Прочитај ми чланак

ОПРЕЧНИ СТАВОВИ: Адвокати (не)бирају свог представника за ВСС и ДВТ

0

- Не мислим да адвокатура треба да има своје представнике у Високом савету судства (ВСС) и Државном већу тужилаца јер су 2009 године, два адвоката из Ниша, Бошко Ристић, као председник Одбора за правосуђе и Дејан Ћирић као члан ВСС, разрешили нелегално 800 судија и тужиоца. Ми, адвокати, преко њих смо учествовали у тој прљавој работи и због тога адвокати не треба да имају представнике Државном већу тужиоца јер смо се ми, тада, због њих обрукали, за Србин.инфо каже Звонко Марковић председник Адвокатске коморе Крагујевца поводом могућег избора представника адвокатуре у ВСС и ДВТ.

– Да ли онда сматрате да је учешће адвоката у избору судија отвара питања сукоба интереса и корупције?

– Сигурно да је сукоб интереса. Они бирају судије, а посла иду да заступају своје клијенте код њих.То је својевремено радио Бошко Ристић. Судије и тужиоци се не мешају у адвокатске изборе, што би смо се ми мешали у њихове избор. То је ствар државе. Јане бих дозволио ни да судије саме себе да бирају. Они би да сами себе да бирају, без утицаја извршне власти, да не одговарају никоме и да примају високе плате.

– Да ли то значи да ће Адвокатска комора Крагујевца одбити да учествује у избори представника адвокатуре у ВСС и ДВТ?

– Да. Ми нећемо да имамо свог кандидата. Мислим да је и већина адвоката против да учествује у изборима везано за ВСС и ДВТ. закључио је Марковић.

Адвокати бирају свог представника за ВСС и ДВТ

О овом је теми је писала и београдска „Политика”. Тим поводом за споменути лист интервју је дао и председник Адвокатске коморе Србије Виктор Гостиљац који ипак заступа став да адвокати треба да имају представнике у ВСС и ДТВ – у .

Интервју преносимо у целости:

Управни одбор Адвокатске коморе Србије ће расправљати о отпочињању поступка предлагања кандидата за избор у највише правосудне институције

После гласања судија и тужилаца за пет нових изборних чланова Високог савета судства (ВСС) и Државног већа тужилаца (ДВТ), наметнуло се и питање зашто ова два највиша правосудна тела већ годинама раде без представника адвокатуре, који је по Уставу један од њихових равноправних чланова.

Председник ВСС Драгомир Милојевић донео је 24. новембра одлуку о отпочињању поступка предлагања кандидата за изборног члана ВСС из реда адвоката.

– Ово је само последњи у низу позива адвокатури да делегира своје представнике у ВСС и ДВТ. Претходни министар правде Нела Кубуровић је у најмање три наврата отварала ову тему, али у претходном периоду ово питање није било наш приоритет. Међутим, с обзиром на то да је истекао мандат чланова ових тела и да је управо у току поступак избора свих чланова ВСС и ДВТ, ја сам у разговору са министарком правде Мајом Поповић активирао ово питање, јер сматрам да је време да адвокатура добије своје представнике у овако значајним институцијама. У том смислу, УО АКС ће на једној од својих наредних седница, свакако, одлучивати о покретању поступка предлагања кандидата – каже за „Политику” председник Адвокатске коморе Србије, Виктор Гостиљац.

Подсећа да се основна замерка адвокатуре односила на начин избора њених представника у ова два тела, који захтева да кандидата кога предложи АКС потврђује Народна скупштина.

– Дакле, ту је присутан и политички чинилац, на шта је адвокатура нарочито осетљива. Сматрам да свако друштво мора препознати значај адвокатуре и неговати ову професију као националну категорију, па стога желим да верујем да ће одлука парламента бити само декларативна. Један од разлога нашег одсуства из ВСС и ДВТ је свакако била и наша заокупљеност другим проблемима који су оптерећивали адвокатуру и захтевали брзо решавање – наводи Виктор Гостиљац.

Наглашава да је питање предлагања кандидата за чланове ВСС и ДВТ увек и персонално питање, а то значи да оно увек може изазивати одређене тензије, пробудити нечије амбиције и активирати сукобе до којих је у прошлости долазило.

– Међутим, данас је ситуација другачија. Адвокатска комора Србије је решила своје унутрашње проблеме и са свим својим коморама има комуникацију засновану на међусобном уважавању и представља најснажнију струковну организацију у Србији. Због тога верујем да је способна да спроведе отворен и законит поступак и да делегира своје представнике – каже Виктор Гостиљац.
Оно што у новом сазиву ових тела мора бити другачије, како истиче, јесте то да изабрани адвокати буду истински представници професије, односно да у овим телима заступају оне ставове које органи коморе утврде као ставове адвокатуре.

Објашњава да од укупно 11.000 адвоката у Србији, за место у ВСС и ДВТ могу да се кандидују све колеге које имају 15 година искуства у адвокатури, што је услов који је прописан Уставом и законима. Статут АКС прописује и додатне услове – да је адвокат пре кандидовања најмање један мандат радио у органима АКС или у органима адвокатских комора у њеном саставу, да није дисциплински и кривично одговарао за дело које га чини недостојним за бављење адвокатуром у периоду од 10 година које претходе подношењу кандидатуре и да није члан органа политичке странке.
– Одлуку о предлагању кандидата за ВСС и ДВТ доноси Управни одбор АКС тајним гласањем – наводи Гостиљац.

Упитан како ће бити обезбеђена најшира заступљеност адвоката у поступку предлагања за чланове ВСС и ДВТ, објашњава да Управни одбор позива адвокатске коморе у саставу АКС да доставе предлоге кандидата за ове функције и објављује јавни позив адвокатима за достављање предлога кандидата за избор чланова ВСС, односно ДВТ.

И коначно, на питање да ли су тачне гласине да ће управо он, као председник АКС, бити предложен за члана ВСС из адвокатуре, одговара да су то само гласине и да у овом тренутку није ни отпочет поступак предлагања и кандидовања.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!