Прочитај ми чланак

ПРОТИВУСТАВНО: Омбудсман пише решење за ковид-пропуснице, одлука за дан-два

0

О ковид пропунсицама у Србији говори се већ месецима, али никако да се то озваничи и уведе. Толико пута је одлагано, да бројну стручњаци сматрају да смо са тиме већ закаснили. Ипак, и од премијерке и од министра здравља последњих дана слушамо да се од ковид пропусница није одустало и да се њихово решење финишира. Консултовани су заштитник грађана Зоран Пашалић и повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Милан Мариновић, а први од њих за Нова.рс каже да ће са конкретним предлогом изаћи за дан-два.

Чини се да се ипак ближимо некој коначној верзики ковид пропусница, која ће по свему судећи имати улогу да се никоме превише не замери.

Омбудсман Зоран Пашалић рекао је за Нова.рс да у договору са премијерком Аном Брнабић ради на предлогу решења за увођење ковид пропусница које ће, како је навео, бити у складу са људским правима, али и са потребама које изискује актуелна епидемиолошка ситуација са великим бројем заражених и преминулих и великим оптерећењем по здравствени систем.

„Постоји више идеја које би могле да барем успоре експанзију вируса, како би се добило довољно времена да се здравствени систем растерети. Постоји више модела, али се још не бих опредељивао, јер не знам за који ћемо се одлучити ми као институција и понудити као решење Влади Србије и грађанима Србије“, каже Пашалић.

„Позитивна дискриминација“

Он наводи да је идеја да се системом позитивне дискриминације и позитивним приступом исконтролише улазак у поједине институције и затворене просторе.

„Поред ограничења броја присутних у одређеним објектима, што постоји већ, али се ретко ко тога придржава, важно је да инспекција боље ради свој посао. Постоје позиви на билбордима за одређене скупове и манифестације, на местима и у клубовима који примају велики број гостију. Идеја о којој размишљам је та да неко када приступа објекту има доказ о вакцинацији ли тестирању непосредно пре тога и да се све то ригорозно проверава“, наводи Пашалић.

Зоран Пашалић Фото:Иван Динић/Нова С
На питање о каквим тестовима ће бити реч, да ли ће се признавати ПЦР или антигенски тестови, омбудсман одговара да је то питање које ће препустити струци. Он напомиње да ће се водити рачуна, јер, подсећа да се у Европи већ виде ефекти тога како се грађани понашају и буне када мисле да се не поштују њихова права. Омбудсман додаје да ће у обзир бити узета и потврда о томе да је неко прележао ковид. Уважиће се и то уколико неко из медицински оправданих разлога не може да се вакцинише.

„Важиће за сва места која окупљају велики број људи, поготово када је реч о мањем или неадекватном простору. Зато сам и тражио да се одложе многе манифестације, не да се забране, не да се укину. Идеја је да се одложе на 15 дана, па да се виду неки ефекат тога. Тражене су и инспекциске провере епидмеиолошких услова – када уђете у било који кафић видите да скоро нико не носи маске“, примећује заштитник грађана.

Он додаје да ће се ускоро изјаснити о конкретном предлогу, у наредних дан или два.

Консултције са Брнабић

Премијерка је телефонским путем консултовала и повереника за заштиту података о личности Милана Мариновића.

„Ја сам поновио свој став да мора да буде позитивна, а не негативна дискриминација. Може да буде услов за улазак на концерте, биоскопе у позориштра и случно, али не за одлазак на радно место, код лекара и за оне основне животне потребе. Скуп података треба да буде минималан да би се остварила стврха обраде тих података. Колико сма схвартио да би то било у елелктронској форми, уколико се уведе. Вероватно би се користили подаци из система вакцинисаних и тестираних“, објашњава повереник у изјави за Нова.рс.

Било је речи и о томе како спречити злоупотребе које су се дешавале у неким западним земљама – да неко, на пример, путем мејла добије вашу пропусницу, па да са њом улази.

„Једна од идеја је да део те ковид пропуснице буде и слика, као код „Бус плус“ картице, на пример. Постојеће базе које садрже те податке, попут пасоша или личне карте су оформљени у ту сврху, а не у сврху ковид пропусница. Мени је ближа могућност да када идете на место на којем вам је неопходна ковид пропусница, да покажете личну карту као потврду иднтитета, као доказ да сте то ви, без даљег копитања података, само на увид“, напомиње повереник.

Да је идеја о увођењу ковид пропусница још жива и здрава потврдила је и премијерка Ана Брнабић.

„Ми нисмо одустали од ковид пропусница. У петак сам се чула са повереником да видимо шта можемо, а шта не смемо, да бисмо обезбедили што мању злоупотебу. Уколуко одлучимо да уведемо ковид пропусницу, ви не можете нигде ући са само једном дозом вакцине. Зато је добро да то сад одмах урадите, да не бисте морали да чекате да добијете ковид пропусницу. Мука је велика јер треба да нађете најбољи рецепт да ово победимо, да сачувате људске животе“, поручила је премијерка.

Исту песму пева и министар здравља Златибор Лончар. Он је указао да да ће Србија „пре или касније“ морати да уведе ковид пропуснице „да бисмо спасавали здравље и људске животе“ и да је „само питање момента“ када ће се то догодити.

Подсетио је да у великој већини земаља Европе постоје ковид пропуснице и да Србија ако их уведе неће бити мање демократска држава од других „у којима нигде не може да се уђе“ без тих пропусница. Он је рекао да би угоститетеље, уколико не одобравају увођење ковид пропусница, требало питати да ли је боље да раде и 24 сата али за оне људе који су вакцинисани „или да не раде уопште“.