Прочитај ми чланак

ОПAСНО – ‘БАТУТ’ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ: Србији због миграната прети пегaви тифус

0

Код избеглица у прихватилиштима у Шиду, Београду, Суботици и Прешеву појавиле се телесне ваши, које преносе бактерије изазиваче пегавог тифуса. У "Батуту" спроводе хитне превентивне мере да се спречи евентуална епидемија.

Србији због миграната прети опасност од епидемије пегавог тифуса, упозоравају епидемиолози. Институт за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ саопштио је  да су код избеглица  прихватилиштима у Шиду, Суботици, Београду и Прешеву пронађене телесне ваши, познате по томе што у себи носе бактерију изазивача пегавог тифуса рикецију провазеки.

Према речима епидемиолога, ситуација није толико алармантна све док се не појави први оболели од те болести, који би био извор инфекције преко телесних ваши. Због тога се већ спроводе хитне превентивне и противепидемијске мере у прихватилиштима, како би се прегледали мигранти и спречио ризик од ширења заразе.

Последњи случај у Србији 1968.

Пегави тифус (пегавац) је болест која је у Србији током Првог светског рата однела више од 135.000 живота (од тога 56.000 српских војника), а само у чувеној Ваљевској болници умрло је 7.500 људи. Међу њима је и позната сликарка Надежда Петровић. Епидемија те болести харала је и током Другог светског рата, али је касније готово искорењена. Последњи случај у Србији забележен је 1968. године.

Како је саопштио „Батут“, у спровођење превентивних мера укључени су Министарство здравља, Комесаријат за избеглице и локалне здравствене установе у местима где је регистрована појава телесних ваши међу мигрантима.

– Регистровани су случајеви појаве телесних ваши у прихватним избегличким центрима у Београду, Шиду, Прешеву и Суботици. Чине се све неопходне превентивне и противепидемијске мере да се спречи ширење и појава нових случајева међу мигрантима, ангажоване су све потребне службе – саопштио је Институт „Батут“.

Директор Инфективне клинике у Нишу др Жарко Радовановић каже за Информер да нам права опасност предстоји уколико се приликом превентивних мера и прегледа открије да је неко од миграната већ оболео од пегавог тифуса.

– Телесне ваши су озбиљни преносиоци болести и могу да буду веома опасне уколико већ постоји извор заразе, у овом случају, ако је неко од миграната већ оболео од пегавог тифуса. Тада оне нападају заражену особу, сисају крв, изазивају свраб, црвенило и ране по телу, најчешће око врата и на леђима. Потом се ваши даље шире на здраве особе које, чешући се, инфекцију утрљавају у кожу. Тако се зараза шири и настаје епидемија – објашњава др Ранковић, и додаје да телесне ваши немају везе са обичним вашима које се налазе у коси.

Са њим је сагласан и директор Завода за кожне и венеричне болести др Aлександар Aврамовић. Он истиче да се морају спровести епидемиолошке мере заштите међу мигрантима.

– Потребно је да се сви центри у којима избеглице бораве дезинфикују, да се сви мигранти окупају шампонима против тих паразита и намажу антибактеријским средствима, да им се одећа опере и откува и да се редовно луфтирају просторије у којима бораве. Телесне ваши се највише множе у топлом и нечистим условима – наглашава др Aврамовић.

Спорадични случајеви

Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције, каже да је присуство телесних ваши забележено код одређеног броја миграната, али је важно напоменути да за сада међу њима нема случајева оболелих од пегавог тифуса.

Симптоми пегавог тифуса:

*    повишена температура
*    главобоља
*    бол у стомаку
*    бол при мокрењу
*    кашаљ

– Један број избеглица добио је вашке, негде их има по седморо, негде по 15, негде око 60 заражених, у зависности од прихватилишта. За сада нема места паници јер је овде искључиво реч о вашљивости која може да пренесе одређене болести, али још немамо случај пегавог тифуса. Битно је напоменути да су предузете све мере, да су сви мигранти смештени у центрима прегледани, као и сви они који долазе у њега – прича Цуцић.

Шта је пегави тифус?

Пегави тифус изазива бактерија рикеција провазеки. Преноси се тако што телесна ваш сисајући крв оболелог покупи са собом и бактерију, а затим пређе на другу здраву особу и пренесе јој заразу.

Болест почиње постепено са повишеном температуром, главобољом, затвором и болом у трбуху, а ређе болом при мокрењу и кашљем.

Aко се не започне терапија, температура постепено расте и за два-три дана може да достигне 40 степени. Особе које су преболеле пегави тифус могу доживотно у себи носити узрочника те болести.