Прочитај ми чланак

Од свих народа, Руси и Срби имају најлошије мишљење о САД и њеном руководству

0

Бета

Вашингтон — Имиџ америчког лидерства је 2012. године био лошији него икад у очима света откако је Барак Обама дошао на функцију председника Сједињених Америчких Држава.

121231072321-obama-statement-story-top

Како показује истраживање агенције Галуп, које је спроведено у 130 држава, средњи ниво одобравања вођства САД износио је прошле године 41 одсто, док је 2009, када је Обама постао амерички председник, тај ниво износио 49 одсто.

Србија је и даље међу земљама које најнегативније гледају на америчко вођство у свету – само 20 одсто испитаника га види у позитивном светлу.

Међутим, указује Галуп, Србија је по негативном ставу пала прошле године на друго место у Европи, а прво место је заузела Русија са само 13 одсто оних са позитивним ставом.

Истовремено, Србија је међу земљама са највећим скоком подршке у односу на претходну годину, јер је 2011. година само осам одсто испитаних становника Србије са симпатијама гледало на лидерство САД.

Иако је поверење у америчко вођство генерално опало, оно је и даље углавном боље него што је била 2008. године, последње у којој је председник САД био Џорџ Буш млађи.

Пад подршке, по мишљењу Галупа, указује да Обама и његов нови државни секретар можда неће имати онакву подршку за ставове САД какву су имали раније. Штавише, у земљама у којима су ти ставови некада топло дочекивани, подршка би могла бити све хладнија.

Имиџ америчког вођства и даље је најбољи у Африци, због снажне већинске подршке у подсахарским земљама. Међутим, тај имиџ је лошији у односу на прошлу годину, а и тада је показивао знаке слабљења, указује Галуп.

Америчко вођство је далеко слабије у северној Африци, осим у Либији, где је америчка подршка побуни против Моамера ел Гадафија донела Вашингтону симпатије без преседана – већина Либијаца, тј. 54 одсто њих, има позитиван став, мада је истраживање спроведено пре напада на конзулат САД у Бенгазију.

У Мароку, Алжиру и Тунису једва трећина испитаника позитивно гледа на лидерство САД у свету, при чему је подршка у Алжиру пала са 37 одсто из 2011. године на 30 одсто из прошле године.

У Латинској Америци и карипским државама није забележен већи пад, а у Мексику се чак увећао: 2011. године износио је 26 одсто док је 2012. године био 37 одсто.

С друге стране, резултати из Мексика слабији су у односу на просек у региону.

У Европи, симпатије за америчко вођство смањиле су се са 42 на 36 одсто за годину, али су и даље двапут снажније у односу на последње године Бушовог мандата.

У шест европских држава, међу које Галуп убраја Косово, подршка становништва је већинска, док је таква подршка у последњој години изгубљена у Француској, Шпанији и Шведској.

Подршка је опала за више од 10 процентних поена у Мађарској, Хрватској, Македонији и Аустрији. Русија је на самом зачељу.

У Азији су гледишта такође постала хладнија, мада је с просеком од 37 одсто подршке став према Америци и даље бољи него икада за време Џорџа Буша.

У Пакистану се та подршка смањила за читавих 30 процентних поена и сада износи 12 одсто, односно на самом је зачељу, заједно с подршком коју светска улога САД има у Ирану.