Нова правила за прелазак границе донело је неколико земаље Европске уније, а њихово важење од данас ступа на снагу. Пооштвање услова за улазак је још једна мера којом Европа покушава да се избори са новим таласом корона вируса који проузрокује омикрон варијанта.
Иако је до недавно за већину земаља услов за прелазак границе била довољна имунизација са три дозе, из страха да да постојеће вакцине против корона вируса не пружају довољну заштиту против нових мутација, сада се поред тога тражи на увид и негативан ПЦР или антигенски тест.
Нова правила за улазак у Аустрију
Након низа промена и нових изузетно ригорозних правила за сопствене грађане, епидемиолошка ситуација у Аустрији се побољшала. Од данас се завршава вишенедељно затварање и земља је поново отворена за туризам.
Међутим, упркос овим лепим вестима, важна информација за туристе јесте да од данас важе нова правила за улазак у Аустрију, другачија од оних која су важила пре затварања.
Од поноћи између недеље и понедељка у Аустрији је на снази нови режим уласка у земљу, према ком, без карантина, могу ући само они који испуњавају такозвано „2Г плус“ правило или су примили бустер дозу. То значи да према новој уредби у земљу могу ући само особе које имају сертификат о вакцинацији или излечењу од ковида 19, али уз негативан пи-си-ар тест не старији од 72 сата.
Они који су примили бустер дозу вакцине против коронавируса ослобођени су тестирања пи-си-ар тестом. Али они који крену у Аустрију без пи-си-ар теста, а нису примили бустер дозу мораће у десетодневни карантин. Карантин се може прекинути тек након пет дана изолације негативним пи-си-ар тестом урађеним у Аустрији.
Грађани који не испуњавају услове за улазак у земљу без карантина, морају да се електронски региструју уочи путовања.
Правило не важи само у посебним случајевима
Ново правило за улазак у земљу ипак неће важити за све. Те мере ослобођене су само труднице и особе које из здравствених разлога не могу бити вакцинисане, а за то морају поседовати лекарски атест.
Такође постоје и специјална правила за децу. Наиме, деца испод 12 година изузета су од тих мера, и она морају у карантин и регистровати се електронски ако одрасла особа са којом путују мора у изолацију.
Такође постоји и изузетак за прекограничну радну снагу за коју важи и даље „3Г“ правило, при чему у земљу могу ући само вакцинисани, излечени или негативно тестирани.
Вакцине за улазак у Аустрију
Подсетимо да су вакцине које су признате за улазак у Аустрију Фајзер, Астра Зенека, Џонсон и Џонсон, Модерна, Синовак и Синофарм. Путници морају имати најмање две дозе вакцине, а коначна доза мора бити узета у последњих 270 дана. Они којима је примењена додатна доза су изузети од ПЦР теста по доласку.
Швајцарска пооштрава мере
Швајцарска од данас уводи ново правиило за улазак у земљу. Поред ПЦР тестова урађених у претходна 72 сата, биће прихваћени и брзи антигенски тестови не старији од 24 сата. Међутим, услов за показивање другог теста четири до седам дана након уласка у земљу биће укинут за особе које су вакцинисане или су се опоравиле од ковида.
Одлуку је донело Савезно веће на састанку одржаном у петак, 17. децембра, на којем је договорено да се у целој Швајцарској спроведу строжије мере за сузбијање ширења корона вируса.
Према овоме одлучено је да се пооштре мере за невакцинисане и у земљи заменом 3Г правила правилом 2Г.
Подсетимо да су раније за улазак прихватани само ПЦР тестови важењем од 72 сата.
Подаци Светске здравствене организације (СЗО) показују да је у последњих седам дана Швајцарска забележила број од 47.688 нових случајева и 109 смртних случајева.
ПЦР обавезан и за Грчку
Ново правило за улазак у Грчку ступило је на снагу јуче у шест сати ујутру и према томе сви који желе да уђу у ову земљу од сада ће мораће да имају негативан ПЦР тест не старији од 48 сати или антигенски тест коме није прошло 24 сата.
Одлука грчке владе односи се на све путнике старије од пет година, без обзира на то да ли су вакцинисани или не, као и да ли су прележали ковид. Ова мера која има за циљ спречавање наглог ширења ковида према тренутним тврдњама биће на снази до 10. јануара.
Међутим, постоје и они који могу бити изузети овим правилом.
„Путници који су у иностранству боравили мање од 48 сати ослобођени су ове обавезе“, наведено је у саопштењу у коме је наглашено да ће нова мера важити од недеље у 6 часова по локалном времену, пренео је 021.
Грчка, која има 10,7 милиона становника, бележи десетине смртних случајева од ковида дневно.
Подсетимо да је у Грчку могло да се уђе са европском здравственом пропусницом или другом потврдом о вакцинацији, прележаном ковиду или негативним тестом ПЦР који није старији од 72 сата или антигенским од 48 сати.
Немачка
Због високе стопе заражености и новог омикрон соја, Немачка се месецима бори са ковидом, па због тога веома често мења ковид мере. Због тога је одлучила да следи правило других ЕУ земаља које су пооштриле услове за улазак у земљу.
Ипак, Немци су у петак са црвене листе скинуле шест такозваних “трећих земаља” – Албанију, Бугарску, Естонију, Летонију, Северну Македонију и Молдавију, а с обзиром да у последњих неколико недеља и Србија има мање-више сличну епидемиолошку ситуацију као ове државе, за очекивати је да и наши грађани добију лакше услове за улазак у Немачку.
Подсетимо, тренутно наши грађани могу да уђу у Немачку ако су вакцинисани “фајзером”, “астра-зенеком” или “модерном”, док се не признају “синофарм” и “спутњик”. У супротном обавезан је карантин.
Строжија правила за невакцинисане
Од сада ће невакцинисани и путници који нису прележали ковид из земаља са високим ризиком где спада и Србија бити подвргнути строжијим ограничењима уласка, укључујући негативне резултате теста на ковид узете пре поласка и карантин по доласку. Карантин од 14 дана је такође обавезан и не може се скраћивати.
Андора, Данска (укључујући Фарска острва и Гренланд), Француска (укључујући прекоморски департман Реунион), Либан и Норвешка, биће део листе високог ризика.
РКИ је са листе високог ризика избацио земље Албанија, Бугарска, Естонија, Летонија, Северна Македонија, Република Молдавија, након смањења стопе случајева.
Невакцинисаним и путницима из ових земаљакоји нису прележали ковид сада ће бити лакше да уђу у Немачку, јер више не морају да се двапут тестирају како би избегли карантин.
Међутим, иако је у нашој земљи ситуација слична, још увек се код Немаца налазимо на листи земаља високог ризика због оболелих од корона вируса.
Са црвене листе Србија само уз испуњена три услова
Од почетка септембра наша земља стављена је на својеврсну црвену листу ЕУ када су путовања у питању, због великог броја заражених. По новоустановљеним правилима, два су основна услова која мора да испуни нека земља, било да је члан ЕУ или не, како би била скинута са црвене листе.
Први је да у последњих 14 дана има мање од 500 заражених на 100.000 грађана, што је реално и што би Србија уколико би се наставио опадајући тренд могла да испуни већ за 10 до 15 дана.
Други је, међутим, много тежи, а потребно је да земља има мање од четири одсто позитивних тестова за две недеље.
Оно што смо до сада испунили јесте да имамо испод 500 на 100.000 заражених, међутим, још увек нисмо достигли да имамо мање од четири одсто позитивних у дану. И још увк смо далеко од јер према резултатима тренутно имамо до 10 одсто позитивних у 24 часа.
Последњи пут мање од четири одсто позитивних имали смо још крајем јула.
Постоји и трећи услов који је Европска комисија на свом последњем састанку предложила као нови начин категоризације земаља, који би осим броја заражених, у обзир узимао и број вакцинисаних грађана неке земље.
— СРБИН инфо (@srbininfo) December 20, 2021