Прочитај ми чланак

ПЉАЧКА НАЦИОНАЛНЕ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ: Aрхеолошкa мaфијa хaрa Србијом

0

На уличним и салонским тезгама отркивене су огромне количине опљачканог артефакта из Србије, на европској „пијаци“ годишње се „обрне“ српске баштине у вредности од неколико десетина милиона евра.

Фото: Вечерње новости

Најуоноснија сировина која се деценијама ископава у Србији и продаје за баснословне суме у иностранству нису ни сребро ни злато, већ драгоцени археолошки предмети! Овако, пола у шали, а пола у збиљи, говоре српски археолози и упозоравају да пљачка националног блага има такве размере да је постала тема међународних научних конгреса.

 Захваљујући овдашњем археолошком криминалу, словеначки археолог др Митје Гуштин дошао је до фрапантних података, управо истражујући тржишта археолошких предмета, од чувене пијаце антиквитета у Грацу, до сајтова реномираних аукцијских кућа. На уличним и салонским тезгама отркивене су огромне количине опљачканог артефакта из Србије, а сабирајући само цене доступних и видљивих комада, на европској „пијаци“ годишње се „обрне“ српске баштине у вредности од неколико десетина милиона евра.

– Оно што се може измерити новцем још је и најмање вредно, јер из Србије одлазе уникатни налази који су непроцењиви. Ми смо главни рудник који снабдева црно тржиште Европе и СAД највреднијим примерцима археолошког блага. Било где у Европи, осим код нас, незамисливо је да идете с детектором и безобзирно разарате и пљачкате националну баштину, јер су казне драконске – каже проф. др Миомир Кораћ, директор Aрхеолошког института.

Наш саговорник сматра да је Србији неопходно хитно организовање Одељења прим МУП за борбу против археолошког криминала.

– Пљачка и трговина археолошким благом је најуноснија криминална делатност, у истој равни с трговином људима, оружјем и наркотицима. Копачи који се лажно представљају као љубитељи старина и колекционари само су војници организованог криминала. Реч је о врло озбиљној међународној мрежи. Већина предмета опљачканих у Србији сабира се у Београду, а затим се преноси у Беч, одатле у Швајцарску. Ту се кроз десетине агенција крадена роба папиролошки пере, односно добија лажне папире о пореклу. После тога највећи део предмета се преко аукцијских кућа преноси у СAД, где се најскупље плаћају – објашњава др Кораћ.

Ообим и зараду у археолошком криминалу показују све бруталније уништавање налазишта и све чешћи напади на археологе.

– Пљачкаши сад копају грађевинским машинама, минирају, пресрећу и застрашују оружјем. Експлозивом су разнели Сврљиг-град у Нишевцу, закупљују њиве око Сремске Митровице и багерима руше зидове скидајући слој земље који товаре у камионе да би мирно испирали новчиће. Шумар је недавно на Космају изненадио пљачкаше који су за собом оставили три килограма тротила и пола килограма бризантног експлозива који би, да је употребљен, разнео све у кругу од 200 метара! Дивљим копањем и минирањем пећина у Сићевачкој клисури уништена су најинтересантнија европска палеолитска налазишта – набраја др Aдам Црнобрња, председник Српског археолошког друштва.

Пљачкаши се не устежу да нападају све који им уђу у атар. Недавно, планинаре у Нишевачкој клисури је „преслишавала“ група копача с мачетама, а музеалце и археологе из Новог Пазара је на планини пресрео човек с фантомком на лицу.

– Таквих случајева је све више, а последњи је пример да је колегу на терену малтретирала група људи у униформама са значкама које подражавају полицијске. Представили су се као неки „архео-чувари“, тражили да се легитимише и терали га са локалитета. Он баш није имао избора, сам у шуми наспрам пет људи који су познати као дивљи копачи. Они униформама и значкама могу да заварају аматере, али тужилаштво мора хитно да реагује на такво лажно представљање и заустави нападе на државне службенике, што археолози и јесу на терену – каже др Црнобрња.

ОБЕЗБЕЂЕЊЕ

Aрхеолози су на Виминацијуму годинама водили прави мали „рат“ с пљачкашима.

– Они су деведестих поделили и испарцелисали територију локалитета, а долазили су да копају с наоружаним обезбеђењем. Нису презали ни од чега, јер је и „прва рука“ на Виминацијуму добијала за добре комаде на лицу места више од 100.000 долара или тадашњих немачких марака. Пљачкаши су потпуно уништили оближњи локалитет тврђаву Ледерату која је била чак реконструисана и конзервисана. Данас од ње нема ни трага, само безброј рупетина – каже др Кораћ.