Прочитај ми чланак

ПРОГРАМЕР са мултипла склерозом у обавези да плати порез од 6 милиона динара ВИДЕО

0

Владимир Илић, програмер из Петровца на Млави, који је шест година „фриленсер“ и болује од мултипла склерозе, рекао је да му држава тражи да за четири године плати шест милиона динара пореза и доприноса, а он је за то време зарадио осам милиона динара од чега је живело осморо људи.

– Сада ми је стигло решење на износ који је страшан и ненаплатив. Због тога ми се здравствено стање погоршало, јер је стрес главни окидач за моју болест – казао је он.

Истакао је да се раније распитивао да ли треба да плати порез и да му је, на основу прихода, речено да се плаћа тек када годишњи приход достигне висину шест просечних плата, те сматра да је доведен у заблуду, пишу Информисани.рс.

– Једино што ми преостаје јесте да тужим државу и Пореску управу – рекао је Илић.

Он је претходно платио годишњи порез на доходак грађана и сваке године се интересовао за могуће начин регулације свог статуса. Међутим, од службеника Пореске управе редовно је добијао одговор да тако нешто није могуће.

– Приликом прве уплате коју сам добио из иностранства прву ствар коју сам урадио питао сам на који начин и колико се плаћа порез за ову делатност коју обављам. И у банци и у Пореској управи речено ми је да се пораз плаћа када се пређе шестоструки износ просечне годишње зараде, такозвани годишњи порез и ништа сем тога. 2016. године сам се јавио пошто сам прешао тај износ, ни тад нису били баш сигурни да ли треба да плаћам или не али ја сам инсистирао да тај порез платим. То решење имам и то је једино решење и једини начин како је мени порез наплаћен – рекао је Илић на конференцији за новинаре Удружења радника на интернету испред Владе Србије.

Нико му није рекао да се порез плаћа на појединачну уплату нити се плаћала било која врста пореза за ПИО, здравствено. Да му је речено, каже да своју делатност сигурно не би обављао на овакав начин, већ је или не би обављао уопште или би је обављао као паушалац, компанија…

Када је први пут на његово инсистирање донето решење да плати порез, сам је обрачунао порез и саставио табелу јер радници у Пореској управи нису знали то да ураде. Такође је након плаћеног пореза био и предмет исмевања у ПУ.

– Када сам уплатио рекли су ми ниси баш ни морао, због тога сам био и предмет исмевања. Чак су ми причали, ти мора да много волиш Вучића пошто си платио порез – каже Илић.

Пошто је пратио своје приходе 2017. године се јавио ПУ са истим основом, али му је тада речено да није на списку пореских обвезника и да не постоји никаква врста пореске обавезе, наредних година није прелазио шестоцифрени износ.

Правница Катарина Павловић рекла је да неки од „фриленсера“ – они који предају енглески преко јапанских и кинеских фирми, имају мале приходе и да њима никад није указивано шта домаћа држава очекује од њих.

Рекла је и да су неки од њих радили на црно и за српске фирме и за неке стране амбасаде.

– Државу баш брига за ове људе – казала је она.

Катарина Станојевић рекла је да их је држава „представила као криминалце, а они се само боре и раде“.“Нисам утајила порез. Нисам криминалац. Образ ми је чист“ – рекла је она.

Председник Удружења радника на интернету Миран Погачар поручио је да ће они изаћи на протесте, блокирати градове, институције и оборити им сајтове уколико представници надлежних власти Србије не почну преговоре с њима о опорезивању најављеном крајем прошле године.

Он је то рекао поводом одлуке државе да „фриленсерима“ ретроактивно наплати порезе и доприносе на приходе за претходних шест година и то уз одбијање да преговаре с њима о томе.

– Ви сте нама блокирали живот, ми ћемо да блокирамо ваш живот и ваш рад – упозорио је Погачар државну власт.

Погачар је намеру државе да им наплати „огромне суме пореза“ назвао „пљачком народа који је остао у свој државу да се бори и да ради“.

По његовим речима, до сада је „фриленсерима“ стигло 40 пореских решења и 2.000 позива, као и две опомене пред принудну наплату.

– Држава је одговорна за ову ситуацију јер није примењивала закон. За њихове марифетлуке немамо намеру да сносимо кривицу – рекао је Погачар.

Грађане је позвао да им се придруже на протесту у суботу, 16. јануара, у 15.00, испред Скупштине Србије.

Протест фриленсера одржаће се у суботу, 16. јануара, у 15 часова, у Београду, у организацији Удружења радника на интернету.

Удружење фриленсера и предузетника Србије објавило је списак непостојећих права за које фриленсери треба да дају у просеку око половине својих прихода у последњих 5 година.