Прочитај ми чланак

ПОНОВО СМО НA МИГРAНТСКОЈ ПУТУ: Све више миграната у Србији – страдају куће, усеви

0

Општина Кањижа, после годину дана, поново се нашла на мигрантској маршрути, а па према подацима Црвеног крста, у импровизованом кампу код Хоргоша, на граници између Србије и Мађарске, тренутно на улазак у Европу чека око 1.500 избеглих из земаља Блиског истока.

migranti-vojvodina

На свом путу они поново пролазе кроз суботичко-хоргошку пешчару, где се налазе воћњаци, виногради и баште мештана који се због тога оштећују или потпуно уништавају.

– Ми из локалне самоуправе, уважавајући све хумане аспекте према мигрантима, морамо да изађемо у сусрет нашим грађанима и житељима који већ другу годину за редом остају без летине на парцелама које се налазе на мигрантској рути – каже Роберт Фејстамер, председник општине Кањижа.

Страдају рибњаци и виногради

-За разлику од прошле године, када су пролазили највећим делом пругом, сада мигранти иду кроз шире подручје, воћњаке, винограде и њиве. Страдају дрвени стубови винограда које користе за ложење ватре, а у оближњем рибњаку се купају користећи шампоне, што је погубно за рибе и живи свет у рибњаку – каже Роберт Шорш.

Он је у присуству председника Савета Месне заједнице Хоргош и медија, обавио разговор са пољопривредницима чије парцеле су у близини границе, где је импровизовани камп са мигрантима. Каже да ће се Локална самоуправа обратити надлежним органима и институцијама како би их упознали са ситуацијом.

– Једна је ствар је оно што се дешава са мигрантима у кампу и шаторима поред границе, а друго је шта се дешава са нашим грађанима и њиховим имањима и добрима. За нас из локалне самоуправе приоритетна важност су проблеми наших грађана везаних за мигрантску кризу и како можемо да им изађемо у сусрет ипомогнемо. Дешава се да се у групи нађе по педесетак миграната, који на путу до границе не поштују имања пољопривредника док туда пролазе и где бораве. Пољочуварска служба излази на терен, сачињава записнике и слика оштећења, што ће локална самоуправа у контакту са Министарством пољопривреде покушати да надокнади, али износ у буџету локалне самоуправе је премали у односу на штету која је већ евидентна. У питању су махом власници парцела који су исти губитак имали пре годину дана када је кроз Кањижу прошло преко 150 хиљада миграната и избеглица – каже Робер Фејстамер, додајући да је ситуација у импровизованом кампу и поред великог броја миграната под контролом, свакодневно им се обезбеђује храна и пиће, здравствена служба и основни хигијенски предуслови, а хумано поступање надлежних служби према њима истичу и сами мигранти.

Председник Савета МЗ Хоргош Роберт Шорш позива све мештане да штете на усевима пријаве у месној заједници или пољочувару.

– Мигранти долазе из правца Суботице у Хоргош аутопутем аутобусима. Пре одласка на границу са Мађарском задржавају се у центару села, где су продавнице и прикључци за пуњење телефоне и код поште могу да бесплатно телефонирају.