Независни синдикат просветних радника Србије (НСПРС) саопштио је да 2. септембра започиње „бели штрајк“ којим жели да изврши притисак на доносиоце одлука да коначно предузму одговарајуће мере у циљу сузбијања насиља у школама.
НСПРС у саопштењу подсећа да су претходне две наставне године завршене уз насиље по школама широм Србије. Упркос обећањима да ће спровести различите мере да се то промени, актуелна власт ни током овог лета није предузела било шта у том правцу, додаје се у саоштењу, преноси Н1.
НСПРС поручује да је одлучан да не дозволи да и наредна школска година почне, протекне и заврши се на исти начин као претходне две.
„Зато 2. септембра започињемо ‘бели штрајк’ којим желимо да извршимо притисак на доносиоце одлука да коначно предузму одговарајуће мере у циљу сузбијања насиља у школама. Ова акција је самоодбрана наставника док их прописи и надлежне институције не заштите на адекватан начин“, додаје се у саопштењу.
Оцене су, како се истиче, најчешћи повод вербалног и физичког насиља над запосленима у образовању, па НСПРС поручује да ће их укинути док просветни радници не буду заштићени прихватањем захтева које је државној влади изнет још 2022. године, након насиља над колегиницом у Трстенику.
Од тада тражимо дефинисање нових кривичних дела и санкција у вези с насиљем у школи, увођење могућности моменталне суспензије насилних ученика из наставе и укидање анонимних пријава просветним инспекцијама, подсећа се у саопштењу.
Из НСПРС-а наводе да до 11. октобра неће уписивати оцене у Ес дневник. Ако до тада не буду усвојени наши захтеви, сви ученици ће добити оцене одличан 5, што ће бити једине и закључне оцене на полугодишту уколико власт ни до тада не измени прописе на захтевани начин, наводи се у саопштењу.
Из НСПРС-а очекују разумевање и подршку колега, ученика и родитеља. „Позивамо их да нам се придруже у овој борби за школе у којима ће сви који озбиљно и одговорно раде бити адекватно оцењени, плаћени и системски заштићени од насиља. Уколико то није жеља овог друштва – нека сви буду одликаши, јер безбедност нема (о)цену“, закључује НСПРС.