Прочитај ми чланак

Пун Београд Руса,већину муче иста питања:Шта је бојлер и зашто су Срби тако високи

0

На друштвеној мрежи Редит, Руси који су силом прилика морали да напусте земљу, дебатују углавном на тему шта је то чудно са чим су се сусрели у Србији, а није карактеристично за поднебље са ког долазе.

Као тема број 1 наметнуо се бојлер. Разумљиво, ако знамо са каквим изворима природног гаса располаже њихова матична земља. Наиме, у Русији, већина домаћинстава има централни систем са гасним бојлерима, тако да тамо није било бојазни да ће им нестати вода. Код нас луксуз бескрајног туширања је ипак ограничен на запремину електричног бојлера, што су доживели као шок.


– Данас је одједном кренула хладна вода. Нисам знао о чему се ради. После су ми објаснили да овде мораш да чекаш да се вода угреје. Купао сам се из два пута – пожалио се тек пристигли Рус. Други су се надовезали објашњавајући му да ће морати да ограничи купање сразмерно капацитету воде и да заборави на „игрице“ под тушем.

Ипак један од духовитијих корисника је на питање, одговорио питањем: „Шта ће вам топла вода, зар се ви не купате тако што исечете рупу у леду и ускочите унутра?“

Проблем број 2 – „Зашто хељда кошта 350 динара? То је само житарица…“

Учесници у конверзацији су на ово питање одреда имали сличан одговор који би отприлике гласио – „Зато што је продају купцима као ексклузивну здраву храну“. У принципу, хељда је у Русији јако распрострањена и понуда ове житарице на тржишту је много већа, него код нас, у односу на потражњу, па је и логично да тамо спада у категорију „јефтине“ хране, што у Србији није случај.

Нижу се питања, нека и небулозна

Проблем број 3 – „Зашто Срби не једу копар, једе ми се, а нема га нигде?“

После опсежних провера шта је копар уствари и чињенице да то није ипак капар, схватили смо да је реч о мирођији. Овде је објашњење искључиво неки од популарних преводиоца који није успео да преведе израз, или немогућност руса да правилно изговоре име популарног зачина.

Један од корисника им је подробно објаснио шта да траже, као и да свежу мирођију могу наћи на свакој пијаци, а сушену у маркету.

Проблем број 4 – „Зашто су Срби тако високи, стално морам да гледам горе“.

Корисници ово дочекали са смехом, јер, до доласка Руса и ми смо њих у принципу перципирали као високо нацију, а најбољи савет је дао корисник који је предложио да гледају право, у жене и тиме сачувају вратне пршљенове.

Проблем број 5 – „Зашто је овако вруће у новембру?“

Одакле долазе, заиста је реално да им температура у новембру буде превисока у односу на оно на шта су навикли, међутим, форумаши су им предложили да чуђење сачувају за децембар.

„Кад је напољу 0 степени, а дува кошава, Москва са – 20 и без ветра делује као тропски рај. Полако видећете ви шта је зима.“

Проблем број 6 – „Зашто се сви паркирају тамо где је забрањено?“

Е, овде је мало ко имао разумевања за „браћу Русе“. Најчешћи одговор је био: „Ви сте последњи који треба да расправљате о дивљачкој вожњи и паркирању.“, а слична реакција је била и на питање „Зашто је Београд прљав“.

Један од корисника упитао их је да ли им смета што је у Србији још увек дозвољено пушење у затвореним просторима.

„Мени то баш и не смета, али маму боли глава од дима. Био сам у посети и људи су пушили у соби поред новорођене бебе, мало је страшно…“ одговорио му је један од имиграната.

Оно у чему се се углавном сви корисници Руси, пресељени овде сложили је да је храна укуснија у Србији, да су пресрећни јер алкохол могу да купују 24 сата, 7 дана у недељи и да су јако захвални на српском гостопримству: „Спасили сте нас, хвала вам“, написао је један од учесника у редит дебати.