Прочитај ми чланак

Овако можете избећи саобраћајни колапс у Београду

0

Откако је саобраћај у Београду постао неиздржив, а гужве се на улицама догађају и ван уобичајеног саобраћајног шпица, свака алтернатива која би убрзала путовање је добродошла. Један од начина да кроз Београд брже стигнете на своју дестинацију јесте коришћењем жутих коловозних трака у одређеном временском периоду.

Саобраћај у Београду ових дана је, чини се, неподношљив, велике гужве у комбинацији са радовима, али и чињеницом да су градске улице и иначе оптерећеније у ово доба године, довело је до општег хаоса. Ако се некада знало када је на београдским улицама шпиц и када можемо да очекујемо највећу гужву, чини се да та неписана правила више не важе. На гужву можете наићи у било које доба дана, а ситуација је нешто пријатнија тек викендима, државним празницима и ноћу.

Међутим, постоји могућност да себи макар мало олакшате, а то можете учинити тако што ћете користити такозвану жуту траку, иначе намењену искључиво за возила градског саобраћајног превоза и такси возила. Уколико нисте од оних који читају „ситна слова“, можда нисте приметили да на бројним знаковима који означавају жуту траку стоји и време – од 7.00 до 9.00 и од 14.00 до 18.00 сати. Оно означава време током ког жуту траку могу користити искључиво возила градског превоза и такси превозници, што значи да је у свим другим терминима, жута трака отворена и за приватна возила грађана.

Оваквих жутих трака има неколико на територији Београда.

На потезу Булевара деспота Стефана жута трака „са радним временом“ протеже се од Улице браће Југовић до Цетињске улице, као и од Џорџа Вашингтона до Митрополита Петра, у оба смера. У Булевару Николе Тесле на Новом Београду, у наведеном времену, може се ићи од Ушћа до Бранковог моста, као и преко моста, због чега неретко можемо срести саобраћајну полицију која возаче упућује да возе том траком, како би се саобраћај што динамичније одвијао.

Такође, на Новом Београду у Јурија Гагарина, од Омладинских бригада до Моста на Ади, као и у супротном смеру, возачи приватних возила слободно могу возити.

Идентично је и у Балканској улици, на потезу од Немањине до Адмирала Гепрата, као и на Хајдук Вељковом венцу од Рисанске и Бирчанинове до Немањине. У Сарајевској улици могуће је користити траку на потезу од Дринске до Рисанске и Бирчанинове.

Уколико возачи не поштују предвиђени временски период за кретање жутом траком, не треба да се зачуде ако им на кућну адресу стигне и казна. Како је раније за портал Нова.рс објаснила председница Прекршајног суда у Београду Оливера Ристановић, најдужи рок за обраду казни јесте онај који се односи на кажњавање вожње жутом траком.

– Након што камера усними возача, од стране полицијских службеника се фотозаписи обрађују, по регистарском броју утврђују власници возила или уписани корисници возила, па се тек након прибављених података, позиви са фотографијама снимљеног прекршаја шаљу на адресу власника, односно корисника возила. Брзина којом се обрађују подаци, односно рок у коме се достављају на кућне адресе, зависи пре свега од места на коме је возило снимљено у прекршају и врсте прекршаја. Најдужи рок је код прекршаја кретања жутом траком, јер је највећи број извршилаца ових прекршаја, те се може догодити и да се ови позиви достављају и након више од шест месеци од дана када је сачињен снимак. Оно што је битно јесте да је радња била забрањена у тренутку када је снимак сачињен – рекла је раније Ристановићева.

Новчана казна за непоштовање правила жуте траке износи 5.000 динара.