Прочитај ми чланак

Протест против литијума у Бору,Бресници и Рековцу: Видели смо немачке гаранције…

0

У градовима широм Србије и вечерас се одржавају протестни скупови на којима грађани шаљу поруку да неће дозволити отварање рудника литијума у Србији.

„Протест у Рековцу јуе наставак борбе за Левач, али и за Јадар и сваки други крај у Србији“, управо то поручују грађани Рековца и левачког краја који су се окупили како би показали своје противљење ископавању литијума у Србији.

Окупљени грађани изнели су и своје домаће производе, воће и поврће са жељом да и на тај начин поруче да неће дозволити да пропадне њихова плодна земља и засади.

Они су у овој борби већ показали, како кажу, да су сложни, јер су пре две године пуних осам месеци блокирали пут између села Зибница и Драгово, како компанија „Балкан истраживања“ не би могла да започне истражне бушотине. У томе су, кажу и успели, а компанија је у међувремену изгубила дозволу за истражне радње. Грађани поручују и да се на тој малој победи неће зауставити, јавља репортерка Н1.

„Ми стално поручујемо да борба за Левач мора да буде и борба за Јадар и за свако друго место у Србији, јер само тако можемо сви заједно да се некако решимо те намере да постанемо рударска колонија са веома опасним рударским активностима“, рекла је једана мештанка за Н1.

Други мештанин је поручио да је све било јасно када је у Србију дошао Олаф Шолц са „својим гаранцијама“.

„Видели смо те њихове гаранције и 1914. и 1941.“, рекао је он.

На протесту говоре студенти из Рековца, људи који су отишли у иностраство и вратили се да бране дедовину, професори, струка и мештани који у њему живе, навела је наша репортерка.

Бресница на мапи геолошких истраживања

Протест против ископавања литијума у току је и у Бресници код Чачка, а на њему говоре Лазар Кричар, професор Рударско-геолошко факултета у Београду, др Борислав Антонијевић, народни посланик и Миладин Шеварлић, агроекономиста.

Како објашњава репортер Н1, мештани тврде да се Бресница налази на мапи геолошких истраживања јер је део ширег подручја намењеног томе, а које се простире од Гружанског језера, па све до Краљева.

Геолопка истраживања су већ покушана овде на овом подручју, у месту Губеревац, јавља репортер Н1 и наводи да су, према речима становника Бреснице, људи отерали машине и људе који су покушали да обаве та истраживања. То се догодило и у околини Бреснице, у Тавнику, као и у Лађевцима где се налази војни аеродром.

Бресница је мало место између Краљева и Чачка, недалеко од Мрчајеваца. Ово је пољопривредни крај у ком се људи баве и сточарством, а отварање било ког рудника значило би да све морају да оставе и оду. Мештани истичу да сада сасвим лепо живе од свог рада и пољопривреде.

За место које броји око 1.200 становника, преноси репортер Н1, окупио се велики број људи.

Бор: Сваки четврти становник има неки облик карцинома

Испред Културног центра Бор у том граду са протеста је поручено свима у Србији да сваки четврти становник тог града има неки облик рака, да су то подаци из студије Института Батут из 2015. године, а која је дуго скривана, преноси репортер Н1 из овог града.

Организатори протеста су прочитали захтеве које ће предати локалном парламенту.

Први захтев је да се на месечном нивоу објављују извештаји о квалитету ваздуха. Други је да се уради нова студија о квалитету здравља грађана Бора и да се хитно сазове седница Скупштине града са темом „хитна ситуација“, односно да се сазове седница градског штаба за ванредне ситуације. То траже јер како тврде, људи у Бору и даље удишу ваздух препун тешких метала.

Организатори кажу се на протесту окупило око 200 људи, али је то и очекивано с обзиром на то да већина породица у том граду зависи од рудника тј. ради у компанији Зи Ђин.

“Ово је град зелених рудника, где су плате 144 хиљаде и ми ходамо по злату, златним улицама. Али, то је само пропаганда коју ћете чути на режимским медијима. Овде смо се скуппили да каземо истину, а то је да се у Србији, у Бору, не поштује устав РС и да се крше закони”, рекао је Бојан Николић из покрета “Борани се питају“

Активисти из Мајданпека са Хомоља, чак и активисти из РС присутни на протесту, поручују земљацима у западној Србији „да погледају Бор, да погледају како је економија узела примат у односу на саме људске животе и да им то буде мотивација за борбу против ископавања литијума“.

Они су истакли и да је у Бору све време ванредна ситуација, на дневном нивоу – ванредна ситуција због премашивања нивоа тешких метала у ваздуху и наводе да је све те информације могуће проверити на сајту града као и да су у питању мерења рефентних установа.