Прочитај ми чланак

Почуча ослобођен оптужби за напад на Жене у црном

0

Београд -- Бивши портпарол ПТЈ МУП-а Србије Радомир Почуча је пред Вишим судом у Београду ослобођен оптужби да је на Фејсбуку угрозио сигурност активисткиња Жена у црном.

pocuca-vojska

Суд је Почучи укинуо забрану напуштања места боравка и вратио му пасош.

Тужилаштво за високотехнолошки криминал водило је кривични поступак против Почуче по оптужном предлогу због претњи Женама у црном упућеним марта 2014. годне, преко друштвене мреже Фејсбук.

Поступак пред судом почео је јула 2014. године, а Почуча је крајем марта ове године ухапшен у Србији по потерници која је за њим била расписана због избегавања судског поступка који се води против њега по тужби Жена у црном, али је убрзо пуштен да се брани са слободе и одузет му је пасош.

Тужилаштво је у завршној речи тражило казну од шест месеци затвора, а одбрана ослобађајућу пресуду.

Од судског већа Тужилаштво је затражило да се као отежавајућа околност узме то што је Почуча био запослен у МУП-у и што је то у време постављања објаве било наведено и на његовом Фејсбук профилу.

Тужилаштво је оценило да је за случај ирелевантно то што се напад на Жене у црном није догодио на самом скупу које су организовале.

Адвокатица Жена у црном Кристина Тодоровић рекла је да су се три чланице осећале угрожено и да су оне и раније биле жртве напада.

Она је казала да је одбрана која се позива „на слободу говора“ нелогична, неуверљива и срачуната на избегавање кривичне одговорности, јер је пређена граница и зашло се у терен говора мржње, као и да је Почуча својом објавом „долио уље на ватру“ у већ напетим околностима.

„Наглашавам да треба да се има у виду да је Почуча у објави позвао родољубе, чиме је имплицирао да су оштећене државни непријатељи“, рекла је Кристина Тодоровић.

Она се позвала и на одлуке Вишег и Апелационог суда из 2012, када су судови утврдили да постоји угрожавање сигурности када је претећа порука упућена преко друштвених мрежа и када се оштећени осећају угроженима иако се њихова имена директно не наводе.

Кристина Тодоровић је казала да окривљени „није исказао кајање и није схватио значај кривичног дела“, као и да тражи додатни оштетни захтев, чија ће висина бити накнадно изречена.

Адвокат одбране Ристо Лекић казао је да кривичног дела није ни било, да је поступак коришћен за промоцију ставова Жена у црном и оценио да је то „фарсичан поступак без доказа“.

Он је рекао и да је Почуча поруку објавио 25. марта 2014. године, а да су Жене у црном одржале скуп 26. марта, док су за саму објаву сазнале 28. марта, због чега он сматра да су се „накнадно“ осећале угрожено.

Лекић је додао да Почуча није имао намеру да икога угрози и да се извинио због начина на који је свој став презентовао на приватном фејсбук профилу.

Он је додао да је једина могућа пресуда ослобађајућа и затражио да се Почучи укине мера забране напуштања боравишта и обавезног јављања.

Суђењу из здравствених разлога није присуствовала једна од чланица Жена у црном Љиљана Радовановић.

Поступак пред судом почео је јула 2014. године, а Почуча је крајем марта ове године ухапшен у Србији по потерници која је за њим била расписана због избегавања судског поступка који се води против њега по тужби „Жена у црном“, али је убрзо пуштен да се брани са слободе и одузет му је пасош.Почуча, који је раније радио и као новинар и водитељ телевизије Пинк, учествовао је у сукобима у Украјини као борац на проруској страни. Медији су писали и да је по окончању борби боравио у Москви.