Прочитај ми чланак

Претплату за РТС плаћамо до лета

0

RTS(Вечерње новости)

Већ у петак биће стављена тачка на текст закона којим ће бити укинуто плаћање ТВ претплате. А очекује се да ће од лета на рачунима за струју тај део бити избрисан.

За пет-шест дана отвориће ће се јавна расправа о пропису којим се укида обавезно плаћање програма Радио-телевизије Србије и РТ Војводине, и јавност ће бити упозната са свим детаљима око преласка на финансирање јавних сервиса из државне касе.

У Министарству културе и информисања речено нам је да је остало да се прецизира хоће ли све бити регулисано једним законом или ће бити предложена два. У овом тренутку, план је да се Влади, а потом и Скупштини, предложи усвајање закона о електронским медијима и јавним ТВ сервисима.

Помоћник министра културе и информисања Драган Коларевић очекује да би процедура око укидања претплате могла да потраје до лета:

– Мислим да би у јулу могло да се оконча све око преласка РТС и РТВ на буџетско финансирање. Међутим, грађани до тада морају редовно да плаћају претплату. Јер, дугови никоме неће бити опроштени и да се укине плаћање.

Словенцима скупо

Телевизијска претплата у земљама региона креће се од три евра, колико плаћају Македонци, до 12 евра колико морају да издвоје грађани Словеније. Хрвати за јавни сервис издвајају око 10,5 евра, док је у БиХ овај намет стаје 3,8 евра. Црна Гора је пре неколико година укинула плаћање претплате и државна телевизија се финансира из буџета.

 

Коларевић наводи и да ће и нови начин финансирања бити привремен, највише зато што се Европска унија „мршти“ на то да држава на дуже стазе плаћа медије. Он сматра да би све могло да потраје две године, а да се потом пронађе модел који ће обезбедити сигуран извор финансирања:

– У ЕУ не гледају благонаклоно да се држава „меша“ у јавне сервисе, али мислим да неће имати ништа против овог начина финансирања због тешке економске ситуације.

Целу рачуницу око укидања ТВ претлате, међутим, значајно би могле да помрсе милијарде које из државне касе треба издвојити за РТС и РТВ. Према незваничним подацима, за медијски јавни сервис Србије годишње је потребно око шест милијарди динара, плус још две милијарде за војвођански.

Из РТС, чије се генерални директор Александар Тијанић успротивио укидању претплате, изнели су податак да је сада проценат наплате на нивоу Србије око 40 одсто, да је у Београду око 63, а у Новом Саду 70 одсто.