Прочитај ми чланак

ПОЧИЊЕ ШКОЛА: Родитељи бесни због уџбеника; и деца миграната у Србији у клупама

0

У овом тренутку у Србији је смештено укупно пар хиљада миграната већином из Авганистана, Пакистана, Ирана, Ирака и Сирије.

Деца мигранти школског узраста смештена у центрима за азил и прихватним центрима кренуће од сутра у 33 школе широм Србије.

Ове године наставу ће похађати 344 деце миграната, а у Комесаријату за избеглице напомињу да су сви прошли обавезан систематски преглед.

Међу децом мигрантима која полазе у школу има и 27 малолетника без пратње о којима посебну бригу воде надлежни центри за социјални рад.

– Школе које примају децу мигранте налазе се у јединицама локалне самоузправе у којима су смештени и центри за азил и прихватни центри. Наставници у тим школама прошли су обуку за укључивање ученика избеглица/тражилаца азила у систем образовања и васпитања које је припремило Министарство просвете, науке и технолошког развоја – кажу у Комесаријату.

Предшколско и основно образовање и васпитање законом је прописано као обавезно и бесплатно, а Србија је једна од ретких земаља која је у свој образовни систем успешно укључила децу мигранте због чега јој међународна заједница, пре свега ЕУ, одаје признање.

У оквиру Подршке Европске уније управљању миграцијама у Републици Србији за један број прихватних и центара за азил финансира се и превоз деце до школа.

У овом тренутку у пет сталних центара за азил и 10 прихватних центара смештено је укупно 3.360 миграната већином из Авганистана, Пакистана, Ирана, Ирака и Сирије.

Родитељи бесни: Морали да купе деци нове уџбенике, па схватили да се од старих разликују само у једној страни

Надали су се да ће моћи да користе књиге од старије деце или јефтине половне уџбенике.

Фото. Телеграф – приватна архива

Родитељи који су, због мењања наставног програма за први и пети разред основне школе, морали да купе нове уџбенике бесни су, јер се неки од њих од претходних разликују само у једној страни.

На то се на једној друштвеној мрежи пожалила и мајка једног петака која се надала да ће њен син моћи да користи уџбенике од старијег брата.

– Трошак за школске књиге уопште није мали. Када су нам рекли да се мења наставни програм, нисмо имали куд, морали смо да купимо нове. Супруг и ја смо их прелистали да бисмо видели шта је то толико другачије и шокирали се када смо видели да се читав уџбеник енглеској језика разликује у само једној страни – објашњава она и додаје да се разликују и корице, јер је на новом издању маргина широка око два центиметра.

На њену објаву на једној друштвеној мрежи надовезало се мого других мајки које су слична искуства имале и са многим другим уџбеницима.

– У уџбенику из историје разликују се само корице, колико сам упоредним листањем утврдила, а унутар књиге су фотографије другачије распоређене, али је садржај остао исти – прича друга мајка.

Уместо да користе уџбенике од старије деце или да за мале паре купе половне на улици, ове породице су морале да одреше кесу и да за нови комплет дају око 15.000 динара, што је за многе половина плате.

– Најгоре од свега је што смо их питали да ли могу бар неки стари уџбеници и рекли су да не могу – жале се родитељи.

Као што је било најављено, план и програм за пети разред ове је године измењен и због су штампане нове књиге.

У важећем закону о уџбеницима, али и новом, чије се усвајање чека, наведено је да наставници бирају уџбеничке комплете сваке четири године, али да је то могуће учинити и раније, уколико дође до промена наставног плана и програма.

 

Додатну забуну уноси и чињеница да се не зна да ли ће нови уџбеници за пети и први разред које наставници изаберу ове године важити и наредне четири године или ће то бити само прелазно решење на путу до новог комплета.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!