Прочитај ми чланак

Овај пад температуре погодује ширењу болести: Доктор наводи како да се заштитимо

0

* Можемо рећи да уобичајене ниске температуре спољне средине не штите од вируса и не смањују његову активност * Региструјемо случајеве код којих се болест није пренела на контакте * Број резервоара које смо регистровали није велики

Ниске температуре, које су данас око и испод нуле, у Србији би требало, према најавама метеоролога, да се задрже до четвртка, а то уопште није добро када је актуелан корона вирус у питању, који је у нашој земљи однео три живота, и који је потврђен код 249 особа. Јер, хладно време погодује ширењу респираторних инфекција у затвореном, простору, а и уобичајене спољне ниске температуру не смањују активност вируса каже за Телеграф.рс директор Института за јавно здравље Војводине, епидемиолог.

– Пад температуре и хладно време погодују ширењу свих респираторних инфекција у условима густог смештаја људи на малом, затвореном, непроветреном простору. Стога, простор треба што више проветравати и тако разређивати концентрацију вируса у простору како би се смањила могућност оболевања људи. У овој ситуацији важна је квадратура простора, те би се особе које имају неку респираторну инфекцију, по могућности требало одвојити од осталих укућана у посебну собу – наводи проф. др Петровић.

Према његовим речима, особе које су у кућној изолацији су благо оболеле. Међутим, веома је важно да поред њих не буду они који су у већем ризику – старији и који болују од хроничних болести, који је могуће да оболе са тежом клиничком сликом.

Петровић открива и да су регистровали случајеве код којих се болест није пренела на контакте.

– Ако је неко благо оболео, болест је, према ономе што ми региструјемо, још блажа код оболелих особа из контакта, ако су то здрави одрасли, адолесценти или деца. Исто тако региструјемо случајеве код којих се болест није пренела на контакте. Уведене мере спречавају масовну појаву болести у популацији, јер број резервоара које смо регистровали није велики. Ако је неки случај пропуштен пре ће бити да је толико благ да није тражио медицинску помоћ него да ју је одбијао из било ког разлога. Важно је да се мере поштују и да дисциплина буде максимална. Не одлучује вирус него људи – подсећа проф. др Петровић.

На питање које ниске температуре не пријају ЦОВИД-у 19, каже да су потребне много ниске температуре да би се вирус инактивисао, а то нису оне које су уобичајене.

– Концентрација вируса се минимално редукује на температурама испод -70 или -80 степени Целзијусових, и то су температуре на којима се чувају узорци за даља или поновна испитивања. Потребне су и ниже температуре да би се вирус инактивисао. То нису ниске температуре које ми региструјемо у спољној средини свакодневно. Можемо рећи да уобичајене ниске температуре спољне средине не штите од вируса и не смањују његову активност.

У Србији је корона вирус регистрован код 249 особа, а он је однео три живота – две жене и једног мушкарца. Тренутно се 16 људи налази на респираторима.