Милан Секанић, власник фирме „Metal Investments“ који живи и ради у Лондону, рекао је за „Блиц Бизнис“ да је увек био заинтересован да део средстава зарађених у иностранству инвестира у Србију.

„Идеја нам да тај део Златара који смо купили потпуно задржи своју природну лепоту. План нам је да током реновирања сви нови материјали буду природни, да се поставе соларни панели, да се измести све сто се не уклапа са природом. Центар би требало да прати „тренд здравља“ , каже Секанић.

Нова рунда приватизације

Још откако је 2014. године покренут нови талас приватизације, бање важе за највреднију имовину. За њих су били заинтересовани многи домаћи пословни људи, али и стране компаније, из Немачке, Словеније, чак и Кине. Ипак, често су се као проблем постављали судски спорови над имовином бања.

Милан Секанић, власник фирме „Metal Investments“ који живи и ради у Лондону, рекао је за „Блиц Бизнис“ да је увек био заинтересован да део средстава зарађених у иностранству инвестира у Србију.

„Идеја нам да тај део Златара који смо купили потпуно задржи своју природну лепоту. План нам је да током реновирања сви нови материјали буду природни, да се поставе соларни панели, да се измести све сто се не уклапа са природом. Центар би требало да прати „тренд здравља“ , каже Секанић.

Такође, многи комплекси су прилично запуштени и потребно им је детаљно реновирање, што подразумева и значајна улагања нових власника. Ово је уједно и један од најчешћих разлога за продају бања.

Неке бање би могле да буду класични спа центри, али већи део наших бањских комплекса требало би да буду лечилишта, где би могли да се остваре већи приходи.

Како тврде познаваоци прилика, и бање у Мађарској и Словенији покушавају да се „препакују“ у лечилишта, па да гости поред забавног дела троше паре и на лечење.

На продају десетак бања

Пре Златара продате су Врањска и Куршумлијска бања. Нови власник Куршумлијске бање 2019. године постало је предузеће „Планинка“, које у свом власништву има и Пролом и Луковску бању, док је прошле године фирма „Миленијум ресорт“ купила Врањску бању и најавила изградњу велнес центра са два хотела и клиником за третмане и лаке медицинске интервенције.

Још неколико бања тренутно чека на приватизацију: Рибарска бања у Крушевцу, „Гејзир“ у Сијаринској бањи, „Меркур“ у Врњачкој бањи, Специјална болница за рехабилитацију у Бујановцу, Институт за лечење и рехабилитацију Нишка бања, Специјална болница у бањи Ковиљачи, Специјална болница „Златибор“ у Чајетини, Сокобања и „Термал“ у Врднику.