Прочитај ми чланак

Полицајац сведочио да су на дан пада надстрешнице грађани упозоравали да отпада…

0

Полицајац задужен за безбедност на Железничкој станици Нови Сад пред тужиоцем је рекао да су на дан пада надстрешнице грађани упозоравали да материјал око ње отпада, објавила је Нова економија. Шеф секције Веселин Симовић наводно је одбио да реагује на ова упозорења, речено је тужилаштву. Међутим, остали запослени на станици негирали су да је било пријава грађана.

Неколико дана после трагедије 1. новембра, службеник „Србија воза“ на станици у Новом Саду Горан Додић обратио се Игору Станковићу, командиру Полицијске испоставе за безбедност на железници.

„Рекао ми је да има информације да су благајници који су били ангажовани у шалтер сали у крилу Б дана 1. новембра 2024. године имали више пријава од стране грађана, односно путника, који су приликом куповине карата указивали да са врха зграде где је била надстрешница неки материјал у виду шљунка отпада“, изјавио је Станковић пред тужиоцем у Новом Саду у децембру.

Додић, шеф новосадске Секције за вучу возова у „Србија возу“, рекао је да је до ових информација дошао у разговору са радницима после несреће, сведочио је Станковић. Навео је и да му је Додић казао да су две „видно узнемирене“ благајнице, Мирјана Митић и Сузана Видаковић, примиле дојаву грађана да се нешто обрушава са простора на крову изнад надстрешнице, и на то указале шефовима.

„Поред тога ми је указао да је након пете пријаве од стране грађана сишао Веселин Симовић, који је шеф секције, и да је том приликом псовао, у смислу шта се сад пријављује када нема ништа“, рекао је Станковић, према исказу у који је увид имала Нова економија.

Симовић је у том тренутку био шеф Секције за саобраћајне послове Нови Сад, запослен у АД Инфраструктура железнице Србије.

Станковић је такође казао да га је Горан Додић замолио да не открије да је од њега сазнао ове информације, рекавши му да може да „надрља на послу“. „Рекао ми је ‘Знаш какав је Симовић’“, навео је полицајац.

На питање једног од бранилаца, Станковић је рекао да његова сопствена сарадња са Симовићем „није била на добром нивоу“ јер је шеф секције „имао неки надмен став и није хтео да прихвата сугестије и примедбе, реаговао би углавном прилично сујетно и са неком задршком“.

Станковић је казао и да је о свим информацијама које је чуо од Додића известио свог начелника и сачинио оперативни извештај.

У паду надстрешнице погинуло је 15 људи. Да је 1. новембра благовремено затворен главни улаз (под претпоставком да су тачни наводи полицајца Станковића), надстрешница би се можда срушила на празан тротоар и трагедија би била избегнута.

Међутим, друга сведочења у супротности су са његовим исказом.

Шта кажу радници и шефови

Горан Додић је сведочио дан након Станковића, међутим тада је рекао да нема сазнања да је запосленима у Железничкој станици Нови Сад неко „указивао да се из правца надстрешнице нешто чује или да нешто отпада“.

„Једино што могу да кажем да је неколико дана после несрећног догађаја од 1. новембра 2024. године била прича у кругу предузећа да је било примедби да је нешто као падало са крова“, наводи Додић у записнику у који је Нова економија имала увид.

Казао је да је то чуо од једне запослене на Железничкој станици у Новом Саду. „Осим овога што сам навео ја ништа друго нисам чуо“, тврдио је Додић.

На питање тужиоца да ли је то неком пренео, Додић је рекао да је све саопштио командиру Полицијске испоставе за безбедност железничког саобраћаја (Станковићу). Међутим, негирао је да је споменуо „било каква имена запослених који би евентуално имали нека сазнања“.

„Ја сам му само пренео да се то прича по кругу предузећа“, тврдио је Додић.

Други саслушани радници и раднице на Железничкој станици негирали су да им се било ко од путника тог 1. новембра обратио са упозорењима.

Њихова сведочења не само да се косе са исказом полицајца Станковића, већ није јасно ни ко је ширио приче „по кругу предузећа“ како је испричао Горан Додић, будући да су сви негирали сазнања да се било ко жалио, не само њима лично, него и њиховим колегама.

Ове наводе негирале су и две благајнице поменуте у Станковићевом исказу – Мирјана Митић и Сузана Видаковић.

„Мени се лично није нико обраћао, нити имам сазнања да ли се неко обраћао мојим колегама у вези тога“, казала је Митић, према записнику о њеном сведочењу.

Сузана Видаковић негирала је да је уопште била на радном месту на дан несреће, већ је радила претходног дана у смени до поноћи. Такође је казала да јој се нико није обратио, нити да је чула да се неко обраћао другим запосленима.

„Нисам ни ја приметила да се из правца надстрешнице нешто чује или да нешто отпада“, казала је Видаковић.

Нова економија је безуспешно покушала да ступи у контакт са Митић и Видаковић преко бројева телефона познатих редакцији.

Осим њих две, тужилаштво је испитало још 10 запослених на Железничкој станици, укључујући шефа Секције Веселина Симовића, и сви су негирали сазнања да се било ко жалио у вези са надстрешницом.

„Нико никада није указивао на могућност пада надстрешнице. Конкретно ја сам испод те надстрешнице пролазио најмање 20 пута дневно“, рекао је Симовић.

Он је одбио да говори за Нову економију, упутивши новинаре да одговоре траже преко Инфраструктуре железнице Србије.

Адвокат Владимир Тупањац каже да када постоје дијаметрално супротна сведочења, онда постоје основи сумње да је неко од тих лица учинило кривично дело давања лажног исказа.

Раднице брисане са списка за сведочење?

Полицајац Станковић је пред тужиоцем изнео и друге детаље из разговора са Гораном Додићем. Станковић каже да је од Додића сазнао да је тужилаштву требало доставити списак запослених благајника, али да у списку који је послат нису били наведени сви благајници, и да Додић има информацију да у то време нису биле испитане Мирјана Митић и Сузана Видаковић.

Станковић је рекао и да му није познато ко је правио списак благајника и ко је евентуално дао налог да се списак ревидира. Тврдио је да је од Додића чуо да Митић и Видаковић „највероватније нису саслушане јер постоји претпоставка да нису ни наведене на списку“.

Нова економија је затражила коментар од Игора Станковића, али он је рекао да не може да говори без одобрења из Полицијске управе Нови Сад. Одобрење није дато до објављивања овог текста.