Прочитај ми чланак

ПИСМО ДОКТОРКЕ „Држава нека задржи понижавајућих 10.000 динара“

0

Др Александра Јанковић, радиолог, обратила се јавности отвореним писмом у коме поручује да држава и политичари, ради сопствене популарности, не раде на спровођењу постојећих мера и додаје да се "добром делу народа дозвољава бахато понашање, неношење маски, жмури над радом ноћних клубова без поштовања минимума мера".

„Замислимо два сценарија – први, у ком и народ и држава тимски раде све што је до њих да би се епидемија држала под контролом. Постоји брига једних за друге, солидарност међу суграђанима, свест о тешком положају здравственог система и здравствених радника у доба пандемије. Одговорно тврдим – да је таква пракса, ниједном здравственом раднику не би било тешко да се жртвује, да ради и преко својих могућности стављајући на прво место опште добро и здравље свог народа. Радио би са додатном мотивацијом, ношен поносом и љубављу према професији коју је изабрао.

Са друге стране, имамо ситуацију каква је тренутно – ситуацију у којој пре свега држава и политичари, ради сопствене популарности, не раде на спровођењу постојећих мера, где се добром делу народа дозвољава бахато понашање, неношење маски, жмури се над радом ноћних клубова без поштовања минимума мера, и где теоретичари завера имају једнак третман као чланови научне заједнице.

У таквим околностима, ми као здравствени радници се осећамо издано, као некакви жртвени јагањци који ће платити својим психичким или физичким здрављем, радећи до изнемоглости да људи не би умирали по улицама. Ми треба да будемо жртве те накарадне представе, некаквог привида нормалног живота?! И то искључиво жртве оног дела наше заједнице који не хаје за друге, већ искључиво за себе и задовољење својих себичних потреба.

Не треба нам понижавајућих 10.000 динара. Људи, ставите те маске на лице, једно време избегавајте активности које вам нису од виталне важности, а држава нек ради оно што је до ње да би се појединци дисциплиновали, а систем функционисао. Можда нека уређенија земља може себи да дозволи и опуштеније опхођење захваљујући јачем здравству. Наше је назалост такво да немамо права на тај луксуз.

И за крај – држава би коначно могла да едукује људе због чега је важно да се маске носе. Да је тачно да не штите 100%. Као што ни појас у колима не стити 100%, па га везујемо. Везујемо га јер се показало да спасава животе, а ко то не ради плаћа казну. Апсолутно исто би морало да важи и за маске у доба највеће пандемије у последњих 100 година. Очекујемо од државе да едукује људе да ово није најсмртоноснији вирус и да не морају константно да живе у страху. Али да због његовог потенцијала да направи колапс у болницама мора да се инсистира на превентивним мерама и успоравању епидемије, јер у супротном нећемо моћи да дођемо до лекара ни за друге болести и стања.

Очекујемо од државе да инсистирањем на мерама (не само декларативно него и у пракси) покаже да брине о свом народу. О својим здравственим радницима. А тих 10.000 динара, нек слободно сачувају за себе“, наводи се у писму.