Прочитај ми чланак

ПРЕДСЕДНИШТВО – Протест ветерана: Генерал Делић и руски пуковник Владимир подршка

0

„Био сам са њима у рату, са њима сам данас и у миру. Ми смо вероватно једина држава на свету, која нема закон о борцима већ 28 година. Ми имамо закон који се зове Закон о борцима, ратним инвалидима и породицама палих, ваљда треба погинулих, бораца, али у том закону борци су само у наслову”, рекао је генерал Божидар Делић за Србин.инфо објашњавајући зашто је дошао да подржи протест бораца у Пионирском парку, који се већ недељу дана одржава недалеко од Скупштине и Председништва Србије.

Он је додао и да је у пар сазива Скупштине било је покушаја да се направи један закон који би борцима дао неку врсту националног признања, не у смислу материјалног добитка већ као нека споменица уз спомен медаљу браниоци отаџбине, а која би се дала свима онима који су учествовали у одбрану српских земаља од 90 до 99 године прошлог века.

„Борци имају и изражајан проблем то што међу њима има доста и болесних, а не могу да се лече јер закон их не препознаје као инвалиде рата уколико су се јавили да се лече због последица рата 5 или више година након ратних дејстава. Имамо тако случај мог војника коме је пре три године ампутирана нога, због последице учествовања у рату, који је на муралима на врху Паштрика због својих херојстава, а од стране државе није препознат као борац ни за лечење”, подсетио је генерал додајући да у новембру треба да у Скупштини уђе предлог новог Закона о борцима у коме и даље нема њих који су се борили за слободу наше отаџбине и коме борци тек после 65 године треба да добију симболична месечна примања и закључио:

„Значи, то је крајне непоштовање људи који су све дали у време када се то од њих тражило, а данас рецимо, када ја предложим у Скупштини Закон о борцима, за тај предлог да се стави у дневни ред, гласа само 30 до 35 бораца. Остали, једноставно су толико тврдог срца, пошто не чују оно звонце које им најављује зашта да гласају, неки погнуте главе, неки чак поносно, одбијају 17 пута да гласају за тај предлог.”

Пуковник Владимир Александровић Бабошин

За мене је Србија најомиљенија братска држава. Нажалост, док су наши душмани сложни као стегнута песница, а ми смо нажалост раздвојени као прсти раширене шаке, сваки за себе, но, надам се да ће у будућности бити боље, рекао је пензионисани пуковник и предавач у војној школи, Владимир Александрович Бабошин, додељујући диплому захвалницу генералу Божидару Делићу у име началнике Националне гарде Руске Федерације.

Бабошин је председник удружења књижевника „Нови поглед”, у Санкт Петербургу, и уредник часописа „Невскаја формула ” који од 2016 године сарађује са српским песницима и родољубима преводећи српску поезију на руском језику – и како каже то ради пуним срцем и душом.

„Знам тачно да у Другом светском рату само је једна држава била на нашој страни – то је била Србија, односно Југославија. А сва Европа, била са Хитлером. Они сада кажу да су победили, а у СС дивизијама су били сви они”, подсећа Бабошин истичући зашто је српско-руско пријатељство тако велико и јако.

„Једино у Београду све време постоји споменик Цару Николају Другом. Он се налази на Новом гробљу, тамо где се налази капела, тамо где се иначе налазе четири парцеле, на којима је сахрањено око 220 генерала и адмирала, један руски патријарх и један председник Думе”, додао је генерал Делић истичући колико је битан и Београд за историју Русије и Руса.