Прочитај ми чланак

ОВО ЈЕ НАЈЈАЧИ ЗЕМЉОТРЕС икад у Србији, Ташмајдан је пукао на пола…

0

Грађани Србије узнемирени су после серије земљотреса у Турској, али и у суседним земљама. Данас је неколико потреса забележено у Србији, али срећом сви су били ниске амплитуде.

Иако сеизмолози и метеоролози уверавају да нема местра страху и да Србии не прете озбиљнији потреси, грађани ипак страхују од померања тла.

До 6 Рихтера

Метеоролог Иван Ристић је детаљно објаснио да земљотреси попут оних који су се догодили у Турској и Сирији тешко могу да задесе Србију, пре свега због много јачег трусног подручја. Те је додао да се у нашој земљи дешавају земљотреси јачине до 6 степени по Рихтеру.

– Ми нисмо толико трусно подручје. За задњих 100 година смо имали десет земљотреса преко 5 по Рихтеру, а то није страшно – истакао је Ристић у емисији „Global fokus“, додавши да се у Србији земљотреси најчешће дешавају у пролеће или јесен.

Метеоролог је навео и да земљотреси који су се скоро десили код Бора, а били су јачине преко 2 по Рихтеру, могу да буду последица минирања тла, која се тамо врше, те да људска активност може проузроковати такве земљотресе.

„Земљотрес од 7,8 по Рихтеру је баш јак земљотрес. Сви земљотреси који су преко 7,5 по Рихтеру су катастрофални. Симптоматично је то да се јављају два заредом преко седам и по, а то се ретко дешава. А када се деси тако нешто, имамо, 100, 200 накнадних малих потреса. Све грађевине које су уздрмане, имају велику шансу да падну саме од себе“, каже Ристић.

Додаје да је епицентар земљотреса био „плитко“, око 10 до 15 километара испод земље, и да је то проузроковало велика оштећења. Да је којим случајем епицентар био на већој дубини, била би мања оштећења на инфраструктури.

„У целом свету је дошло до пораста броја земљотреса… На сваких пет, шест дана причамо о неком земљотресу. и то се дешавају баш јаки земљотреси. Баш није шала“, навео је Ристић. Каже да је тешко очекивати да се земљотреси овакве јачине догоде код нас.

„Код нас иду до 6 по Рихтеру, и не очекује се нешто претерано више од тога. То је исто јако, али није као ово што се десило данас. Анализом података добијате да се земљотреси од 5 до 6 по Рихтеру дешавају увек на пролеће или јесен. А мањи земљотреси се дешавају свакодневно“, казао је Ристић.

Ускоро март, месец са јаким земљотресима

Каже да улазимо у период када је већа могућност за земљотрес, то је март, и да по његовим прорачунима, тада се дешавају најјачи земљотреси у Србији.

„Најачи земљотрес који је био близу Београда се десио у Лазаревцу, 1922. године, пре 101 године, и био је 24. марта. Баш тачно када је почело пролеће. Тај земљотрес је био толико јак да је Ташмајдан пукао на пола. Дакле, иако је био у Лазаревцу, јако се осетио и у Београду“, открио је Ристић.