Прочитај ми чланак

Платио, а остаје без свега: Извршитељи му продају стан због дуга инвеститора!

0

Када је пре више од 16 година брачни пар Хаџи-Ценић потписао уговор са Фондом солидарности града Лесковца о куповини двособног стана у Улици учитеља Јосифа и у целости га путем скупих кредита исплатио, није ни слутио да ће за тај једини кров над главом морати да стрепи и да се гања са приватним извршитељима. А, управо се то дешава.

– Срећа у несрећи што све муке не мора да подноси моја супруга која је умрла пре три године јер да није тада, умрла би сада од стресова. Она је највећи финансијски терет поднела, јер кредит за куповину стана кога смо исплаћивали на рате, подигла она – почиње за Југмедиу своју исповест Лесковчанин Миодраг Хаџи-Ценић, који са 65 година обија прагове извршитеља, судова и локалне самоуправе.

Када је супруга умрла, он је као наследник у целости исплатио стан и то пре предвиђеног рока.

– Журио сам иако нисам био при новцу, све страхујући да се нешто не искомпликује“. Компликација се, међутим, појавила већ на првом кораку када је отишао у катастар да укњижи стан. Објаснили су му да не може јер је под хипотеком – објашњава он.

Убрзо после тога, на врата су закуцали извршитељи.

– Био сам збуњен. Знам да никоме ништа нисам дужан, али и када ниси дужан и када видиш извршитеље, срце ти затрепери од страха. Ја сам, одмах чуо да сам имао разлог за бојазан.

Миодраг Хаџи-Ценић и његова супруга, као и њихов комшија, купили су, наиме, станове који су надограђени на једној од стамбених зграда. Ти станови били су власништво Фонда солидарности и њих није занимало ко их је изградио и с киме је фонд или неко други склапао уговор.

– У тај детаљ нисмо улазили јер смо куповали стан од правног лица чији је покровитељ град Лесковац. Али, ни супруга ни ја нисмо могли да се упишемо као власници док не исплатимо стан у целости. Просто, таква су правила – прича несрећни човек.

Он као инвеститора, онога који је зидао станове и који их је дао под хипотеку, помиње извесног Небојшу С. из Грделице који наводно живи у Нишу.

– Извршитељи су мени и мом комшији рекли да је градитељ наших станова презадужен и да би наплатили дуг морају да продају наше станове. Згранут сам остао. Није вредело и што сам показао папире, односно, уговор са фонодм и да ја са тим човеком немам никакве везе и да сам стан исплатио.

Извршитељи су остали при ставу да ће продати станове под хипотеком, власништво Хаџи-Ценића и његовог комшије, а они су помоћ потражили од адвоката и од локалне самоуправе.

У локалној самоуправи су их, вели, љубазно примили и покушали да их умире уз образложење да је тај инвеститор начинио кривично дело и да никако не могу да им се одузму станови. Но то овог Лесковчанина не умирује.

Он не зна да објасни какву врсту уговора и са каквим клаузулама је Фонд солидарности, који више не постоји, потписан са градитељем, да ли је тај фонд купио и исплатио унапред стан градитељу па га потом продао њему, што је мало вероватно будући да тај фонд није имао сопствених средстава већ је функционисао од прилива продатих станова.

Град Лесковац је правни наследник угашеног фонда. Остаје да се види коју је рупу у закону, односно, уговору искористио инвеститор и туђе станове дао под хипотеку, или, могуће – своје.

Тек, Миодрагу Хаџи Ценићу и његовом комшији предстоји тешка борба доказивања, ако у међувремену не остану без крова над главама.