Прочитај ми чланак

Парадокс: Лукс хотел на Малдивима јефтинији од Аранђеловца

0

Пет дана почетком јула у хотелу са пет звездица у Аранђеловцу за две особе кошта 750 евра. Доручак је укључен у цену, а за таксе треба издвојити још 10 евра. Боравак у истом периоду за две особе у вили на плажи на Малдивима кошта 419 евра. Дакле, мање од 210 евра по особи. Доручак је укључен, а таксе су 152 евра.

Једноставном рачуницом долази се до цифре која је и даље атрактивнија у односу на аранђеловачку понуду, посебно кад имамо у глави идиличну слику егзотичне плаже наспрам Аранђеловца који памтимо с екскурзија. Међутим, пре него што оспемо паљбу по домаћем туризму и кренемо да планирамо летовање на Малдивима, морали бисмо мало боље да истражимо и промислимо обе понуде.

За почетак, да ли је реална тако повољна цена аранжмана за Малдиве? Брзом претрагом домаћих туристичких агенција можете наћи и “алл инцлусиве” хотел са четири звездице на плажи у Мексику од 62 евра, пет дана на Карибима за двоје од 195 евра, или на Балију за 278.

Онда погледате понуду до краја и видите да је цена за Мексико заправо на дневном нивоу, и да није урачуната цена карте која ће вас коштати “од 890 евра”. Дакле, врло вероватно и више. У том случају нису урачунате ни таксе, као ни трансфер аутобусом до аеродрома који кошта 40 евра. А нису урачунате ни све оне мере заштите о којима се прича ових дана, а које би могле да вас додатно коштају и пара и живаца.

За поменуту вилу на Малдивима, у коначном збиру, цена по особи вероватно неће испасти нижа од 1.200 евра. Исто важи и за остале егзотичне дестинације које ових дана пркосе “бисерима” Србије, препорученим за лето 2020. због ситуације с пандемијом коронавируса. Наравно, то не значи да ове понуде и даље не звуче боље од Аранђеловца, Златибора, Копаоника за 750 евра – упркос томе што је, у случају Аранђеловца, у питању луксузни СПА & Wеллнесс хотел с пет звездица, хотел на Златибору рекламира се као “златни хотел на златној планини”, а хотел на Копаонику важи за најпознатији и најлуксузнији у тим крајевима.

Ако занемаримо додатне трошкове, како је могуће да смештај исте категорије у Србији кошта толико више него на егзотичним дестинацијама?

“То је много компликованија тема и не морамо да идемо до Балија, довољно је да погледамо цене хотела по Европи и видећемо да су хотели са пет звездица много скупљи у Србији. Ствар је у сезоналности и попуњености. Хотели који раде целе године и целе године су пуни, могу да спусте цену собе, јер и тако могу да зараде довољно да све покрију. Будимпешта, на пример, годишње има око 12 милиона туриста, у Бечу је сезона чак 11 месеци. Наши хотели имају високе намете, трошкове, малу сезоналност, а попуњеност им не прелази 40-45 одсто”, објашњава нам Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије YУТА.

Према његовим речима, категорија није увек гаранција квалитета, нити увек подразумева исту услугу.

“Јако је тешко у овом контексту поредити хотеле на летњој дестинацији и оне код нас који имају далеко мањи капацитет. Имате хотеле на Малдивима који су далеко скупљи, који наплаћују пар хиљада долара по особи, али они су много мањег капацитета, инсистира се на индивидуалности, гост, на пример, има посебну кућицу на плажи и особље које је ту за њега да би могао да ужива у том луксузу”, подсећа Сеничић и предлаже једну другачију паралелу. “Узмите на пример хотел са пет звездица на Златибору и упоредите га с хотелом у неком планинском центру у Астрији или Италији. Сигурно ће бити слично. Али тамо је далеко платежнија клијентела, која с просечном платом може да приушти десет дана на планини, док ви с просечном платом не можете ни дан и по у том хотелу на Златибору. Зато је то и ствар престижа, а као једини хотел те категорије у околини нема конкурентност”, указује Сеничић у разговору за портал Нова.рс.

Каже да цене засад нису додатно расле под утицајем пандемије, али да очекује да ће с отварањем хотела бити одређених новина.

“Очекујем да буду нешто веће, 1 до 15 одсто, јер ће због актуелних туристичких ваучера, хотели имати још мање места. Али то се односи само на ударна места и ударне термине. Мислим да је прилика да се скрене пажња на мало познате дестинације по Србији, где можда нема хотела са пет звездица, али приватни смештај може да се нађе и за 700-800 динара по ноћењу”, препоручује Сеничић.