Прочитај ми чланак

Опасна одлука МУП Србије: Држава ће о вама знати све

0

На листи јавне набавке Министарства унутрашњих послова (МУП) за 2021. годину нашао се и извесни уређај “Griffeye Analyze”, а како сазнајемо, у питању је софтвер који има могућност да препознаје и детектује лица, али осим тога и да на основу нашег лица сакупи све податке о нама који се налазе на интернету. Сем што задире у приватност грађана, МУП овим иде и корак даље, а право питање је ко ће се заиста наћи под лупом овог софтвера.

Како је БИРН недавно открио, у плану јавних набавки МУП-а од 12. јула 2021. године, за трећи квартал те године планирана је набавка лиценци форензичког софтвера за анализу дигиталног материјала компаније Griffeye, који садржи опцију препознавања лица. Набавка још није спроведена, а из МУП-а нису одговорили на питања БИРН-а која је сврха набавке и на који начин ће се софтвер користити ако до набавке дође.


„Griffeye је софтвер који користи вештачку интелигенцију и успева да „рудари“ велике количине података са интернета да би креирао јединствени профил особе од интереса. Не морате више да имате аналитичаре у полицији који ће на интернету истраживати особе, већ тај софтвер сам то ради. Специфично је што ради и са лицима, са биометријским подацима. Можете да убаците нечију слику и уз помоћ алгоритама софтвер препозна ко је та особа, на основу свих информација које постоје на интернету о тој особи. Спорно је то што је до сада полиција морала да има судски налог“, објашњава он и додаје:

„На пример, ако им треба нешто о одређеној особи са Фејсбука, они би морали да пошаљу захтев, најчешће са судским налогом, те компанија одлучи да ли ће им дати податке. Овде се заобилази Закон о прикупљању података, јер овај софтвер може да их аутоматски прикупи и да ради са различитим базама податка што легално што нелегално“, каже наш саговорник.

Опасан за истраживачке новинаре

Прошле године је, због бурне реакције јавности, повучен Нацрт о измени закона о унутрашњим пословима, помоћу којег је требало да се омогући постављање камере “Huawеi”.

Реч је о камерама које могу да детектују, али не и да препознају лица, за шта је потребно инсталирање софтвера попут поменутог “Griffeye Analyze”. Због увођења масовног биометријског надзора, јавност и бројне организације су се побуниле, а закон је повучен.

„Овде се не ради само о биометријским подацима, то јест препознавању лица, већ о свим могућим личним подацима које грађани о себи имају на интернету. Многе организације су истраживале да је протеклих година наша Влада преговарала са израелским компанијама. У питању су најчешће две врсте софтвера – први су за шпијунажу, то су они који на пример могу да вам хакују телефон, а други су за прикупљање података на нелегалне начине“, објашњава Милошевић.

Из Фондације СХАРЕ, која је у више наврата указивала на опасност од увођења масовног биометријског надзора, осврћу се на све могућности “Griffeye”.

„Гриффеyе није намењен конкретно хаковању, већ је аналитички и дозвољава да дубоко зароните у приватност особе. Компаније продају ове софтвере под изговором да би се владе избориле са тероризмом и криминалом, али најчешће се користе за угрожавање политичких противника, истраживачких новинара… Прошле године је откривена цела афера око софтвера Пегаз, где је откривено 50.000 бројева телефона који су били мета софтвера. То је најјачи софтвер који може да хакује телефон, а ту је на пример био и број политичара Емануела Макрона“, објашњавају из Фондације.

Алгоритми прате активност на интернету

Наиме, грађани током коришћења многих апликација пристају на сагласност да одређена компанија користи њихове податке, али не пристају да се ти подаци користе од стране обавештајних служби. Због тога су овакви и слични софтвери веома проблематични, јер директно утичу на све грађане, не само на особе од интереса.

„Ово сада не утиче само на особе попут активиста и истраживачких новинара јер дотиче саме грађане, што више информација имају о њима то ће више утицати на њихове одлуке, јер држава све више користи алгоритме и вештачку интелигенцију“, објашњава Милошевић.

Како тврди наш саговорник, алгоритми прате нашу активност на интернету, самим тим нам и предлажу одређене ствари. Ипак, ситуација може да измакне контроли и да грађани доживе проблеме због њихових приватних претрага.

„Најинтрузивнија ствар је свакако брз, једноставан и потпуни увид у живот сваког појединца. Овакви алати креирају врло детаљне профиле појединаца укрштајући апсолутно све њихове постојеће дигиталне информације. То могу бити информације које поседује држава, а полиција може да добије приступ (саобраћај, камере, финансијски систем, здравствени, социјални…), употпуњене подацима које грађани као дигитални траг остављају коришћењем уређаја и интернета (интернет претраге, посећени сајтови, коришћене апликације, профили на друштвеним мрежама, историја куповине, кретања, интеракција са другим људима…)“, истакао је Милошевић за лист „Нова“.

У МУП-у мук

Портал Нова.рс. је послао питања МУП у вези софтвера Griffeye који се нашао на листи набавки и упитали смо шта је узрок наручивања ове технологије, као и да ли је она у складу са законом, али одговор до закључивања текста нисмо добили.