Прочитај ми чланак

Нови закон: Влада опрашта дугове богатим, а радницима ускраћује пензије!

0

dr-protest_620x0

(Новости)

Нови закон предлаже да се и на социјалне доприносе примени принцип застарелости. Послодавци би били амнестирани за неисплаћене године, а запосленима ускраћена пензија

Власници фирми и предузећа широм Србије и даље негују праксу да не уплаћују редовно доприносе својим радницима, па се процењује да у овом часу најмање 180.000 запослених има “рупе у стажу”. А уколико прође нови Нацрт закона о пореској администрацији, сви би они могли да остану без услова за пензију!

Како “Новости” незванично сазнају, у последњој верзији Нацрта Закона о изменама и допунама закона о пореском поступку и пореској администрацији, предвиђено је да се на социјалне доприносе примени “принцип застаревања”. Тако би неажурни послодавци, након пет, односно десет година дуговања Фонду ПИО (зависиће од случаја), могли да буду амнестирани од своје обавезе, а радници ускраћени за пензијски стаж.

Ова одредба није обрадовала ни представнике синдиката ни пензионерских организација, а ни Управни одбор Пензијског фонда Србије.

– Основна идеја коју заступа УО Фонда ПИО је да се смањи учешће државе у финансирању пензија и да се постигне већа наплативнст доприноса, па је овај предлог супротан свакој логици – сматра Петар Митровић, председник синдиката пензионера Србије “Независност” и члан УО Фонда ПИО. – Плаћање доприноса никада не застарева, баш из разлога да би радници, који планирају одлазак у пензију, могли да туже послодавце који су били немарни, без обзира на период у ком је настао дуг. Ако би сада почео да се примењује принцип застарелости, то значи да би радници били највећи губитници, јер, осим што би прекасно сазнали да немају уплаћен стаж, они би имали везане руке да учине било шта. Не могу да уплаћују доприносе ретроактивно, а ни да туже власнике фирми, јер су прекасно открили “рупе”. А, самим тим, не би имали ни услове за пензију. То је, у најмању руку, недопустиво.

з Пореске управе и Министарства финансија “Новостима” није достављено детаљније тумачење закона, а, како незванично сазнајемо, Министарство рада управо саставља мишљење које ће бити – негативно. У међувремену, синдикати гласно изражавају своје неслагање.

– Никада нећемо дозволити да се тако нешто спроведе у пракси и да се тај члан закона изгласа у Скупштини, па макар морали да изражавамо незадовољство и на улицама – каже Милинко Поповић из Асоцијације слободних и независних синдиката који имају место и у републичком парламенту. – Ова одредба се уноси на мала врата и само је нови ударац на ионако обесправљене раднике. У варијанти да такав закон прође, радник не би имао коме да се жали, нити би имао ко да га заштити од бахатих послодаваца.

Ни економиста Милојко Арсић не сматра да би принцип застарелости био користан за раднике:

– Многи и не знају да имају рупе у стажу, па то открију тек пред крај радног века, када поднесу захтев за пензију. У том смислу би застаревање обавезе плаћања социјалних доприноса било штетно за раднике. Тај би закон могао да буде користан и примењив у неком “нормалном систему”, где постоји фискална дисциплина и где не би било могуће да послодавци годинама не плаћају своје обавезе, а да и даље функционишу на тржишту. 

Повезали 8 година

Држава је од 2004. до 2012. повезала стаж за 421.604 радника којима су послодавци прескочили уплате. То је буџет коштало 60 милијарди динара. За ову годину, међутим, није предвиђен такав расход.