Прочитај ми чланак

Озлоглашена адвокатска група подлим планом ударила на сељаке,пензионере и сиротињу

0

Припадници озлоглашене адвокатске групе која је исцедила новац од неколико месних заједница и ветеринарских станица развијајући лукави план за злоупотребу Закона о приступу информацијама од јавног значаја, проширили су своју подлу шему на целу Србију, кажу "Блицу’’ представници још неколико општина који су добили прекршајне пријаве и казне због неодговарања на небулозна питања "од јавног интереса".

Подсетимо како ова шема функционише у 4 једноставна корака:

Foto: Thinkstock

1) Председници месних заједница или локалних ветеринарских станица најпре од анонимних спортских клубова или НВО добију гомилу званичних захтева по Закону о приступу информацијама од јавног значаја за одговор на серију небулозних питања.

Питани су да ли у месној заједници постоје регистровани и нерегистровани клубови за велики фудбал, да ли ти клубови имају млађе селекције и ког узраста, да ли постоје терени за велики фудбал и да ли су њихове димензије у складу са правилником фудбалске лиге, колико је средстава издвојила МЗ за развој великог фудбала од 2010. до 2019. године, колико је МЗ утрошила на развој великог фудбала, да ли је финансијским планом и програмом развоја предвиђен било који облик развоја великог фудбала у истом периоду и слично.

2) Председници месних заједница, листом неупућени у поменути Закон, или не одговоре на поменута питања, сматрајући их шалом, или не постигну да одговоре на огроман број питања којима су бомбардовани.

3) Када истекне рок за одговор по Закону, ова група адвоката поднесе прекршајну пријаву против месне заједнице или ветеринарске станице и наплаћује минимум 25.500 динара адвокатских трошкова по свакој тужби.

4) На рачун адвоката се на основу поднетих прекршајних пријава сливају вишемилионски износи.

Желе да ућаре за 10 милиона динара!

Према незваничним информацијама „Блица“, поднето је неколико стотина оваквих захтева за приступ информацијама од јавног значаја председницима месних заједница у општинама Блаце, Прокупље, Алексинац, Врњачка Бања, Александровац, Брус, Куршумлија… Онима који нису на одговорили, мислећи да је у питању неслана шала, стигле су прекршајне пријаве које су поднели адвокати у име Спортског удружења „Јастреб“ и Кошаркашког клуба „Зоне боyс“ из Блаца, као и у име НВО „СОС за жене и децу жртве насиља“ из Ниша.

Када су једна за другом почеле да пљуште прекршајне пријаве, оштећени су схватили да је реч о организованој групи која шаље бизарна питања очекујући да на њих нико неће одговорити како би приходовали од судског процеса.

Према прорачунима „Блица“, ова група адвоката би, ако судови пресуде у њихову корист, могла да се нада да ће им на рачуне лећи више од 10 милиона динара!

– Овде смо сви пензионери и уколико будемо морали да платимо казну многима ће те мале пензије бити стопиране више месеци, јер се казне крећу и до 100.000 динара – рекао нам је Милорад Ковачевић, председник Месне заједнице у прокупачком селу Статовац.

Драган Чамагић, председник МЗ Блаце, само је један у низу насамарених представника локалне власти који је насео на превару и није одговорио на захтев НВО из Ниша.

– Усред ванредног стања и за време великих поплава стигла су ми питања од неке организације из Ниша да им доставим податке о томе колико имамо жена у савету месне заједнице, па разведених, па деце… Помислио сам да је нека шала. Ја немам ни канцеларију, ни компјутер, а нисам имао ни времена спасавајући народ из поплава да се тада бавим таквим стварима. Да су то била питања да ли имамо сиромашних жена и деце, или да су постављена да би се некоме помогло ја бих копао на све начине да доставим податке кад се које родило и кад се које задојило. Овако, питати неке глупости само да би малтретирали поштен свет, мислим да је срамота! Жалио сам се апелационом суду у Нишу па ћемо видети шта ће до краја бити – огорчено прича Чамагић.

Чамагић каже да је у контакту са другим председницима месних заједница из своје и околних општина схватио да је реч о једној те истој екипи адвоката који су нашли рупу у закону и обилато је користе.

Искоришћавају људе са села

То нам је потврдио и Иван Бургић, председник Општине Блаце, који сматра да је реч о класичној превари и искоришћавању људи који живе у руралним срединама и нису вични закону.

– Ми по Закону о приступу информацијама од јавног значаја на сва питања одговарамо у најкраћем могућем року, а ти преваранти су нашли начин да практично опљачкају људе који су углавном пољопривредници. Тај закон треба што пре променити како би се зауставила пљачка! Чујемо да је још гора ситуација у неким другим општинама. Тамо им стижу захтеви из Блаца од клубова који наводно хоће да учествују на неким пројектима. Ми се од њих ограђујемо и осуђујемо такве покушаје да ојаде људе. Ти клубови више не смеју да учествују у конкурсима зато што на претходним нису наменски трошили средства и нису их оправдали – каже Бургић.

Бургић каже да су, за разлику од других општина, још и добро прошли јер неколико председника месних заједница нису били код куће кад је покушано да им се уручи захтев, а неколико месних заједница ни нема председнике.

Казна од 30.000 до 80.000

Слична је ситуација у општини Александровац, где је, према речима Милана Минића, начелника општинске управе, прекршајне пријаве добило чак 54 председника месних заједница!

– Општина Александровац је стала иза наших колега и на све начине покушавамо да их спасимо. Ово је очигледно све смишљено урађено. Намерно су послали захтеве пред новогодишње празнике како би било што мање времена за одговор и слали су многим општинама. Али, очигледно се нису добро распитали и код нас су погрешили. Код нас су многим председницима месних заједница истекли мандати, а будући да је у општини од октобра прошле године ванредна ситуација нисмо успели да организујемо изборе, па се сада надамо да ће суд одбити те пријаве – каже Минић.

Подсетимо, председници месних заједница су одговорна лица органа јавне власти и они су према Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја дужни да одговоре на питања грађана. Обичај је да се после 15 дана, колико је законски рок за одговор, подносилац захтева обрати поверенику уколико не добије одговор, а онда повереник налаже органу јавне власти да одговори.

Будући да то није обавезно, па самим тим представља и рупу у закону, тражилац информације може одмах да поднесе тужбу прекршајном суду и да приходује уз помоћ адвоката који своје трошкове наплаћује око 25.000 динара. Окривљени мора уз судске и друге трошкове од око 25.000 динара да плати и казну која се креће од 30.000 до 80.000 динара.

Из Канцеларије повереника за информације од јавног значаја кажу да су упознати са овим случајевима и да се интензивно ради на изменама поменутог Закона како би се избегле овакве злоупотребе, а које би подразумевале да се у поступку не сме прескочити институција повереника. Ко не буде добио информације од јавног значаја морао би убудуће да се најпре обрати прво поверенику, а не одмах суду.

Случај пријављен Тужилаштву за организовани криминал

Како незванично сазнаје ’’Блиц’’, представници неколико општина чији су се представници нашли на мети адвоката пријавили су случај Тужилаштву за организовани криминал јер су, како кажу, сазнали да су подносиоци захтева за приступ информацијама од јавног значаја и адвокати повезани, а у неким случајевима да су и у родбинским везама.