Прочитај ми чланак

ПРЕТИ ИМ ДО 12 ГОДИНА РОБИЈЕ:Ево за шта ће све бити окривљени хрватски хулигани…

0

Од дугог низа случајева насиља на спортским приредбама у Србији овај издваја и то што су у њему учествовали страни држављани.

О масовној тучи на стадиону Партизана огласио се и председник Србије Александар Вучић, који је рекао да ће сви одговарати пред надлежним органима.

МУП Србије је у кратком саопштењу дан након „вечитог дербија“ који је обележила велика туча на јужној трибини, потврдио да су међу повређенима и странци. Бржи су били и домаћи и хрватски медији који су објавили и идентитет изгредника из Хрватске и њихове кратке биографије, а затим је из хрватског министарства спољних послова стигла информација да је у нередима учествовало и четворо држављана Хрватске.

Зачудо, из Загреба је саопштено и да против њих „није спроведен никакав полицијски поступак“, али београдски медији јутрос наводе да се држављани Хрватске спроводе на саслушање код тужиоца.

Како се наводи, њима истиче полицијско задржавање од 48 сати (што значи да им је та мера изречена непосредно након утакмице), а „Новости“ пишу и да ће, након саслушања, тужилаштво одлучити да ли ће и против којих лица покренути кривични поступак и за која кривична дела и да ли ће тражити притвор или ће они бити депортовани у Хрватску.

Судећи по снимцима који се врте у домаћим, регионалним и светским медијма, њима би на терет вероватно могло да буде стављено кривично дело из члана 344а Кривичног законика Републике Србије – „насилничко понашање на спортској приредби или јавном скупу“.

За то дело су предвиђене казне од шест месеци до пет година у основном облику, а до 12 година у најтежем облику, који прописује казне за коловође групе која врши насиље.

Такође, уколико је кривично дело извршено у групи (што је овде случај), прописана казна је од једне до осам година затвора, а казна од две до дванаест година затвора се изриче у случају да у насиљу дође до тешких телесних повреда и веће материјалне штете.

Као тешке телесне повреде, између осталог, третирају се теже повреде главе, фрактуре лобање или екстремитета и изазивање потреса мозга.

Према доступним информацијама, једно лице из Хрватске је у тучи задобило теже повреде главе и смештено је на одељењу неурохирургије на ВМА, што би овај случај могло да сврста у најтежи облик поменутог кривичног дела.

Иако је било навода да је неко током туче избоден ножем, то је демантовано.

За ово кривично дело се гони по службеној дужности, а надлежност у најтежем облику, због дужине прописане казне, преузима Више јавно тужилаштво.

И Закон о спречавању насиља у спорту прописује казне и предвиђа ово кривично дело, као и за низ прекршаја.

Кажњиви су и изазивање нереда, уношење и паљење пиротехничких средстава, као и ношење навијачких шалова, капа или других предмета у намери да се скрива идентитет лица. Такође, гледаоци присутни на трибинама морају да поступају по налозима редарске службе задужене за безбедност на стадиону.

Треба истаћи да је српска полиција саопштила да је после утакмице између Партизана и Звезде „26 особа доведено у полицију због сумње да су извршили кривична или прекршајна дела“, али није објављено да ли је утврђен број и идентитет људи који су учестовали у великој тучи на јужној трибини стадиона Партизана, јер би и они могли да одговарају за дело насиља на спортској приредби.

МУП је саопштио да се ради на идентификацији лица која су учествовала у тучи, а раније је објављено да се утакмица, трибине и учесници догађаја (у које спадају и гледаоци) у складу са Законом о полицији снимају и фотографишу.

Такође, постоји и низ снимака и фотографија објављених у медијима на којима се виде учесници, а неки од снимака су обишли и свет. Подсетимо, на једном од потреснијих види се и мушкарац са дететом на леђима који покушава да се склони од „униформисаних“ хулигана са фантомкама, који јуришају на део трибине носећи бакље у рукама.

Верује се да су управо то испребијани младићи који су десетак минута касније у пратњи јаких полицијских снага спроведени у тунел преко атлетске стазе.

Неки су били скинути до голе коже, неки су били крвави и разбијене главе, а неки су наводно имали и опекотине од навијачких бакљи.

Касније је објављено да су у тој групи била и лица одраније позната хрватској полицији, као и да они немају везе са навијачким миљеом, већ да су највероватније доведени на стадион Партизана у Београд „како би изазвали нереде“.

Једна од теорија јесте да је до инцидента дошло у оквиру „борбе за превласт“ на јужној трибини, где су сукобљене две групе тзв. навијача црно-белих. У прилог тој тези иде и чињеница да се у групи „исцепаних“ хулигана види једна особа са каишем на ком се налази грб навијачке групе Партизана „Јужни фронт“.

Такође, један од испребијаних младића има тетоважу исписану ћирилицом.

Србија је Закон о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама усвојила још 2003. године, али он није дао жељене резултате у борби против хулигана, а предивђена мера забране присуства на спортским приредбама се примењује или спорадично или селективно, па су и јавности познати изгредници редовно на трибинама.

Министар спорта Вања Удовичић је јуче рекао да „ово није права слика спорта“, а скренуо је пажњу медијима да не би требало у фокус стављати појединачне изгреднике, већ спортске резултате.

Поједини београдски медији у данашњим издањима наводе и да је хаос на „вечитом дербију“ изазван у режији „страних агената“, позивајући се на „неименоване изворе“ и „доброобавештене изворе“.