Прочитај ми чланак

Не важи за све путнике? Папир који траже на уласку у Србију по повратку с мора

0

Ако сте запамтили који вам папир треба за улазак у земљу у којој планирате летовање, треба подсетити и на услов за повратак у Србију на који многи туристи забораве.

Епидемиолошке мере за повратак у Србију са путовања су исте већ неко време, и вакцинисани путници се крећу без проблема с потврдом о комплетној вакцинацији, односно зеленим сертификатом. Такође, у земљу је могуће ући уколико имате потврду о прележаном коронавирусу, уколико није млађа од 14 дана и старија од шест месеци, и коју је издао завод за јавно здравље основан за територију Републике Србије. Међутим, неваксинисани држављани наше земље, који су у Грчку, на пример, отишли са негативним тестом, и при повратку морају да приложе негативне резултате ПЦР теста, не старијег од 48 сати од датума издавања резултата.

© CC0 / Pixabay

„Од момента када је укључен ПЦР тест као услов, сви невакцинисани путници се тога придржавају, те је до путника да ли ће се тестирати у земљи из које полазе или при уласку у нашу државу”, каже Нина Зарић из туристичке агенције Понте за Нова.рс.

Из агенције нам наглашавају да се о антигенским тестовима често пише, те да путници имају погрешне информације и да је ипак за улазак у земљу потребан искључиво ПЦР тест.

Владимир Влахо из Сабра травела истиче да то не важи само за Црну Гору, Хрватску, Албанију, Босну и Херцеговину, Бугарску, Северну Македонију и Мађарску – из ових земаља ни невакцинисанима није потребан тест.

Како то функционише у пракси?

„Ја сам вакцинисана, тако да можда нисам обратила пажњу, али водич није помињао тестове у повратку. Тек кад смо се враћали, сви из групе који нису имали потврду о вакцинацији морали су да се тестирају и то су радили тамо, на Лефкади, да би с тим папирима ушли у Србију”, каже Ана, која се недавно вратила аутобусом из Грчке.

Гужве на граници, каже, није било, нити неког већег задржавања у односу на раније године. С друге стране, на београдском аеродрому прави се највећа гужва и „чеп“ управо тамо где се проверавају потврде.

Они који нису вакцинисани, такође, морају у свој буџет за летовање да урачунају и цену теста, која се разликује од земље до земље. У Грчкој ПЦР тест кошта 40 до 60 евра. У Турској на аеродрому у Истанбулу цена је знатно нижа и износи око 15 евра, док у Египту у Al Mokhtabar labs цена ПЦР-а достиже и 160 евра за странце.

Лицима која не поседују неки од наведених докумената се приликом пасошке контроле за улазак у земљу уручује писано обавештење – здравствено упозорење о обавези придржавања мере карантина. Од дана преласка државне границе, карантин мора да траје 10 дана у кућним условима, те уз обавезну пријаву надлежној ЦОВИД амбуланти или територијално надлежном заводу за јавно здравље. И то у року од 24 часа од часа преласка државне границе.

Појавиле се нове информације у коментарима читалаца, како неки од њих наводе, није потребан ПЦР за сваки вид повратка наших туриста из Грчке. Наиме, „ово правило важи само за авионски саобраћај. Ко се враћа аутобусом или колима из Грчке не треба му ни ПЦР ни брзи тест“, гласи један од коментара.

Видећемо у наредним данима да ли је информација важећа или није.