Прочитај ми чланак

Професори траже своје плате, Шарчевић: Ви сте безобразни

0

Као да пандемија коронавируса и страх за здравље нису довољни, запослени у београдској Угоститељско-туристичкој школи указали су на велики проблем са којим се боре, а то је финансијска неизвесност и питање да ли ће добити плате. Тим поводим нашем порталу се обратила група запослених која је потанко описала проблематику.

“Од марта месеца примамо плату (аконтација и обрачун), са кашњењем од 7 до 10 дана. Свима је аконтација уплаћена 6.7.2020. године, нама је речено да сачекамо 13.7.2020. На Наставничком већу, дан пред почетак колективног годишњег одмора, обавештени смо да до даљег неће бити плате. Не треба да вам објашњавам како имамо брачне парове у колективу, подстанаре, људе који отплаћују кредите, сви смо у истом проблему подмиривања најосновнијих трошкова. Речено нам је да је све предато Министарству, као и ранијих месеци, али пошто је за нашу исплату увек морала да одлучује Влада, не зна се кад ће нова бити конституисана. Може се чекати и неколико МЕСЕЦИ!”, пише у мејлу који је редакцији Нове.рс послала група запослених ове, за упис све популарније, средње школе.

Foto: Printscreen

Међутим ту проблемима запослених није крај.

“Министар је наш случај делегирао помоћнику Пајићу, да он то реши, а он се бави изборима у Шапцу и кандидатуром за градоначелника. Директорка школе од Министарства просвете не добија никакву повратну информацију када ће наши проблеми бити решени, иако свакодневно покушава да оствари контакт са надлежнима”, објашњавају запослени.

Они тврде да су поштено обавили свој посао и да је сада ред да то обаве и надлежни.

“Организовали смо и успешно спровели наставу на даљину и завршили школску годину, били на ванредним испитима, одељењским већима, припремама за разредне испите, разредним испитима, прегледачи на завршном испиту из математике и српског у ОШ… Уложили смо много приватних ресурса у све то и РИЗИКОВАЛИ ЗДРАВЉЕ”, истичу запослени из ове школе у самом центру Београда.

У чему је проблем?

УТШ је средња стручна школа, која има као школску радионицу хотел „Палас“. Хотел „Палас“ је хотел са 4 звездице. У школи и радионици имамо запослене на буџету и на сопственим средствима. Запослени на сопственим средствима су већински у школској радионици, а запослене на будзету, махом наставнике, плаћа Министарство просвете. Плату запослених на сопственим средствима хотел мора сам да заради. Хотел сад не зарађује, због ситуације са короном. Пошто су школа и хотел једно правно лице, мора свима да буде истовремено исплаћена плата. Ако нема за људе на сопственим средствима, не може бити исплаћена ни људима на буџету.

Министарство није од марта нашло модел како бар да исплати људе на буџету.

“Ми се од 2014. године боримо да Министарство призна све запослене (и у школи и у радионици) и да све исплаћује из буџета. Засад је то било – обећање лудом радовање! Током пандемије су у хотелу смештени лекари, по налогу Владе, и они користе све услуге хотела. Наше колеге у хотелу, школској радионици, су од марта на услузи држави Србији и нашим лекарима. Држава ту услугу не плаћа, а колеге су свакога дана радно ангажоване. Ни нама на буџету не може да се исплати плата, јер није нађен модел, пошто смо једно правно лице и тако се водимо у Трезору”, објашњавају наставници.

Проблем је, како је запосленима рекао менаџмент школе, између осталог и тај што школа и школска радионица послују као јединствено правно лице, те постоји један ПИБ, па плате које обезбеђује држава не могу бити исплаћене док се сва средства не намире. Стога поред осамдесетак запослених који су на сопственим средствима, плату не примају ни осталих 130 запослених који су на буџету.

Захтеви
Запослени су се ресорном Министарву просвете обратили саопштењем и уз конкретан захтев:

“Тражимо да се у најкраћем року реши проблем исплате плате запосленима у Угоститељско-туристичкој школи у Београду. Да ли то значи два ПИБ-а и одвајање рачуна буџетских и небуџетских корисника, стављање свих запослених на буџет или нешто треће, то треба да реши Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Али они изгледа имају преча посла: изборе за градоначелника у Шапцу, снимање наставе за септембар (на распусту и без хонорара), оцењивање од 1 до 7! Наш захтев је јасан, редовне плате као што их добијају сви запослени у образовању! Ми смо наш део посла урадили, успешно смо привели крају школску годину, одржали припремну наставу за све којима је била потребна, урадили испите за ванредне ученике, многе наше колеге су учествовале у прегледању задатака на завршним испитима у Основним школама, спровели смо успешно испите на Великој матури, као и упис ученика у први разред средње школе у првом уписном року, јер смо цењена и тражена школа”, закључује се у саопштењу запослених Угоститељско-туристичке школе.

Порука министра: Не могу да ме терају да кршим закон

Контактирали смо министра просвете Младена Шарчевића који запосленима Угоститељско-туристичке школе поручује да морају да испоштују процедуру која подразумева одвајање платних спискова оних радника који су на буџету и оних који то нису, јер се у супротном, објашњава Шарчевић, то региструје као погрешан списак и зараде не могу да буду исплаћене.

“Како ја да им дам паре са буџета када један део радника јесте на буџету, а један део радника није? Не могу да ме терају да кршим закон. Шта, ја сада да им пустим паре и да ми Државна ревизорска институција каже како кршим закон. Они морају да се снађу овде и да виде где су им залихе пара од раније, када су радили, или да траже неку помоћ од Владе. Мора да иде одлука Владе, а одлука Владе мора да има оправдање”, објашњава министар Шарчевић у изјави за Нова.рс и додаје да је реч о безобразлуку.