Прочитај ми чланак

Ово су услови за улазак у ЕУ земље и најпопуларније туристичке дестинације

0

У овом тренутку 19 земаља Европске уније не намеће никакве ковид рестрикције у вези са уласком на своју територију, док остале углавном траже од путника доказ о вакцинацији, прележаној болести или негативан тест.

Земље у којима не постоје више никаква ограничења за улазак су Аустрија, Белгија, Бугарска, Хрватска, Чешка, Данска, Грчка, Мађарска, Исланд, Ирска, Литванија, Летонија, Норвешка, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија, Шведска и Швајцарска.

Pexels

Поједине од ових држава задржале су могућност увођења посебних правила за путнике који долазе из епидемиолошки ризичних подручја. Међутим, како је тренутно ситуација са ковид пандемијом мирна, већина држава ниједно подручје не сматра као посебно ризичним.

Које вакцине се признају?

Земље које су задржале ковид мере за путнике траже доказ о вакцинацији, прележаној болести или негативан тест. За грађане Србије важно је да ЕУ земље углавном признају само вакцине које је одобрила Европска агенција за лекове или Светска здравствена организација.

То значи да грађани Србије који су примили Спутњик В вакцину (коју нису одобриле ни ЕМА ни СЗО) не могу да уђу у ове државе на основу сертификата о примљеној вакцини.

Такође, они којима је прошло више од девет месеци од примарне вакцинације морају имати и бустер дозу.

Ово правило углавном не важи за млађе од 18, за које је довољно да имају примљене две вакцине.

Одређене земље попут Француске имају и посебна правила у погледу примарне и бустер вакцинације. У овом погледу грађани Србије који су примили две дозе Синофарм вакцине, морају као бустер дозу имати Фајзер, Модерна или Астразенеку вакцину да би на основу сертификата о вакцинацији ушли у Француску.

Што се тиче доказа о прележаној болести, он не сме бити старији од шест месеци.

Они који улазе на основу негативних тестова углавном морају имати ПЦР не старији од 72 сата или антигенски не старији од 24 сата.

Какви су услови за улазак у ЕУ земље?

Аустрија

Не постоје ограничења за улазак у Аустрију.

Изузетак су државе које су означене као посебно епидемиолошки ризичне. Путници из ових земаља треба да доставе доказ о вакцинацији, прележаном ковиду или негативан тест. Такође је потребно и да буду у десетодневном карантину након уласка у земљу.

У овом тренутку међутим ниједна држава није означена као епидемиолошки ризична.

Белгија

Не постоје ограничења за улазак у Белгију, а једини изузетак представљају епидемиолошки ризичне земље.

Као и у већини других случајева ниједно подручје тренутно се не сматра епидемиолошки ризичним.

Бугарска

Не постоје ограничења за улазак у Бугарску.

Хрватска

Не постоје ограничења за улазак у Хрватску.

Кипар

За улазак на Кипар потребан је доказ о вакцинацији, прележенаом ковиду у последњих шест месеци или негативан ПЦР тест (не старији од три дана) односно антигенски тест (не старији од 24 сата).

Путници од 18 година и старији треба да имају примљене све три дозе вакцине, тј. и тзв. бустер дозу ако је прошло више од 9 месеци од датума примања друге дозе, док се млађи од 18 година сматрају потпуно вакцинисаним са примљене две дозе без рока важења последње дозе.

Прихватају се све вакцине које се дају у Србији.

Особе које долазе на Кипар могу бити подвргнуте насумичном тестирању које је бесплатно. До добијања резултата теста могу се слободно кретати односно не морају у карантин. Седмодневни карантин је обавезан у случају позитивног резултата.

Чешка

Не постоје ограничења за улазак у Чешку.

Данска

Не постоје ограничења за улазак у Данску.

Естонија

За ЕУ држављане који путују у Естонију не постоје ограничења.

За не-ЕУ држављане и даље су на снази одређене рестрикције. За улазак у Естонију потребан је тако доказ о вакцинацији, негативан ПЦР тест или антигенски тест не старији од 48 сати, или доказ о прележаној инфекцији у последњих шест месеци.

Прихватају се све вакцине које се примају у Републици Србији, а потврде о вакцинацији не смеју бити старије од девет месеци за две примљене вакцине и годину дана за три примљене вакцине.

Финска

Држављани земаља које нису део ЕУ треба да имају доказ о вакцинацији, или прележаној болести у последњих шест месеци. Ако су ковид прележали пре шест месеци, потребан је доказ о примљеној једној дози вакцине против ковида 19.

Финска прихвата све вакцине које се дају у Србији са изузетком Спутњик В вакцине.

Путници могу бити упућени на ПЦР тест на аеродрому/граници а одбијање теста може резултирати новчаном или казном затвора у трајању до три месеца.

Свима који у Финску уђу без доказа о потпуној вакцинацији (чак и онима који поседују негативан резултат ПЦР или антигенског теста) бива наложено да три до пет дана након доласка ураде још један ПЦР тест. Морају бити у самоизолацији до добијања резултата теста, или 14 дана, уколико не ураде тест. Бесплатно тестирање се може заказати путем линка: хттпс://www.финентрy.фи/ен/.

Француска

Мере за улазак у земљу зависе од тога да ли је подручје из кога путник долази у зеленој или наранџастој зони које се формирају на основу епидемиолошке ситуације.

Србија је тренутно у зеленој зони.

То значи да грађани Србије у Француску могу ући уз доказ о вакцинацији, прележаном ковиду или негативан ПЦР не страији од 72 сата односно антигенски тест не старији од 48 сати.

Доказ о вакцинацији се сматра валидним ако је:

– прошло између седам дана и девет месеци од примарне вакцинације (две дозе) или бустер вакцинације неком од следећих вакцина: Фајзер, Модерна, Астразенека.
– прошло између 28 дана и девет месеци од добијања јдене дозе или бустера Џонсон вакцине;
– прошло седам дана од добијања бустера што важи за особе које су у оквиру примарне серије добиле вакцину коју је одобрила СЗО а за бустер примили неку од вакцина коју је одобрила ЕМА. За грађане Србије то значи да они који су примили две дозе Синофарм вакцине, а потом као бустер добили Фајзер, Модерна или Астразенеку вакцину могу ући у Француску. Онима који су примили Спутњик (који није одобрен од стране СЗО) доказ о вакцинацији се не важи;

-бустер вакцина није потребна за млађе од 18.

Немачка

У Немачку могу ући особе које имају доказ о вакцинацији, прележаном ковиду или негативан тест.

Немачки званичници најавили су међутим да ће ово тзв 3Г правило бити укинуто од првог јуна и да ће бити ван снаге до краја августа.

То значи да неће постојати ограничења за улазак у земљу. Изузетак су путници који долазе из епидемиолошки ризичних подручја. У овом тренутку међутим ниједна земља се не води као епидемиолошки ризична.

Грчка

Не постоје ограничења за улазак у Грчку.

Мађарска

Не постоје ограничења за улазак у Мађарску.

Исланд

Не постоје ограничења за улазак на Исланд.

Ирска

Не постоје ограничења за улазак у Ирску.

Италија

За улазак у Италији потребан је доказ о вакцинацији, прележаној болести (не старији од шест месеци) или негативан тест.

Доказ о вакцинацији се сматра валидним ако је:

-примељена нека од вакцина коју је одобрила ЕМА (Фајзер, Модерна, Астразенека, Џонсон, Новавакс);

-ако је друга доза примељена у последњих девет месеци. Ако је прошло више од девет месеци од примарне вакцинације, неопходан је доказ о бустер дози.

Литванија

Не постоје ограничења за улазак у Литванију.

Летонија

Не постоје ограничења за улазак у Летонију.

Луксембург

Држављани Србије могу да уђу у Луксембург уколико су вакцинисани неком од вакцина које је признала Европска агенција за лекове (Фајзер, Астра Зенека, Модерна и Џонсон), или су прележали КОВИД-19 у последњих шест месеци.

Сертификат о бустер дози нема ограничен рок трајања, док сертификат о опоравку важи 180 дана од позитивног теста на КОВИД-19.

Лица која нису вакцинисана или лица која су вакцинисана неком од вакцина које није признала Европска агенција за лекове (Синофарм, Спутњик), могу да уђу у земљу искључиво под посебним условима, о којима су информације доступне и на сајту српског Министарства спољних послова.

Малта

Улазак на Малту је дозвољен особама које имају доказ о вакцинацији, опоравку од ковида не старији од шест месеци или негативан ПЦР тест не старији од три дана односно антигенски не старији од 24 сата.

Доказ о вакцинацији се сматра валидним ако је:

-прошло више од 14 дана и мање од девет месеци од примарне вакцинације. Ако је од примарне вакцинације прошло више од девет месеци, потребна је бустер доза;

-ако је вакцинација извршена вакцинама које је одобрила ЕМА (Фајзер, Модерна, Астразенека, Џонсон, Новавакс);

-ако је примарна вакцинација извршена вакцинама које је одобрила СЗО (Синофарм), потребно је да путник има бустер дозу у виду једне од ЕМА одобрених вакцина. Ако нема, онда му је потребан негативан ПЦР тест не старији од 72 сата.

Холандија

За улазак у Холандију потребан је доказ о вакцинацији једном од ЕМА или СЗО одобрених вакцина (у случају када је од примарне вакцинације прошло више од девет месеци, неопходна је бустер доза).

Особе које нису вакцинисане у Холандију могу ући ако имају доказ о прележаној болести не старији од шест месеци.

Норвешка

Не постоје ограничења за улазак у Норвешку.

Пољска

Не постоје ограничења за улазак у Пољску.

Ограничења постоје за особе које у Пољску улазе из Русије о чему се може више прочитати на сајту српког Министарства спољних послова.

Португал

За улазак у Португал потребан је доказ о вакцинацији, прележаној болести не старији од шест месеци или негативан ПЦР тест не старији од 72 сата односно антигенски не старији од 24 сата.

Од вакцина које се дају у Србији признају се све осим Спутњик В вакцине. Примарна вакцинација се признаје ако је прошло више од две недеље а мање од девет месеци од друге дозе. Ако је прошло више од девет месеци, неопходан је бустер (ово не важи за млађе од 18 година).

Румунија

Не постоје ограничења за улазак у Румунију.

Словачка

Не постоје ограничења за улазак у Словачку.

Словенија

Не постоје ограничења за улазак у Словенију.

Шпанија

У Шпанију је могуће ући уз доказ о вакцинацији, прележаној болести не старији од шест месеци или негативан ПЦР тест не старији од 72 сата односно антигенски не старији од 24 сата.

Од вакцина које се дају у Србији признају се све осим Спутњик В вакцине. Примарна вакцинација се признаје ако је прошло више од две недеље а мање од девет месеци од друге дозе. Ако је прошло више од девет месеци, неопходан је бустер (ово не важи за млађе од 18 година).

Шведска

Не постоје ограничења за улазак у Шведску.

Швајцарска

Не постоје ограничења за улазак у Швајцарску.

Какви су услови за популарне туристичке дестинације?

Египат

Држављани Србије могу да уђу у Египат ако имају доказ о вакцинацији или негативан ПЦР тест са QR кодом, или антигенски ПЦР тест не старији од 72 сата пре доласка у египатске луке уласка, са изузетком деце млађе од 12 година.

Тунис

За улазак у Тунис потребан је доказ о вакцинацији или негативан ПЦР (не старији од 48 сати) или антигенски тест (не старији од 24 часа).

На аеродрому се по насумичном узорку ради брзи антигенски тест, а уколико се покаже да је особа позитивна, обавезна је самоизолација у трајању од пет дана.

Сви путници су у обавези да покажу попуњен формулар који се може преузети на https://app.e7mi.tn/

Турска

Држављанима Србије за улаз у Турску потребан је један од следећих докумената: сертификат о вакцинацији са најмање две дозе вакцине (једна доза за Џонсон вакцину) с тим да је од примања друге дозе прошло 14 дана, негативан ПЦР тест не старији од 72 сата, односно негативан антигенски тест не старији од 48 сати или потврда о прележаном КОВИД не старија од шест месеци.

Деца млађа од 12 година старости су изузета од обавезе показивања сертификата о вакцинацији или негативног ПЦР/антиген теста при уласку у Турску.

Црна Гора

Нема ограничења за улазак у Црну Гору.