Прочитај ми чланак

Очекивано: Арапи добијају земљу јефитније од сељака!

0

poljoprivreda-vojvodina-ravnica

Осим првобитног Предуговора о инвестицијама у пољопривреди који је Влада Србије потписала почетком године са арапском компанијом Ал Дахра, проблематичан је још један Уговор у који јавност није имала увид, упозорава Ђорђе Бугарин секретар Удружења пољопривреде, Привредне коморе Војводине. Према том уговору уз продају странцима око 3.000 хектара државног земљишта испод цене, моћи ће и да га закупљују по цени дупло нижој од оне коју плаћају сељаци у Бачкој који обрађују ту земљу.

Земљорадници најављују да ће, ако буде потребе, правду тражити и пред Судом у Стразбуру, док Бугарин сматра да је цео аранжман са Арапима неповољан за Србију.

Оранице које многи земљорадници Бачке обрађују већ генерацијама уназад, као и комбинате који су на продају, Влада Србије требало је прво њима да понуди по бољим условима, јер су они порески обвезници ове земље, а не Арапи, став је Удружења пољопривреде при Привредној комори Војводине.

Осим тога, држава би морала да испита власнички однос у вези са земљиштем на подручју Куле, јер земљорадници овог краја, који такође износе замерке на аранжман са Арапима, тврде да је земљиште власништво задруге.

„Ако је то тако, онда држава није имала право да то претвори у државну својину и да њиме располаже. Значи морало је бити враћено задрузи која еј то земљиште купила или задрузи која врши функцију задруге на подручју на коме се земљиште налази, јер је тако решење предвиђено у Закону о задругама“, рекао је Бугарин за Радио-телевизију Војводина.

Члан Управног одбора Удружења земљорадника Куле Божо Раковић тврди да је по среди отимачина државног земљишта. „То није право власништва што ради Влада Србије тренутно, то је отимачина на право индивидуалности и задружне имовине“, рекао је Раковић за РТВ.

Из Привредне коморе Војводине постављају и питање зашто Србија упорно тражи стране инвеститоре, када би и наши укрупњавањем поседа постали конкурентнији на тржишту Европске уније. Из Коморе упозоравају и на то да ће Србија на основу Споразума о придруживању за три године морати да омогући свим странцима да постану власници земљишта у Србији. То је влада УАЕ на време схватила, због чега ће ужурбано, кроз зеједничко предузеће формирано са Владом Србије, куповати парцеле које се њима, како то виде земљорадници, дају са попустом.

(Двери, РТВ Војводина)