Прочитај ми чланак

Од 1. јануара се мењају услови за одлазак у ПЕНЗИЈУ: Ево која правила ће важити

0

Услови за одлазак у пензију у Србији ће бити другачији од 1. јануара 2023. године. Према новом Закону о пензијском и инвалидском осигурању, помера се старосна граница за одлазак у пензију женама за два месеца, док ће за мушкарце остати иста правила.

У 2023. години са најмање 15 година стажа осигурања жене ће моћи у пензију кад напуне 63 године и шест месеци живота, а мушкарци са навршених 65 година.

Дошло је до измена и у погледу функционисања превременог одласка у пензију. За остваривање права на превремену старосну пензију, од 1. јануара 2023. године мушкарцима ће бити потребно 40 година стажа осигурања и 60 година живота, а женама најмање 40 година стажа осигурања и 59 година и шест месеци живота.

Ово ће важити све до 2024. године, када ће за оба пола важити исти услов да имају 60 година живота и 40 година стажа осигурања.

Осигураници оба пола могу остварити право на пензију и уколико имају навршених 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота.

Све ригорозније према женама

Ако погледамо претходне године, старосна граница за пензионисање жена варира, док је за мушкарце константна и подразумева 65 година живота. Од 2014. године према Закону о пензијском и инвалидском осигурању временски оквир за жене се мења у распону од два до шест месеци.

Новим законом који ће важити од 1. јануара 2023. прописано је 63 године и шест месеци. Прошле 2021. године услов је био да даме имају пуне 63 године и два месеца, док је у 2022. то померено за два месеца, односно потребне су 63 године и четири месеца.

Променљивост границе за одлазак у пензију ће трајати све до 2032. До тада ће старосна граница само расти, па ће жене радити скоро две године дуже него данас, тачније годину дана и десет месеци више. На пензије ће имати право ако имају 65 година.

Поред година, подразумева се да је послодавац уплаћивао осигурање за 15 година стажа. Овај услов важи и за мушкарце и за жене.

Превремена старосна пензија

Тенденција изједначавања броја година и разног стажа за оба пола требало би да буде остварена 2024. када ће бити потребно имати 60 година и минимум 40 година стажа.

Ови параметри су се за мушкарце у претходних неколико година повећали за једну годину, док су се за жене више мењали. Тако је 2021. било могуће отићи у пензију ако имате 39 година и 4 месеца радног стажа у радној књижици , а да имате најмање 58 година и 4 мецеса.

У овом случају пензија се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију у тој календарској години, а максимално 20,4 одсто.

Критеријуми за рачунање износа пензије

Према званичним подацима, за остваривање права на старосну и превремену старосну пензију признаје се само стаж осигурања за који постоје регистровани подаци у бази матичне евиденције Фонда.

На званичном сајту Републичког ПИО фонда, постоји калкулатор где се може израчунати вредност пензије која следује. Израчунавање услова за добијање пензије се врши на основу броја година, укупног стажа осигурања до данас, као и то да ли сте тренутно у осигурању.

Обрачун се врши стављањем у однос укупне зараде (основице) осигураника, у правилу, почев од 1. 1. 1970. године са просечном годишњом зарадом у Републици Србији за сваку календарску годину и на тај начин израчунава годишњи лични коефицијент, с тим што он не може бити већи од пет.

Збир годишњих личних коефицијената се дели са периодом за који су обрачунати и добија се лични коефицијент који не може бити већи од 3,8.

Тако добијен лични коефицијент се множи са укупно оствареним пензијским стажем и општим бодом који представља фиксни износ који се усклађује на исти начин као и пензија.

У Србији је регистровано 1, 7 милиона пензионера различитих категорија. Поред старосне и превремене пензије, постоји и инвалидска пензија, затим породична пензија, као и новчана надокнада за телесно оштећење и накнада за негу и помоћ другог лица. Ту су и категорије пољопривредних осигураника и осигураника самосталних делатности.

Најављено повећање пензија

Од 1. новембра пензије су биле увећане за девет одсто, али оне ће још расти. Наиме, повећање примања пензионерима Србије уследиће већ од 1. јануара 2023. године и износиће 12,1 одсто.

На тај начин, просечна пензија која је према подацима из августа износила 30.965 динара, од сутра ће бити већа за 2.786 динара, и попети се тако на 33.751 динар, док ће од јануара она скочити за додатних 4.000 динара, тј. попеће се на тачно 37.834 динара.