Прочитај ми чланак

ПОДРЖИМО СРПСКЕ ХЕРОЈЕ за које министар Ђорђевић тврди да су небитни (ВИДЕО)

0

„Позивамо добронамерне грађане и борце да потпишу писмену подршку нашим захтевима, овде у Пионирском парку и у целој Србији. На сајту, на секцији ЗАХТЕВИ ПРОТЕСТА, постоји ПДФ документ који могу сви да скину, одштампају и деле народу како би се упознао за нашим оправданим захтевима”, каже за Србин.инфо Ненад Станић у име бораца ратова 90-их, који већ 28 дана и ноћи у импровизорном кампу протестују у Пионирском парку, испред Скупштине и Председништва Србије.

„Ево прилике за све оне који су се хвалили и дичили борцима са Кошара, Паштрика и осталих ратишта, да овог пута дају и праву подршку! Битно нам је да поправимо проценат од 0,1 одсто оних који протестују и подржавају овај наш протест, колико министар Зоран Ђорђевић каже да их укупно има у популацији ветерана”, рекао је Станић и закључио:

„Ми немамо намеру да одустанемо. Време је да се у Србији коначно заведе ред: да се ратник, ветеран, борац или како год да се назове, поштује и да се склони са позиције социјалног случаја. Да не мора да проси, кука и моли, а да нико не реагује на проблеме, пре свега држава и њене институције, које нас ветеране држе у маћехинској ситуацији. Ми и даље инсистирамо да нас прими институција која се зове Председник Републике, да видимо шта ће он да каже на све то. И од тога нећемо никад одустати”.

Захтеви ветерана:

– да се повуче из скупштинске процедуре предлог Закона о основним правима бораца и војних инвалида, јер по том закону би ратни ветеран био у категорији социјалног случаја и борачки додатак би добијао борац тек пошто напуни 60 година, као и да се формира нова радна група у вези предлога поменутог закона, у коме би били укључени стварни, а не од државе наметнути представници бораца, који су били игнорисани у претходном периоду;

– да се дезертерима укину борачка права и правне функције, а да се дају националне пензије за ратне војне инвалиде и чланове породице погинулих бораца.

– да се, по угледу на свет и околину, формира борачко министарство, јер борци више немају поверења у репрезентативна штеточинска удружења, која нису на прави и искрени начин заступала права ветерана свих ових година. Ново министарство би подједнако бринуло и штитило интересе свих бораца, било да су чланови владајућих политичких партија или нису страначки опредељени;

– решавање статуса бораца, кроз посебан члан Закона о правима бораца, који су суочени са проблемом посттрауматског стресног поремећаја (ПТСП). Тај проблем се никоме од стране наше државе не признаје иако се болест појавила након 2004. године, упркос томе што је познато у свету да овај синдром погађа борце и после 20 година од завршетка ратовања;

– Да Видовдан којег борци Србије већ дуже време обележавају као свој празник, буде проглашен Даном ратних ветерана, јер и у другим државама ратни ветерани имају свој датум.