Прочитај ми чланак

РАДОИЦА уништио РТ Крагујевац, па опет добио новац из буџета?!

0

Крагујевачки медији су добро прошли на градском конкурсу (на додели новца из буџета), али посебан "бисер" је одлука комисије да новац добије приватна телевизија Радоице Милосављевића, који је РТК оставио у дуговима које је касније платио Град (грађани Србије). Комисија је одлучила и да Крагујевчане информишу искључиво београдске телевизије познате по везама са владајућом странком, које су, уз то, безобразно тражиле ШЕСТ од девет МИЛИОНА, колико се додељивало само на конкурсу у овом граду. А где је још конкурса и градова...

На првом конкурсу за суфинансирање медијских садржаја у Крагујевцу, 500.000 динара добила је Телевизија спорта и здравља СОС канал Плус, у власништву Радоице Милосављевића, који је у овом граду познат као човек који је купио, па готово уништио Радио-телевизију Крагујевац, пише портал Цензоловка.рс.

И поред милионских дотација из буџета Милосављевићевој приватној телевизији, он је својим  радницима дуговао чак 13 плата! У чије је приватне џепове отишао новац грађана Србије? Сва Радоицина дуговања је платио Град Крагујевац (опет грађани Србије), а РТК се и данас, после четири године, нелегално налази у власништву градске управе. И Милосављевић опет, после четири године, добија новац од Крагујевца.

По милион су добиле и две београдске телевизије блиске Вучићевом режиму – ТВ СУПЕР САТ Communication и Предузеће за информисање ИНФО 24 МЕДИА – повезане са плагирањем независних локалних портала.

Оне су „скромно“ за своје пројекте тражиле чак шест од скромних девет милиона динара, колико је Крагујевац издвојио на медијском конкурсу, иако ће вероватно добити обилне своте из буџета на ко зна колико још медијских конкурса јер свака општина, град, па и Министартва, издвајају значајне суме новца за финансирање медије.

Преосталих 6,5 милиона расподељено је независним крагујевачким медијима и продукцијама, и то први пут откад је уведено пројектно суфинансирање.

Плагирање (крађа) сајтова не представља кршење Кодекса?

Телевизија СУПЕР САТ Цоммуницатион постала је позната широј јавности почетком 2021, када је нишки портал Јужне вести објавио да је њен власник Ивица Голубовић уједно власник домена на коме се налази копија овог нишког портала.

Уредник те телевизије Марко Аћимовић уједно је и законски заступник другог медија који је добио милион динара у Крагујевцу – Предузећа за информисање ИНФО 24 МЕДИА. Ове две фирме, према подацима АПР-а, осим кадровских решења, деле и исту адресу и број телефона.

Према писању Јужних вести, ради се о медијима који чине медијску мрежу Инфо 24 медиа д.о.о., чији се председник Зоран Мајдак отворено декларише као члан Српске напредне странке.

Фирме из ове мреже су, према писању Раскринкавања, током година плагирале и сајт Озонпресс из Чачка, Колубарске.рс из Ваљева, као и портал Гминфо.рс из Горњег Милановца. Осим плагирања сајтова, заједничко им је и то што су годинама добијале милионске износе на конкурсима у многим градовима у Србији.

Како је онда могуће да овакве фирме добијају новац из буџета грађана Србије и Крагујевца и зашто је комисија приличну суму одобрила професионалним крагујевачким медијима?

Компликована процедура

Гордана Божић из Крагујевачких похвалила је одлуку градске власти да коначно распише конкурс, али је указала и на то да је процедура била изузетно компликована и обесхрабрујућа за поједине медије.

– Данима смо прикупљали документацију. Тражили су невероватне ствари, између осталог да нам обрасци из АПР-а буду оверени код нотара. Стварно не видим потребу да у доба пандемије чекамо у гужвама код нотара. Сви ти документи су наше новине непотребно коштали 7.000 динара. Мислим да је најједноставније било да су преузели конкурсне услове од Министарства информисања које тај посао ради годинама – сматра Божић.

ЧЛАН КОМИСИЈЕ Ђорђевић: Важан је квалитет?!

Драган Ђорђевић, директор Сремских новина, који је постао члан комисије уместо Љубише Обрадовића (УНС), који је поднео оставку зато што није могао да разуме какву везу два нишка члана комисије имају са крагујевачком медијском сценом, за Цензоловку ипак тврди да није било никаквог политичког притиска од стране локалне самоуправе и да је комисија конкурс спровела максимално транспарентно и коректно.

Једино што замера градској управи у Крагујевцу јесте то што су за конкурс издвојили само девет милиона динара, малу суму за град величине Крагујевца (а новац делили београдским режимским медијима).

Ђорђевић истиче да је остале чланове комисије први пут видео у Крагујевцу и да је током одлучивања било уобичајених расправа о пројектима. Неки медији су новац добили једногласном одлуком, а код неких је постојало прегласавање. Он није желео да каже о којим пројектима је реч, само је додао да су за њега постојала два кључна критеријума приликом одлучивања.

– Главни критеријум био је квалитет пројекта и ефекат који ће његова реализација произвести у јавности. Друга ствар о којој сам водио рачуна била је да медији нису кршили Кодекс новинара. Било ми је битно да београдски медији који су добили новац буду видљиви на територији Крагујевца и да грађани могу да гледају садржаје који су им намењени. Водили смо рачуна и о томе да сви медији из Крагујевца, који су написали добар пројекат, прођу на конкурсу, јер сматрам да је новац који је издвојила локална самоуправа првенствено намењен медијима из тог града или региона – објашњава Ђорђевић.

Два милиона за Крагујевачке

Крагујевачки новинари, бар они који раде у медијима који су добили новац на конкурсу, заиста истичу да су задовољни.

Гордана Божић, директорка недељника Крагујевачке, који је добио два милиона динара, истиче да јесу били изненађени, али и да су имали добар пројекат који се односи на урбанизам и одрживи развој Крагујевца. Тај новац ће оправдати када ураде 16 истраживачких текстова.

С друге стране, она каже да је безобразлук да Град распише конкурс на само девет милиона динара, а да београдске продукције за своје пројекте траже шест. Верује да постоји велики притисак да медији блиски владајућој странци на локалним конкурсима добију милионске износе.

Режимски добитници регистровали медиј 4 дана пре конкурса!

Бојана Влајовић Савић из Шумадијског удружења за грађански активизам Рес публица, које се бави анализом крагујевачког конкурса, истиче да није изненађена оваквом поделом новца и да је медијски конкурс у Крагујевцу, на који се чекало дуже од шест година, спроведен по неписаним правилима која уређују пројектно суфинансирање медија у градовима и општинама широм Србије.

– Праксу установљену последњих година да о квалитету медијских пројеката одлучују представници удружења, познатија по учешћу у конкурсним комисијама него по свом професионалном раду, следила је и градска управа у Крагујевцу, па су место у комисији добила два представника Друштва новинара Ниша. Резултат тога је да ће Крагујевчане информисати Телевизија СУПЕР – САТ Communication, која је у Регистар медија АПР-а уписана САМО ЧЕТИРИ ДАНА пре расписивања конкурса! Ипак, сматрам да је Крагујевац имао среће, јер у граду не постоји изразито напредњачки медиј који би добио велику суму новца, будући да се РТК већ незаконито финансира из градског буџета – истиче Влајовић Савић.