Прочитај ми чланак

НОВО ПОСКУПЉЕЊЕ: Банке спремају нове преваре

0

Банке у Србији најавиле су да ће од октобра повећати накнаде за неке производе, стручњаци кажу да их не чуди то што за такве акције користе летње време

Свака негативна информација гледа се да не изазове превелику пажњу па и банка користи да у неко тако доба, нпр. суботом ујутру пошаље мејл да повећава неке накнаде…питање је да ли све те тарифе да питате грађане разумеју ли ценовнике на 10-ак страна. Зашто ја као корисник не би добио само оно што мене занима – рекао је Душан Узелац са портала Каматица у Јутру Прве ТВ.

Shutterstock

Према његовим речима, регулатор, у овом случају Народна банка Србије, можда на погрешан начин спроводи регулисање тржиште јер форсира банке на неку комуникацију која је погрешна и грађани не разумеју, рађа се револт и ево онда реагујемо на повећање тарифа.

Дејан Гавриловић из Ефективе каже да се о повећању накнада банака зна оно што се прочита у медијима и што се осети на сопственој кожи а реч је како каже о најави наплате услуга провера стања на банкомату, слања порука, опоменама банке, неких трансакција. Нешто од тога је било и раније наплаћивано, наводи.

– Банке користе прилику да додатно зараде, свака банка има пројекцију својих прихода и виде да им основни приход од камата очигледно пада, добрих клијената кредитно способних је све мање и банке се довијају да надонакде приход – наводи он.

– Није први пут да банка промовише услугу као бесплатну а онда се појави накнада касније. Сада клијенти морају да буду обавештени о томе, раније је то било чешће. На мала врата се уводи трошак од 10 или 15 динара али на велики број клијената то је огромна сума – каже Гавриловић.

На питање која је то месечна сума коју издваја савако од нас ко је клијент неке банке, Узелац одговара да то зависи од коришћења, али просечно од минимално 200 или 300 динара али је негде само одржавање текућег рачуна 600 динара, може месечни трошак да буде и 1.000 динара.

– Занимљив трик које банке користе јесте да ће вас везати стамбеном кредитом да будете њихов клијент а ето случајно је њихово одржавање најскупље на тржишту – наводи он и то је како оцењује лоше јер банке звуче прилично непоштено.

– Ми то стављамо у фолдер скривених трошкова а циљ је конкуренција, да може да каже 2% буде кредит а све остало ситно па и меница од 50 динара је ванредно.

А на констатацију шта говори то што су све банке одлучила да уведу нове накнаде, Узелац каже да то значи да су се договорили. – Значи да комуницирају.

– Ако постоји истуација да се банке договарају, има посла и за друге институције и за Комисију за заштиту конкуренције – сматра Гавриловић.

Његов је став и да НБС треба да се позабави важнијим стварима него што је то да објави детаљан ценовник трансакција на 10 страна које клијенти не разумеју. Реч је, по његовом мишљењу, о проблему кредита у ЦХФ, као и провизијама за обраду кредита. Подсетио је да је Врховни касациони суд пресудио да је то незаконито а банке то и даље раде.

Његов је став и да НБС треба да се ,позабави важнијим стварима него што је то да објави детаљан ценовник трансакција на 10 страна које клијенти не разумеју. Реч је, по његовом мишљењу, о проблему кредита у ЦХФ, као и провизијама за обраду кредита. Подсетио је да је Врховни касациони суд пресудио да је то незаконито а банке то и даље раде.

– Информације које имам кажу да грађани који сада улазе у нови аранжман за кредит да се договарају са банком, кажу нећу провизију за обраду, тужићу вас, И банка то скине, што је такође проблематично, тога раније није било, уговори су били узми или остави – каже Гавриловић.

Узелац каже да регулатор има јасних показатеља да нешто не ради како треба.

– 28 банака на једном тржишту, ту није тешко бити банка, наш однос према новцу је такав, то је менталитет наше поднебље је тако да нама новац не значи, а банкараска индустрија је врло прецизна, на две децимале – наводи Узелац. На питање где је граница докле толеришемо понашање банке чији смо клијент, Узелац одговара:

– Ту је граница кад кажемо довиђења. Треба да одемо за почетак, то ће бити много већи сигнал за менаџера банке, иду ми клијенти, шта није у реду?