Прочитај ми чланак

Особе које су биле са зараженим Суботичанином у контакту неће моћи да иду у школу

0

Министар здравља Златибор Лончар се обратио медијима у Палати Србија поводом првог случаја заразе корона вирусом у нашој земљи

Ако желите да гледате видео бољег квалитета, молимо вас искључите блокер реклама (Ад Блоцкер)
6:37


Министар здравља Србије Златибор Лончар потврдио је на данашњој конференцији да имамо потврђен први случај корона вируса у Србији. Нова болест, да посетимо, потврђена је код мушкарца (43) из Суботице, који се налази у изолацији у тамошњој болници.

– Обећали смо да ћемо бити крајње транспарентни. Десила се ствар коју смо очекивали, и која је била реална да се деси. Било је буквално питање сата када ће то бити. Имамо први позитиван случај корона вируса. Ради се о човеку који има 43 године. Оно што је најбитније, он се добро осећа, тренутно нема никакве тегобе. Боравио је у више наврата у Будимпешти. Тамо му живи сестра. Она је имала респираторне тегобе, температуру и све оне знаке који су слични корона вирусу – рекао је Лончар.

Када се вратио из Будимпеште, првооболели у Србији је осетио тегобе, и сам се јавио лекарима.

– Био је одговоран, самоизоловао се, децу послао на село, остао само са супругом. Посумњало се одмах на корона вирус, узете су анализе, ноћас је урађен тест, и буквално пре сат времена стигао је резултат. Он је у изолацији у болници у Суботици. Наше надлежне службе су узеле већ анализе свих особа које су биле у контакту са њим и његовом породицом. Очекујемо у току дана да добијемо и те анализе. Добро се осећају и његова супруга и деца. Немамо никаквог да има озбиљније здравствене тегобе – навео је министар здравља.

Он се још једном захвалио свим надлежним службама на одлично одрађеном послу, и истакао да нема места за панику. Апеловао је, поготово на мушкарце старије од 75 година, да се не излажу гужвама у затвореном простору.

– Било је питање сата када ће се десити. Данас је већ нереално да помислимо да постоји нека земља која нема корона вирус. Питање је да ли је регистрован или не. То је глобални проблем и тако се и третира. Наставићемо и даље са свим мерама. Молимо све грађане да се придржавају тих мера. Понављам, нема места паници, нема места страху. Скрећем пажњу поготово људима, поготово мушкарцима, који имају преко 75 година и имају друге тегобе, да у овом моменту смање контакте и изложеност где има доста људи, поготово у градском превозу. Да заштите мало себе. Србија је спремна апсолутно за ово. Све што струка налаже ми ћемо одрадити.

Истакао је да је ово глобални проблем, јер овај вирус нема ни пасош, и није му проблем да пређе границу. С тим у вези, требало би, како је рекао, да се састану сви министри земаља из Европе, и заузму заједнички став које би спроводиле све земље.

– Ја се надам да ће до тога доћи, али док не дође до тога ми ћемо спроводити све што каже струка – рекао је он.

Тражимо лекове на које делује корона вирус

Нагласио је да се тражи решење да се ступи у контакт који имају искуства са лечењем оболелих како би се нашла терапија која је успешна:

– Тражимо која су најбоља средства, која су дала резултате, и грађани треба да знају да ћемо радити да то набавимо и буде доступно свим нашим пацијентима.

Вршилац дужности начелника Јединице за заразне болести у Градском заводу за јавно здравље Београд примаријус др Предраг Кон, епидемиолог, рекао је да је веома битно што смо открили први случај.

– То јесте нова ситуација, али потпуно очекивана. Имали смо ситуацију коју нисмо очекивали. Мислили смо да ће се десити у Београду. Али није тако. То значи да функционише систем. Истина, у овом конкретном случају, тај пацијент се сам јавио са тегобама. Посумњано је, без обзира на то што претходно није у Мађарској дијагностикован ЦОВИД-19 у његовим контактима, па је испитиван. После тога, предузето је све по нашим процедурама – рекао је Кон.

Он је додао да ћемо у овој ситуацији имати далеко веће ангажовање епидемиолошких служби, која ће трасисрати контакте.

– До детаља ће бити испитани људи који су били са њим у контакту, и биће стављени под надзор, евентуално кућни карантин. Јако је важно да особе које су у карантину нису одговорне само себи већ и читавом друштву. Битно је схватати да такве особе не могу радити нити деца могу да иду у школу. зато је битно нагласити здравственим радницима да се добро припреме за рад у изолацији, поготово коришћења заштитне опреме јер је, да подсетим, у епидемији САРС-а било оболевања здравствених радника, што је била двострука штета – истакао је др Кон.

Он је истакао да оно што се може даље очекивати јесте нови број оболелих у другим местима у Србији поготово у главном граду који је најбројнији.

На крају, рекао је да је порука следећа:

– Наставимо живот, као и до сада нема промене. Поједини делови здравственог система биће жестоко оптерећени из разлога је неопходно трасирати све контакте. У овом случају, на срећу, немамо тако огроман број јер се сам јавио и у изолацији, али да се радило о млађем човеку који је био више друштвено ангажован било би и те како посла.

Пелемиш: Пацијент се сам јавио, доказ да су грађани свесни

Пратимо да се појављују нови случајеви оболевања у свету и за сада мислим да је ствар у оквиру контроле, бар како ја то видим. Потребно је размишљати и о лечењу – рекао је Кон.

Бивши директор Инфективне клинике у Београду Мијомир Пелемиш такође је рекао да је ово нешто што смо очекивали.

– Ово је доказ да здравствени систем функционише и да су грађани свесни. Ово је, такође, и резултат рада свих, а посебно радне групе која ради месецима. Оно што је јако важно, тај наш први болесник је откривен на време, није у тешком стању, неће довести ни до каквог тешког стања и панике ни код грађана, ни код здравствених радника јер је пуно лакше када имате лакшег болесника – објаснио је Пелемиш.

Лончар је, одговарајући на питања новинара, рекао да су разрађени сви сценарији. Истакао је и да пацијент више нема температуру, и да се без обзира на то што чланови његове пороодице немају никакве симптоме третирају као да имају.

– Имали смо приче неодговорних да ми нећемо моћи да збринемо ниједног пацијента осим у Инфективној клинци у Београду. Имате пацијента који је откривен и лечи се у Суботици. Како ће се лечити сви планови су разрађени и за Београд и за друга места. Овај пацијент је апосолутно добро. Јутрос нема температуру. Његова породица нема никакве симптоме, али их третирамо као да имају – додао је министар.

Лончар је рекао и да се ради на томе да се пронађе терапија која је код оболелих дала резултате.

– Уверавам грађане да у том смилсу могу да буду смирени и да ће компликовани случајеви добити терапију која је дала резултате код оних који су имали исти или сличан проблем – казао је министар здравља.

Напоменуо је да Србија једна озбиљна земља која може да решава проблеме. Ово је ствар, како каже, на коју ћемо одреаговати, која ће проћи, а живот мора да функционише даље.