Прочитај ми чланак

Поскупљења комуналија дрмају целу Србију: Нове цене и до 30 одсто веће

0

Поред поскупљења хране и горива која грађани Србије и њихови новчаници осећају, неминовна су и повећања цена комуналних услуга. Тако ће широм Србије поскупети одвожење смећа, снабдевање водом и градски превоз, а неке од ових услуга биће скупље и за 30 одсто.

ЈКП „Шумадија“ тражило је повећање од 20 одсто на одвожење смећа. То значи да ће Крагујевчани одвожење смећа плаћати 8,4 динара по квадрату стана или куће. До сада, цена ове услуге износила је седам динара. Тако ће, примера ради, домаћинство за стан од 50 квадрата одвожење смећа плаћати 420 динара, док је до сада плаћало 350 динара.

Крагујевчани нису једини који ће одношење смећа плаћати више. Тако је и јавно комунално предузеће „Градска чистоћа“ из Новог Пазара локалном парламенту предложило да цена одношења смећа у градској зони поскупи са 6,05 динара на 7,8 динара по квадрату дома.

Цена одношења смећа у сеоском подручју требало би да поскупи са 550 на 600 динара

МТС и Супернова БОX пакети

Поскупели су и пакети услуга које пружају МТС и Супернова.

Прво су средином априла МТС (и Супернова) представили нове пакете и кориговали цене својих услуга, а затим је 30. априла стигло обавештење да се поједини стари пакети Телекомових услуга укидају.

МТС је повећање цена од 200 до хиљаду динара (пакете који садрже услуге интернета, телевизије, фиксне и мобилне телефоније) покушао да компензује и повећањем брзине интернета уз увођење нових мобилних тарифа које одговарају укинутима, док је Супернова повећала цене пакета од 150 до 400 динара, уз промене искључиво мобилних тарифа које су најскупље у региону.

Закуп и одржавање гробног места

Годишњи закуп и одржавање гробног места у Крагујевцу, према најновијем ценовнику биће скупље за 30 одсто.

Снабдевање пијаћом водом и одвођење отпадних вода

Према писању локалних медија, од првог маја је у Бечеју поскупело снабдевање пијаћом водом и одвођење и пречишћавање отпадних вода. Наиме, јавно предузеће „Водоканал“ тражило је од општине Бечеј одобрење за повећање цена услуга од маја, и то 30 одсто за домаћинства, 20 за буџетске установе, а 30 одсто за услуге водоснабдевања техничком водом у насељеним местима. Поред тога, предложили су и повећање фиксне накнаде за домаћинства за 39 одсто.

Поскупљења су могућа и у Новом Пазару, писао је Данас. Наиме, ЈКП „Водовод и канализација“ тражила је од локалног парламента да вода за грађане поскупи 12, а за све остале кориснике по 10 одсто.

Нова цена воде коју ће грађани плаћати, уколико Скупштина усвоји овај предлог, биће 49,88 динара без ПДВ-а по кубику, привредници и власници локала 119,63 динара, образовне, здравствене и хуманитарне установе 59,81 динара, а камењаре, кланице и канали 112,06 динара.

То јавно предузеће затражило је иста процентуална поскупљења и за отпадне воде, с тим да ће камењаре, кланице и канали и даље плаћати исту цену.

Градски превоз

Услед поскупљења горива, очекивано је и поскупљење услуга превоза. Тако је, према речима Горана Алексића, директора пословног Удружења друмског саобраћаја „Србијатранспорт“, реално очекивати да ће цене карата и транспорта у Србији бити повећане за 10 до 15 одсто.

Управо високе цене горива, које у структури пословања јавног превоза чине 30 одсто трошкова, главни су кривац за то што ћемо цене карата плаћати више него до сада.

Иако су ово још увек само претпоставке, Веће града Ниша усвојило је одлуку којом ће градски и приградски превоз поскупети за више од 30 одсто.

Како је наведено у нацрту Решења о утврђивању цена услуга превоза, карта за једну вожњу коштаће 80, уместо досадашњих 60 динара. Карта за другу зону коштаће, уместо 80, 105 динара, док ће Нишлије за карту у трећој зони издвајати 120, уместо досадашњих 90 динара.

Када су у питању цене месечних карата, запослени ће превоз у првој зони плаћати 2.640 динара, а у другој и трећој 3.510, односно 4.410. Месечнма карта за студенте коштаће, у првој зони 1.850 динара, у другој 2.460 и у трећој 3.085. Поред месечних, поскупеће и полумесечне карте, тако да ће за 15 дана вожње у првој зони запослени морати да плате 1.585, уместо досадашњих 1.110 динара, док ће ученици и студенти за исту карту плаћати 1.190, уместо 830 динара, колико су то чинили до сада.

Како је поскупљење јавног превоза у Нишу отворило питање да ли ће иста услуга коштати више и у Београду, Секретаријат за јавни превоз поручио је за Нова.рс да у наредном периоду карте неће поскупети. Ипак, Никола Јовановић из Центра за локалну самоуправу тврди да би Београђани могли да плаћају скупље карте од септембра и то, према његовим проценама, од 10 до 15 одсто.

Грејање

Веће града Ниша је, на седници затвореној за новинаре, одобрило ЈКП „Градска топлана“ повећање варијабилног дела цене даљинског грејања за 11,26 одсто, односно на 4, 97 динара по киловат-сату. Тако ће грејање у Нишу коштати 5,53 динара по киловат-сату.