Прочитај ми чланак

Полиција годину дана зна за тврдње о нелегалном прислушкивању у ЕПС-у

0

Новинари Инсајдера имали су увид у службену белешку МУП-а која показује да је полиција пре више од годину дана била званично упозната са тврдњама да се Сектор унутрашње контроле злоупотребљава за праћење и прислушкивање.

У Србији прислушкивање није тема само када су у питању организоване криминалне групе, већ се то везује и за Електропривреду Србије. Месецима уназад из Синдиката ЕПС-а, опозиција и медији износили су информације о томе да се Сектор унутрашње контроле ЕПС-а злоупотребљавао. Исто толико ЕПС демантује такве наводе, пише Инсајдер.

Информације о дешавању у ЕПС-у пре више од годину дана пријављене су МУП-у. На основу исказа једног од повремено ангажованих у Сектору унутрашње контроле ЕПС-а у МУПу Србије написана је и заведена службена белешка. Према садржају те службене белешке операцијама прислушкивања руководио је тадашњи шеф сектора унутрашње контроле ЕПС-а, и бивши полицајац, Ненад Дилберовић.

У просторијама ЕПС-а на Цераку, како се наводи, налазила се посебна просторија намењена надзору у којој су се налазили ГПС уређаји, параболички микрофони, двогледи са видео записом и за ноћно осматрање као и комерцијални уређај за откривање прислушних уређаја. Према исказу који је заведен у полицији припадници сектора унутрашње контроле ЕПС-а надзирали су телефоне и компјутере запослених, постављали ГПС и прислушне уређаје у аутомобиле који припадају ЕПС-у, приватне аутомобиле запослених у том јавном предузећу, али и у аутомобиле оних који немају никакве везе са ЕПС ом. Припадници сектора унутрашње контроле међусобно су комуницирали путем апликације WeChat.

У службеној белешци се описује и случај који указује на то да су информације које сектор унутрашње контроле ЕПС-а прикупи о злоупотребама у том јавном предузећу, уместо МУП-у, прослеђивани појединим руководиоцима ЕПС-а као И да су неки завршавали код бивше државне секретарке МУП-а Дијане Хркаловић, сада оптужене за трговину утицајем.

Сведок је изјавио И да су припадници Сектора унутрашње контроле носили оружје, службене значке, возили аутомобиле са блинкерима. Користили су, како наводи, базе МУП-а о организованом криминалу, и били у сталном контакту са припадницима БИА.

ЕПС је више пута демантовао тврдње опозиције и појединих медија -у објекту на Цераку у просторијама које користи сектор за унутрашњу контролу не постоји техничка соба опремљена савременим уређајима и софтвером који се може користити за праћење и прислушкивање.

На питања Инсајдера поводом чињенице да постоји и службена белешка заведена у МУП-у на основу исказа бившег радника односно сведока , ни бивши дирецтор ЕПС-а Милорад Грчић ни шеф сектора унутрашње контроле Ненад Дилберовић нису одговорили.

Тужилаштво: Предистрага се води, али је тајна

На питање Тужилаштву за организовани криминал да ли се води поступак и да ли је део поступка и службена белешка која показује да је МУП о овим сумњама био обавештен пре више од годину дана добили смо кратак одговор:

“У току је предистражни поступак који је строго поверљив с обзиром да откривање података угрожава само вођење предистраге”.

Тврдње о злоупотребама сектора унутрашње контроле ЕПС-а први пут су се чуле јавно у октобру прошле године из синдиката тог јавног предузећа. Представници опозиције су чак тврдили да је тадашње руководство предвођено Грчићем прислушкивало и оца председника Србије Александра Вучића.

БИРН је објавио информације о томе да је ЕПС 2019. набавио бољи софтвер за скривање телефонске комуникације од оних које су користиле криминалне групе, па и група Вељка Беливука. Представници власти само су поручили да ће се случајем бавити надлежне институције – и то је било све.

У међувремену је у фебруару ове године Грчић поднео оставку на место в.д. директора ЕПС-а, али је званичан разлог био низ инцидентата и колапс електроенергетског система.