Прочитај ми чланак

Пулмолог: У изолацији опада имунитет, ово не сме да траје предуго

0

Пулмолог проф. др Драгана Јовановић изјавила је у Новом дану да ово, ако може, не сме да траје предуго. "Постоје, осим психичких, физичке промене које слабе имунитет. Опада имунитет људима који не шетају, нису напољу, треба и о томе размишљати, бити опрезан, да не сме да траје предуго ако може, да се не угрози још више популација", каже она.

Како је рекла, пре пар дана су Американци објавили велику анализу тестирања.

Pixabay.com

„Ти тестови нису толико добри, односно негде око 30 до 40 процената промаше, односно не дијагностикују цовид19. Из тог разлога, сигурно да предузете мере имају смисла тим пре. Рецимо, брис из носа је бољи узорак него брис ждрела. Постоји и опција за људе који су код куће због других стања, а неопходно је тестирање, да могу дати свој искашљај у бочици, као што се радило за туберкулозу. Тај узорак открива цовид19 у неких 70 и пар процената“, каже она.

Према њеним речима, зато треба да се носе маске, „јер међу онима који су негативни могу се наћи и позитивни, али је погрешан налаз“.

„Изолација свих позитивних има смисла, не улазим у услове и начин, али као мере су одличне. Треба популацији објаснити да негде у 30 до 35 одсто због лажног налаза људи који су тестирани треба да сачекају неколико дана, да буду опрезни, јер се тада развија инфекција“, каже она.

Како је објаснила, „неки вируси воле срце, као коксаки на пример“, а овај заиста пре свега и највише буде да су у питању плућне промене“.

„Те плућне промене су такве да блокирају могућност размене кисеоника, представљају тим пре већу опасност него досадашње вирусне инфекције. Деца много имају лакше облике, јер немају развијен тај имунски одговор у детињству, због тога много лакше пролазе“, каже она.

Према њеним речима, фактори ризика су бројни.

„Показало се, осим кардиоваскуларних обољења, то су гојазност, обољења јетре, бубрега, имуносупримирани, сви пацијенти који имају системске болести, астматичари, хроничан опструктивна болест плућа… Не треба занемарити да не делује само на плућа“, каже она.

Каже да је, у овој ситуацији, коронавирус прво о чему треба размишљати као најчешћој могућности када се јављају пацијенти.

„Било да имају благе симптоме, апсолутно индиковано у овој ситуацији да се размишља прво о цовид инфекцији, јер ако се она искључи, човек може мирно да размишља да то може бити нешто друго. Зато је важно и широко тестирање, то доприноси откривању популације која је инфицирана, која ће можда оболети, можда неће, и изолација, као најбољи начин да се испрати под оком доктора“, каже она.

Њен лични став је, како је рекла, да треба тестирати оне који сумњају и који су под ризиком.

„Ако постоји број тестова који је довољан, сада се прича да су недовољни људски капацитети, мислим да треба напрегнути снаге, ако треба и 20х да ради лабораторија“, каже.

Сматра да ово, ако може, не сме да траје предуго.

„Постоје, осим психичких, физичке промене које слабе имунитет. Опада имунитет људима који не шетају, нису напољу, треба и о томе размишљати, бити опрезан, да не сме да траје предуго ако може, да се не угрози још више популација“, каже она.

Саветовала је свима да организују своје време да би радили нешто чиме су задовољни.

„Сви који имају терасе, да користе то, такође и људи који немају, препоручује се да на прозору проводе извесно време, удишући ваздух, ветрећи просторије, то је основно, стално да се ветре просторије стана“, каже она.

Додала је да постоји маса лекова и маса приступа, која још нема неки стандард, управо јер је ово нова инфекција за све.

„Управо зато је значајнија мера превенције. Дистанца, опрез, самоизолација, добра исхрана, узимање витамина Ц, да би се побољшао лични имунитет, јер је очигледно да он одређује какав ће бити исход оболелих“, каже она.

Како је рекла, „уз велико поштовање и дивљење за све колеге које се боре против овог вируса, због регрутовања тих кадрова трпе други болесници“.

„Други пацијенти који имају неке хроничне болести. Ја сам због тога отворила посебан мејл проф.драганајовановиц@гмаил.цом. Пацијенти који мисле да могу да им помогнем саветом, да им одговорим правовремено, јер сада тешко могу да дођу до својих лекара из тих, сада мање важних, разлога него што је цовид инфекција. Позвала бих и колеге које су код куће, у пензији, да такође помогну на овај начин“, каже она.

Истакла је „да се сви надају да ће постати сезонска болест“.

„Видећемо како ће се кретати. Има много заблуда, јесте да УВ зраци уништавају, али можда није довољна количина. Тај сезонски карактер ћемо тек видети да ли је могућ“, каже она.