Прочитај ми чланак

Од 1. априла немамо коме да предамо млеко: Пољопривредници траже реакцију државе

0

У року од пет дана држава би морала да ослободи вишкове и залихе у млекарама, јер 1. априла нећемо имати коме да предамо млеко, јер млекаре не знају где ће са производима које имају, каже власник фарме крава и пољопривредник из Баната Вукашин Баћина.

Банатски произвођачи зато, напомиње он, захтевају од државе да уведе интервентни откуп млечних производа за робне резерве, али и да се уведе прелевман на увоз сира што је потребно “колико данас”.

То је у супротности од онога што је пре неколико дана, како је пренео Н1, Европска комисија тражила у писму од премијерке Ане Брнабић – да се укину прелевмани који су уведени у фебруару.

Влада је 17. фебруара донела одлуку да се уведе такса на увоз млека од 15 динара по литри млека и 30 динара по килограму за седам врста сирева, ементалер, чедар, едам, тилсит, качкаваљ, масдам и гауда.

Европска комисија је Србији замерила што није консултовала ЕУ пре увођења прелевмана као и да није дала задовољавајуће оправдање за њихово увођење.

Баћина каже да ЕУ нема право да се буни, јер је и у ССП јасно наведено да држава Србија има право да уводи прелевмане на робу када је проблем у дампинг цени.

“ЕУ нема право да се буни, а Влада треба да каже да је морала да интервенише због прекомерног увоза, да би заштитила своје произвођаче који су у огромном проблему”, истиче саговорник.

Он објашњава да увозници увозе сир за 2,7 евра по килограму или 320 динара, а производња килограма качкаваља млекару кошта 700 динара, што је цена коштања без њихове зараде.

“Држава мора хитно да уведе прелевман на увоз сира од минимум 330 динара по килограму да наше млекаре могу да буду конкурентне увозницима. За десет дана имаћемо огроман проблем јер пољопривредници више неће имати коме да предају млеко зато што су млекаре пуне залиха и немају више простора да купују”, напомиње Баћина.

Проблем ће, како каже, имати не само млекаре, већ и запослени у млекарама, али и потрошачи и прерађивачи.

“Данас сам видео у продавници литар и по млека кошта 220 динара, а они га купе у просеку за 55 динара по литри. Колика је то онда маржа? Млекаре отказују куповину од домаћих произвођача јер имају сир који купују за 2,7 евра, а исти продају по 2.000 динара. Држава мора јасно да трговинским ланцима ограничи маржу по литри млека, килограму сира”, истиче Баћина.

Он каже да трговци не треба да раде у минусу, већ да не би требало да се “енормно богате”, а да сви остали трпе, због чега је то ствар коју држава мора да реши.