Прочитај ми чланак

Он је био Попов, Душко Попов: Прича о човеку по коме је настао Бонд, Џејмс Бонд

0

Шон Конери, Роџер Мур, Данијел Крејг и сви они који су досад тумачили лик тајног агента 007 би можда изломили језик да су морали да се представљају „Попов. Душко Попов“ чија је животна прича, многи тврде, послужила Ијану Флемингу као узор да креира Џејмса Бонда.

Џејмс Бонд, познат и као 007 је измишљени британски шпијун који се први пут појавио 1953. године у делу писца Ијана Флеминга. Флеминг је написао више романа и приповедака са Бондом као главним јунаком, а после његове смрти 1964. године нове литерарне авантуре смишљали су и писали Кингсли Ејмис, Џон Пирсон, Џон Гарднер, Рајмонд Бенсон и Чарли Хигсон; такође, Кристофер Вуд написао је два романа по сценаријима за филмове, а лик Џејмса Бонда појављује се у делима више писаца.

Неки од упућенијих чак тврде да је живот двоструког агента Душка Попова био узбудљивији и филмичнији него његовог фикционалног парњака, који је, како наводи писац Џон Пирсонс, рођен управо на данашњи дан 11. новембра 1920. године. Дакле, према Џону Пирсонсу на данашњи дан рођен је 007, фиктивни лик који је настао по узору на живот правог агента, Душка, Душка Попова.

Ко је заправо био Душко Попов?

Емисија на „Хисторију“, која покушава уз релевантне саговорнике то да разоткрије, као и још један француски документарац приказан на ХРТ-у доносе причу о стварном Душку Попову рођеном у Тителу у богатој породици, школованог у најелитнијим европским школама, изврсном студенту и двоструком шпијуну за време Другог светског рата, актеру неколико кључних мисија које су допринеле свету да се ослободи нацизма.

Пикове те узбудљиве приче доноси портал историјскизабавник. рс који за Попова каже да је био најуспешнији шпијун током Другог светског рата, дупли агент коме су веровали и Черчил и Хитлер, и вероватни узор за чувеног агента 007 Ијана Флеминга.

За Немце је био “Иван”, за Британце “Трицикл”

Душко Попов рођен је 10 . јула 1912. у Тителу у јужној Бачкој, у богатој породици. Живео је у центру Београда, али се породица тридесетих година преселила у Дубровник, пише Историјски забавник.

Похађао је најбоље школе, а 1936. године се обрео у Фрајбургу на студијама права. Ту је упознао Јохана (Џонија) Џебсена – човека који ће му постати најбољи пријатељ, али и заувек променити живот…

Душко Попов је течно говорио италијански, немачки, француски и енглески језик. Презирао је нацисте и са згражавањем је гледао њихов успон ка власти и каснију дискриминацију коју су вршили над Јеврејима.

Ипак, почетком 1940. године, када је Други светски рат већ увелико трајао, али Југославија још успевала да остане неутрална, управо га је Џебсен позвао да се прикључи „Абверу”, немачкој обавештајној служби.

“Душко је био изненађен и запањен јер је знао да је Џони против нацизма. Мислим да му је Џони рекао нешто кључно: “Најбољи начин да се неко победи је бити у тој екипи”.”- испричао је Марко Попов, син тајног агента у документарном филму “Тајне рата: Дупли агент Трицикл”.

Ипак, план Душковог друга био је још смелији – он је предложио да постану “дупли агенти” који би радили за Немце, а заправо прикупљали информације за савезнике.

И тако је рођен тајни агент Попов… За Немце кодног имена “Иван”, за Британце “Трицикл”.

Хувер је знао план напада на Перл Харбур

Живот Душка Попова био је живот пун опасности, на релацији Лисабон (који је био седиште европске шпијунаже тог времена) – Лондон (где је Британцима редовно подносио извештаје о немачким плановима и добијао лажне информације које је требало да подметне Рајху).

Негде у тој комуникацији, Попов је дошао у посед невероватног податка – Јапанци су се уочи 1941. године живо интересовали за могућност полетања бомбардера са носача авиона, а он је од “Абвера” добио задатак да оде у САД и прикупи информације о луци Перл Харбур.

Попов је склопио „два и два” и одмах по доласку у Америку отишао у седиште ФБИ-ја и предочио им да ће Јапанци напасти Перл Харбур.

Ипак, његова упозорења нису схваћена озбиљно.

– Хувер је на више начина био изузетан човек. Вероватно је био хомосексуалац, мрзео је странце, а поготову Душка. Мрзео је плејбоје и све у вези са Душком – каже Расел Милер, британски аутор и новинар.

Због свега наведеног, пријем Попова у ФБИ је био хладан, а у његову причу Хувер није поверовао. Неколико месеци касније, 7. децембра 1941. године, вероватно се покајао.

До краја рата, Попов је успео да од Немаца извуче преко 2 милиона долара у данашњој вредности за потребе “тајне мреже нациста у Британији” које је заправо прослеђивао савезницима.

Такође, његова улога у “Дану Д” била је кључна. Он је успео да лажним извештајима скрене пажњу нациста са Нормандије на надуване тенкове и лажне војне трупе стратешки распоређене на другим деловима обале. Ова акција звала се “Фортитјуд”.

Прави Џејмс Бонд?

Легенда о Џејмс Бонду вероватно је настала у коцкарници лисабонског хотела “Паласио”. Агент британске тајне службе задужен за праћење Попова посматрао је како Србин улаже 80.000 долара (око 640.000 долара у данашњој вредности) како би натерао противника да одустане.
Тај агент био је Ијан Флеминг, а његов први роман о агенту 007 звао се “Казино Ројал” и садржао је идентичну сцену.

Стварни агент Попов имао је и друге особине свог измишљеног двојника – обожавао је пиће, скупа кола и изнад свега – жене! Једно време, био је у вези са чувеном француском глумицом и лепотицом тог времена Симон Симон.

Када се Ијан Флеминг прославио својим романима о тајном агенту у “служби њеног величанства”, часопис “Паблишерс викли” је написао: “Тај шармантни, очаравајући млади југословенски плејбој који је послужио као узор Јану Флемингу да створи лик Џемса Бонда, био је невероватно смео и успешан”.
Ипак, сам Душко Попов је био нешто уздржанији.

“То сте закључили ви, медији. Кад су Флеминга напали британски медији зато што превише слободно приказује Џејмс Бонда, агента британске тајне службе, наводно је рекао: “Не бих вам навео његово име, али звали су га Трицикл” ”— изјавио је Попов у једном интервјуу пред крај живота не поричућИ да то јесте било његово кодно име, као ни то да га је славни аутор пратио један период за време Другог светског рата.

По окончању рата, Попов је престао да се активно бави обавештајним радом. Живео је као и целог живота – екстравагантно и гламурозно. Женио се два пута и добио четири сина.

Пред крај живота је написао мемоаре “Шпијунажа и контрашпијунажа”. Његово сведочанство о Перл Харбуру изазвало је оштре полемике у Америци где је ФБИ покушао да забрани штампање.

Тог 10. августа 1981. у 68. години живота, у Лондону, умро је један од највећих шпијуна Другог светског рата… Попов… Душко Попов.